miniatura

DIECEZJA  WARSZAWSKA W Zduńskiej Woli 9 maja 2026 roku odbył się coroczny diecezjalny zjazd chórów, organizowany tradycyjnie po niedzieli Cantate. Wydarzenie zgromadziło ponad 100 osób z Warszawy, Łodzi, Żyrardowa, Radomia, Ozorkowa i Zduńskiej Woli. W kościele przywitał wszystkich oficjalnie dk. Paweł Gumpert Obst, a Słowem Bożym i modlitwą służyła ks. Elżbieta Byrtek. Nastepnie rozpoczęły się intensywne warsztaty gospel, które poprowadziły Lea Kjeldsen oraz Natalia Lesiak. Dla wielu chórzystów, przyzwyczajonych do klasycznego śpiewu z nut, opanowanie dynamicznych pieśni wyłącznie ze słuchu było nowym wyzwaniem. Warsztaty kipiały energią, jednocząc uczestników. Po obiedzie w kościele ewangelickim odbyły się próby akustyczne przybyłych chórów, które potwierdziły doskonałe brzmienie we wnętrzu kościoła wybudowanego w 1868[...]

miniatura

W Wiśle-Malince 25 kwietnia 2026 roku w odbył się zjazd konfirmantów diecezji cieszyńskiej. Zebranych przywitali Marcelina i Tomasz Chmiel, którzy przeprowadzili zabawę integracyjną. W zajeździe uczestniczyli także rodzice konfirmantów. Młodzi uczestnicy zostali podzieleni na 15 grup, uczestnicząc w programie przygotowanym w formie pięciu stacji o różnorodnej tematyce, gdzie mogli posłuchać księży, a także liderów młodzieżowych. Po obiedzie młodzież uczestniczyła w grze terenowej, natomiast rodzice słuchali wykładu dr Marty Banout-Ślusarczyk na temat problemów, z jakimi zmaga się współczesna młodzież. Podczas podsumowania zabrzmiały utwory muzyczne, a świadectwem życia z Bogiem podzielił się Daniel Heczko z Wisły Centrum. O przyjaźni mówił ks. Mateusz Mendroch, diecezjalny duszpasterz młodzieży, podkreślając, że Jezus Chrystus może[...]

miniatura

Podczas gdy nowa duchowna diecezji pomorsko-wielkopolskiej (patrz s. 26) została przez lokalne media przyjęta z zainteresowaniem jako „pierwsza kobieta ksiądz w Wielkopolsce”, na Śląsku Cieszyńskim nieco wcześniej, pierwsza kobieta ksiądz została proboszczem administratorem. To również odnotowały lokalne media. W Poniedziałek Wielkanocny, 6 kwietnia 2026 roku, rada parafialna Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wieszczęta-Kowale oficjalnie przywitała ks. Karinę Chwastek-Kamieniorz. Dotychczasowa wikariusz tej parafii została powołana przez Konsystorz na stanowisko proboszcza administratora z dniem 1 kwietnia 2026 roku. Absolwentka teologii Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej z 1999 roku, stypendystka Seminarium Johannesstift w Berlinie z zakresu teologii praktycznej. Ordynowana na diakona w roku 2000, służyła w pa-rafii w Łodzi, a od 2004 roku[...]

miniatura

Podczas nabożeństwa w kościele Zbawiciela w Sopocie 26 kwietnia 2026 roku odbyła się uroczystość dziękczynna z okazji 55-lecia ordynacji bpa Michała Warczyńskiego. Trójmiejscy ewangelicy w ten sposób wyrazili wdzięczność za lata służby swojego wieloletniego duszpasterza. Jubilat został zaproszony przed ołtarz sopockiego kościoła przez swojego następcę, bpa Marcina Hintza, proboszcza i zarazem zwierzchnika diecezji pomorsko-wielkopolskiej. Przypomniał on zebranym najważniejsze etapy jego kościelnej służby, zwracając szczególną uwagę na fakt, że kościół, w którym odbywała się uroczystość jest dla jubilata szczególny – tutaj się wychował, był ordynowany, a także pełnił większą część swojej służby. Nieopodal mieszka do dziś. Składając biskupowi seniorowi Michałowi Warczyńskiemu życzenia, wyraził wdzięczność za jego[...]

miniatura

– 19 finał OKB Sola Scriptura Wymień trzy wydarzenia, które miały miejsce w Filippi podczas pobytu Pawła? Ile córek miał Filip, ewangelista i z czego były znane? Kto ostrzegł Pawła o spisku na jego życie w Jerozolimie? Z takimi m.in. pytaniami z Dziejów Apostolskich mierzyli się finaliści Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego Sola Scriptura 2025/ 2026 (OKB). W dwóch miejscach, Bielsku-Białej i Warszawie, 18 kwietnia 2026 roku spotkało się 129 uczestników finału 19 edycji konkursu przebiegającego pod hasłem Naśladowcy Jezusa – Dzieje Apostolskie, a także ich rodzice, opiekunowie, katecheci. W Warszawie W Warszawie w Centrum Luterańskim Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego do konkursu przystąpili uczniowie ze środkowej i północnej Polski. Jadwiga Zalisz Warszawa Po dwóch etapach konkursu, parafialnym oraz rejonowym, do finału[...]

miniatura

DIECEZJA  CIESZYŃSKA Gospodarzem 67. Wiosennego Zjazdu Chórów Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w dniu 19 kwietnia 2026 roku była parafia w Goleszowie. W nabożeństwie wzięło udział 18 chórów z: Białej, Jaworza, Cieszyna, Hażlacha, Bażanowic, Skoczowa, Ustronia, Wisły, Lesznej Górnej, Dzięgielowa, Brennej, Cisownicy i Goleszowa. Nabożeństwo prowadzili ks. Piotr Sztwiertnia oraz ks. Marcin Brzóska, przewodniczący diecezjalnej komisji ds. chórów i orkiestr, który wygłosił kazanie. Kaznodzieja wskazał na chórowe zaangażowanie jako na realizację Bożego powołania. Dziękował chórzystkom i chórzystom, a także dyrygentkom i dyrygentom za ich wytrwałość i determinację w muzycznym działaniu, które jest istotnym elementem życia i tożsamości parafii oraz diecezji. Występujące chóry zaprezentowały wysoki poziom artystyczny[...]

miniatura

W Skoczowie 19 kwietnia 2026 roku 40 urodziny obchodziła parafialna „Biblioteka dla każdego”. Proboszcz ks. Alfred Borski przedstawił krótką informację o historii biblioteki. W nabożeństwie, które prowadził wzięło udział wiele osób szczególnie zaangażowanych w pracę w bibliotece – dawniej i obecnie. Byli także goście: burmistrz Skoczowa – Rajmund Dedio, prof. Grażyna Szewczyk z Uniwersytetu Śląskiego, dr Aneta Sokół z Biblioteki Śląskiej. W czasie nabożeństwa głos zabrali: inicjatorka powstania i kierowniczka biblioteki Renata Świder, burmistrz Rajmund Dedio, kurator parafii Tadeusz Tyrna oraz Wiesław Kędzior – prezes oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Bielsku-Białej. Do Komunii Świętej przystąpiła większość zgromadzonych. Burmistrz Skoczowa Rajmund Dedio i Renata Świder Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie i druga[...]

miniatura

Węgry Nowym biskupem diecezji północnej Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego na Węgrzech został ks. Pál Keczkó. Zastąpił bp. Tamása Fabinya, który zakończył swoją pracę na tym stanowisku 31 stycznia 2026 roku. 49-letni duchowny został wprowadzony w urzędowanie biskupa diecezji północnej 28 lutego w Budapeszcie. Uroczystość zgromadziła licznych przedstawicieli Kościołów z kraju i zagranicy, a także życia publicznego. Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce reprezentował bp Wojciech Pracki, zwierzchnik diecezji katowickiej. Kościół luterański na Węgrzech składa się z trzech diecezji: północnej, południowej i zachodniej. Na czele każdej z nich stoi biskup i osoba świecka, a jeden z biskupów diecezjalnych pełni również funkcję biskupa Kościoła. Obecnie jest nim bp János Szemerei. Bp Tamás Fabiny był biskupem diecezji północnej w[...]

miniatura

Podczas uroczystego nabożeństwa 19 kwietnia 2026 roku w kościele Pokoju parafie ewangelicko-augsburskie ze Świdnicy i z Gästrikekustens w Szwecji podpisały umowę partnerską.
– To dla nas nadzieja na dalsze rozwijanie kontaktów, na wzajemne poznawanie się i wspieranie – mówi ks. Paweł Meler, który podpisał dokument wspólnie z Teodorem Drozdowiczem, kuratorem rady parafialnej oraz z ks. Karin Larsdotter – proboszcz Gästrikekustens (diecezja Uppsala).
– Ten dokument wyraża naszą wolę, by trwać razem, choć nasze zewnętrzne uwarunkowania są różne. Kościół Szwecji jest Kościołem większościowym w kraju, gdzie tylko niewielka mniejszość wiernie uczestniczy w nabożeństwach. Tutaj istnieje Kościół mniejszościowy, ale pełen zaangażowania, nie tylko wobec tego wspaniałego kościoła Pokoju. Szwecja od ponad 200 lat żyje w[...]

miniatura

Dziękczynne, pożegnalne nabożeństwo po 30 latach współpracy odbyło się 22 marca 2026 roku w Londynie w Christuskirche. Polscy luteranie w stolicy Wielkiej Brytanii opuszczają niemieckich współwyznawców, aby rozpocząć nabożeństwa i służbę współdzielenia misji różnojęzycznych parafii Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii w nowym budynku. Historyczny kościół św. Jerzego przy 55 Alle Street był pierwszą luterańską kolebką w Brytanii już w XVIII wieku. Od 26 kwietnia, gdy w nowym miejscu odprawiono pierwsze nabożeństwo, polscy luteranie mogą nazwać go swoim domem. „Zwiastun Ewangelicki”[...]