miniatura

W Warszawie w kościele reformowanym 6 kwietnia 2024 r. odbyła się ordynacja Ewy Jóźwiak na księdza Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce.

Uroczystości przewodniczył biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego Semko Koroza w asyście ks. Michała Jabłońskiego, proboszcza stołecznej Parafii Ewangelicko-Reformowanej oraz ks. Wiktorii Matloch, wikariuszki Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.

Po złożeniu wyznania wiary i przysięgi ordynacyjnej nastąpił akt ordynacji, którego dokonał biskup Kościoła wraz z asystentami. Słowa błogosławieństwa wypowiedzieli również Paweł Hause, biskup diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz ks. Andrzej Malicki, superintendent Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Polsce. W nabożeństwie uczestniczyli również duchowni innych Kościołów protestanckich, księża rzymskokatoliccy, a także reprezentanci gminy wyznaniowej żydowskiej oraz wspólnoty muzułmańskiej.

Była to już druga ordynacja na duchowną w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Polsce w ciągu minionych czterech miesięcy. Przez ostatnie 20 lat w Kościele tym nie ordynowano kobiet.

Ks. Ewa Jóźwiak jest wnuczką ks. Jerzego Sachsa, duchownego luterańskiego z Kalisza, studiowała zarówno teologię rzymskokatolicką, jak i ewangelicką, jest doktorem teologii ewangelickiej. Nowa duchowna jest ekumenistką i dziennikarką – współpracowała ze „Studiami i Dokumentami Ekumenicznymi”, była sekretarzem redakcji Katolickiej Agencji Informacyjnej. Od wielu lat jest współpracowniczką Redakcji Audycji Religijnych Polskiego Radia i konsultantką Redakcji Ekumenicznej TVP oraz redaktorką naczelną czasopisma „Jednota”. W latach 2013-2021 jako pierwsza kobieta pełniła funkcję prezesa Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce.

na podstawie www.jednota.pl