miniatura

Parafia w Ustroniu 23 lipca 2023 r. świętowała dwa jubileusze: 185. rocznicę poświęcenia kościoła apostoła Jakuba Starszego oraz 240 lat parafii. Niedzielne uroczystości rozpoczął poranek pieśni i muzyki w wykonaniu Ustrońskiego Chóru Ewangelickiego pod dyr. Szymona Staniszewskiego, solistki Estery Tomaszko, Marleny Janik grającej na skrzypcach oraz organistki Justyny Gazdy.

Nabożeństwa w kościele i na placu kościelnym zebrały prawie tysiąc osób pragnących wsłuchiwać się w Słowo Boże i dziękować za Bożą łaskę. Wiernych przywitał proboszcz parafii ks. Dariusz Lerch cytując fragmenty kazania ks. Wilhelma Raschke, który 25 lipca 1838 r. w dniu poświęcenia kościoła tak przemawiał do ustrońskiego zboru: „Gdyśmy przed trzema laty, w dniu apostoła Jakuba, zakładali kamień węgielny pod budowę tego kościoła, niejedno małowierne serce się pytało: Jakże dokonamy, cośmy zaczęli? Czasy ciężkie, siła nasza słaba, wydatek bardzo wielki. Bracia teraz widzimy: Pan pomagał! Cudownym sposobem zbudował sobie świątynię. Wysłuchał modlitwy twej starcze sędziwy i ojcze duszpasterza ustrońskiego zboru, gdy z najmłodszym wnukiem ukląkłszy na kamieniu węgielnym wołałeś: Panie, błogosław dziełu, które rozpoczynamy ku chwale Twego imienia”.

Kazania w czasie jubileuszu wygłosili: biskup Kościoła Jerzy Samiec oraz proboszcz parafii w Cieszynie ks. Marcin Brzóska.

Wśród uczestników jubileuszu byli m.in. radni miejscy z burmistrzem Przemysławem Korczem oraz radni powiatu. Oprawę muzyczną zapewnili: orkiestry dęte – diecezjalna i parafialna oraz Ustroński Chór Ewangelicki. Na organach grała Justyna Gazda, której towarzyszyli trębacze Jakub Gazda i Andrzej Sikora.

Po nabożeństwie odsłonięto tablicę upamiętniającą „Bethhaus” – drewniany kościół, który w latach 1785-1838 służył ustrońskiemu zborowi jako miejsce modlitwy, wsłuchiwania się w Słowo Boże i wychwalania Boga pieśnią. Inicjatorem powstania tego miejsca pamięci było Polskie Towarzystwo Ewangelickie – oddział w Ustroniu, któremu przewodniczy Łukasz Sitek.

Jubileuszowe nabożeństwo poprzedzone było koncertami w ramach Dni Jakubowych, które odbyły się 21 i 22 lipca. W trakcie pierwszego z nich pt. Z inspiracji chorałem luterańskim  wystąpił organista Bartosz Patryk Rzyman oraz flecistka Ilona Kalińska. Następnego dnia zabrzmiały pełne energii, wiary, zaufania do Boga piosenki zespołu Exodus 15. Po koncercie z wieży kościoła popłynęły melodie w wykonaniu trębacza Jakuba Gazdy.

Koncert zespołu Exodus 15

„Kościół to nie tylko budynek, ale my wszyscy, którzy gromadzimy się na Bożą chwałę. Przede wszystkim dziękujemy Bogu wszechmogącemu za to, że nam błogosławi, że od 240 lat prowadzi swój ustroński lud wybrany. Siostry i bracia w Chrystusie, niech nasz kościół i parafia będą dla nas tym, o czym pisał 185 lat temu ks. Raschke: »Świadkiem Bożej sprawy, Pomnikiem ludzkiej szczodrobliwości, Ołtarzem waszego poświęcenia, Skarbnicą niebiańskich darów, Pozdrowieniem z grobów waszych ojców i Przedsionkiem Nieba«” – napisali duchowni wraz z radą parafialną.

„Zwiastun Ewangelicki” 15-16/2023