– finał Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego „Sola Scriptura” 2021/2022
W dniu 5 marca 2022 roku, po dwóch latach przerwy odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego „Sola Scriptura” 2021/2022.
Jak w wielu przedsięwzięciach, w ostatnich latach pandemia przeszkodziła w organizacji poprzednich dwóch edycji konkursu. W roku 2020 nie udało się rozegrać finału – konkurs zakończono na etapie diecezjalnym. W 2021 roku organizatorzy zdecydowali się przeprowadzić konkurs tylko jako jednoetapowy test online.
W edycji 2021/2022 zorganizowano trzyetapowy konkurs biblijny. Jednak jeszcze w tym roku wszyscy uczestnicy nie spotkali się, jak w poprzednich latach, na Bielskim Syjonie w Bielsku-Białej. Finał zorganizowano w 4 miejscach. W finale 15. edycji konkursu biblijnego wzięło udział 81 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie z diecezji cieszyńskiej spotkali się w Bielsku-Białej, z diecezji katowickiej w Świętochłowicach, z diecezji pomorsko-wielkopolskiej, mazurskiej i wrocławskiej w Bydgoszczy oraz z diecezji warszawskiej w Warszawie.
Trudne i nietrudne pytania
Finałowe zmagania rozpoczęły się w tych miejscach równocześnie, a uczniowie mieli 45 minut, aby odpowiedzieć na 25 pytań dotyczących czasów Salomona. W tej edycji trzeba było zapoznać się z 1. Księgą Królewska, a także zmierzyć się z wybranymi rozdziałami Księgi Przypowieści. „Przygotowując pytania doskonale zdawaliśmy sobie sprawę, że dzieje króla Salomona to nie jest łatwy temat, chcemy jednak, aby uczennice i uczniowie poznawali różne biblijne księgi. Wiem, że uczniowie nawet żalili się katechetkom: »Proszę pani, w tych Przypowieściach jest tyle mądrości, jak my to zapamiętamy«. Ta księga została jednak dołączona również po to, aby pokazać im wspaniałość, ponadczasowość tekstów biblijnych i zachęcić do późniejszego jej czytania i stosowania w swoim życiu” – mówiła dk. Ewa Below, generalna wizytator nauczania kościelnego i zarazem jedna z osób formułujących konkursowe pytania.
Młodzi ludzie rzeczywiście podkreślali problem z zapamiętaniem poszczególnych sentencji, jednak pytań nie uważali za szczególnie trudne. „Jak pisałem, to pytania wydawały mi się łatwe, no ale jednak czegoś nie wiedziałem, bo nie mam pierwszego miejsca” – mówił Nikodem Madzia, zdobywca 3. miejsca w grupie klas IV-VI z parafii w Brennej-Górkach. – W historii króla Salomona zaskoczyło mnie to, ile miał żon i to, o ilu najróżniejszych rzeczach można się nauczyć z Przypowieści”. Zdobywczyni 1. miejsca w tej samej grupie, Joanna Wysocka z parafii w Drogomyślu uważa, że Przypowieści było trudno zapamiętać, ale tylko na jedno pytanie, zresztą z 1. Księgi Królewskiej, „strzelała”, na resztę znała odpowiedź. „W ubiegłym roku uczestniczyłam w konkursie online, teraz po raz pierwszy pisałam na żywo” – mówi uczennica V klasy, laureatka pierwszego miejsca.
„To nie były trudne pytania, ale najwyraźniej moja pamięć trochę zawiodła. Było tego dużo, bo mam jeszcze inne konkursy – wyjaśnia Nadina Broda z parafii w Skoczowie, zdobywczyni 3. miejsca w grupie II, czyli klas VII-VIII. – Przygotowywałam się tradycyjnie, czytając najpierw codziennie fragment, notując, robiąc takie »mapy myśli«, a potem już pod koniec czytałam i powtarzałam większe partie”. „Przygotowywałam kilka osób i tym bardziej mam satysfakcję z osiągnięć Nadiny – mówi jej katechetka Marzena Krehut. – Zaczęliśmy pracować miesiąc przed rozpoczęciem konkursu. Wiązało się to z kwarantannami i obawami, czy uda nam się wstrzelić w terminy i napisać testy. Nie musiałam jej namawiać, sama chciała, mimo że uczestniczy też w konkursie chemicznym, bo chce być weterynarzem. Cieszy mnie też to, że mam duże wsparcie w rodzinach, które zachęcają moich uczniów. Mam narybek – i nadzieję, że uda mi się w przyszłym roku też kogoś doprowadzić do finału”.
Wszyscy biorący udział w finale 5 marca otrzymali Biblie ekumeniczne przekazane przez Towarzystwo Biblijne oraz torby płócienne z logo konkursu.
Wręczenie nagród
Rozdanie dyplomów i nagród, zarówno konkursu pisemnego, jak i plastycznego, odbyło się w różnych miejscach i różnych terminach. W diecezji cieszyńskiej, katowickiej oraz wrocławskiej wręczono je 12 marca w trakcie synodów diecezjalnych. Zwycięzcy konkursu pisemnego – miejsc od 1 do 3 – otrzymali tradycyjne statuetki oraz bony prezentowe.
„Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło – mówił dyrektor Wydawnictwa Augustana ks. Jerzy Below podczas rozdania nagród i dyplomów w Bielsku-Białej. – Możemy dziś przed tak ważnym gremium, jakim jest synod diecezjalny, docenić najmłodszych i zaprezentować ich zaangażowanie. Jednocześnie chciałbym docenić i podkreślić zaangażowanie wszystkich wspierających młodzież – katechetów, rodziców, dziadków – to następstwo pokoleń w studiowaniu Słowa Bożego było zawsze ważne w naszym ewangelickim kręgu”.
Statuetki, nagrody i dyplomy wręczali bp Adrian Korczago, ks. Jerzy Below oraz generalna wizytator nauczania kościelnego dk. Ewa Below.
„Jestem z was ogromnie dumny – mówił bp Adrian Korczago, mając na myśli wszystkich tegorocznych laureatów i finalistów – że tak wielu z was co roku rusza do konkursowego czytania i przyswaja sobie treści kolejnych ksiąg. Chciałbym, żeby stało się to waszą tęsknotą na całe życie, abyście każdego dnia odkrywali kolejne fragmenty Biblii tej niezwykłej Księgi i traktowali ją jak najwspanialszy drogowskaz, i pochodnię dla waszych życiowych ścieżek”. Biskup podziękował też organizatorom i osobom przygotowującym pytania i sprawdzającym odpowiedzi: „Wiem, jaki to wysiłek, sam bowiem pracowałem swego czasu w zespole Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego „Sola Scriptura”. I wiem, jak było gorąco, gdy kandydaci na pierwsze miejsca szli w punktacji ramię w ramię. To było fascynujące i niezwykłe, i wynagradzało trud i konieczny pośpiech”.
W diecezji katowickiej nagrody w trakcie nabożeństwa wręczali Beata Reske – należąca do jury konkursu oraz bp Marian Niemiec. W diecezji wrocławskiej trzy uczennice z Gorzowa Wielkopolskiego otrzymały nagrody z rąk bp Waldemara Pytla. W Warszawie 20 marca w kościele Świętej Trójcy w trakcie wieczornego nabożeństwa wręczono nagrody uczestnikom z Warszawy. Krótko o konkursie opowiedziała radca diecezjalny Elżbieta Byrtek, a nagrody wręczył ks. Dariusz Chwastek – wizytator lekcji religii w diecezji warszawskiej. W pozostałych miejscach – Bydgoszczy, Sopocie, Słupsku – uczniów wyróżniono na niedzielnych nabożeństwach w ich parafiach.
Laureaci miejsc 1-5 w pierwszej grupie, czyli z kl. IV-VI, brali udział w konkursie po raz pierwszy i już udało się im zająć tak dobre miejsca. Nowicjuszem w konkursie był także zwycięzca w drugiej grupie wiekowej Maksymilian Majewski ze Szkoły Podstawowej im. S.B. Lindego w Warszawie. Edyta Bolek z Cieszyna zwyciężczyni w grupie ponadpodstawowej po raz piąty znalazła się w najlepszej trójce – trzy razy zajęła pierwsze miejsce, dwa razy – trzecie miejsce.
Plastyczne wizje i superuczestnicy
Temat konkursu plastycznego brzmiał Kościół – moje miejsce spotkania z Bogiem i ludźmi. Uczniowie klas 1-3 przedstawiali na swoich pracach budynki kościołów, rodziny idące do kościoła, zespół grający w trakcie nabożeństwa, ale także chrzest czy błogosławieństwo udzielane przez księdza. Nagrodzone i wyróżnione prace zostały zaprezentowane w bielskim kościele Zbawiciela podczas finałowej uroczystości. „Wśród laureatów konkursu mamy takich, którzy z racji wieku ostatni raz mogą pokazać swoją plastyczną inwencję, mamy jednak nadzieję, że w następnym roku znów spotkamy się z nimi, bo przystąpią do konkursu pisemnego” – zachęcała dk. Ewa Below. Podkreśliła też zaangażowanie osób, które wielokrotnie uczestniczą w konkursie. W kilku wypadkach, po 15 latach, uczestnicy OKB są studentami Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Namawiała tegorocznych finalistów, aby rozważyli taki kierunek życiowej drogi.
Organizatorzy postanowili także w tym roku przyznać nagrodę superfinalisty za sześciokrotny udział w finale konkursu. Przyznano go czworgu uczniom: Joanne Wiencek i Samancie Pinkas z Wisły, Pawłowi Gałwie z Opola oraz Wiktorowi Brudnemu z Cisownicy. Nie był brany pod uwagę rok 2021, w którym odbył się jeden etap jako test online.
Dodatkowo organizatorzy doceniają także osoby, przystępujące do konkursu w każdej klasie, w każdej grupie wiekowej. W taki sposób można uczestniczyć w konkursie aż 9 razy. Specjalną nagrodę megafinalisty przyznano dwóm uczennicom: Karolinie Gomoli z Ustronia oraz Anecie Majer z Orzesza.
Uczestniczki o swoim udziale w konkursie „Sola Scriptura”
- Czy z wszystkich edycji, któraś utkwiła ci szczególnie w pamięci, a jeśli tak, to z jakiego powodu?
- Wydaje się, że postać króla Salomona znamy dobrze: kojarzymy niektóre przypowieści, jak na przykład „Wszystko ma swój czas”. Czym jego historia w trakcie dogłębnego poznawania zaskoczyła cię, zdziwiła, dała do myślenia?
- Kilka finalistek poprzednich edycji już studiuje teologię w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Czy ty też plany na przyszłość wiążesz z tymi studiami i pracą w Kościele? Czy może coś innego motywowało cię do corocznego uczestnictwa w konkursie?
Aneta Majer, megafinalistka, Orzesze
- Nie licząc tegorocznej edycji, w pamięci najbardziej utkwił mi mój pierwszy udział w konkursie, ze względu na przerabianą wówczas obszerną księgę – 2. Księgę Mojżeszową.
- Salomona wszyscy kojarzą z jego wielką mądrością. Jednak zaskoczyło mnie, że nie był on wierny Panu do końca swojego życia.
- Nie wiążę przyszłości z teologią. Brałam udział w konkursie, bo mi się spodobało wnikliwe czytanie wyznaczonych ksiąg – choć nie każdy tekst był łatwy. Potem to się stało już pewnego rodzaju tradycją, że co roku uczestniczyłam w konkursie.
Edyta Bolek, trzykrotna laureatka 1. miejsca i dwukrotna laureatka 3. miejsca, Cieszyn
- Każda edycja była dla mnie wyjątkowa, dawała do myślenia, odkrywała nowe tajemnice Biblii. Najbardziej utkwiły mi w pamięci finały konkursu, związane z nimi emocje i wspólne powtarzanie najdrobniejszych szczegółów tuż przed rozpoczęciem pisania. Moment, gdy dostało się arkusz, czytało kolejne pytania, a później z ekscytacją, wraz z innymi, czekało na wyniki.
- Na pewno nie spodziewałam się takiego zakończenia. Salomon zawsze był przedstawiany jako wspaniały władca – mądry, sprawiedliwy, wierzący, a okazało się, że niestety popełnił wiele grzechów i, jak każdy człowiek, nie był idealny.
- Myślę, że to konkurs sam w sobie był dla mnie motywacją do zgłębiania Pisma Świętego. Lubiłam skupiać się na jednej księdze, czytać ją kilka razy i wciąż znajdować nowe szczegóły. Póki co, raczej nie wiążę moich planów ze studiami teologicznymi, chociaż jak to mówią „nigdy nie mów nigdy”. Niezależnie od tego, gdzie znajdę się w przyszłości, wiem, że chcę angażować się w Kościele tak, jak tylko będę mogła.
Karolina Gomola, megafinalistka, Ustroń
- Szczególnie zapadła mi w pamięć pierwsza edycja, w której brałam udział. Pamiętam moje przygotowania, stres i dosyć obszerną jak na 10-latkę wiedzę z 2. Księgi Mojżeszowej do przyswojenia, ale wspominam także ogromną radość i satysfakcję z udziału w finale, w innym wypadku nie powtórzyłabym tego aż dziewięciokrotnie.
- W trakcie czytania historii Salomona zaskoczyło mnie to, iż pomimo wielkiej mądrości, którą obdarzył go Pan Bóg, oraz jego ogromnej wytrwałości w dążeniu do budowy świątyni, Salomon również miał swoje słabości, którym ostatecznie uległ.
- Co prawda mam inne plany dotyczące studiów, ale kto wie, jak Pan Bóg pokieruje moją ścieżką. Koniec przygody z konkursem „Sola Scriptura” oczywiście nie oznacza dla mnie końca przygody z Biblią czy Kościołem. Udział w konkursie stał się dla mnie przyjemną tradycją, która motywowała mnie przez te lata do dokładniejszej lektury Pisma Świętego. Wiele historii poznałam, wiele też odkryłam na nowo, wiele się z nich nauczyłam i wierzę, że wiele zachowałam dla siebie dzięki udziałowi w konkursie, dlatego jest mi tak trudno rozstać się z nim po tych 9 latach.
W 2022 roku odbyła się 15. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego „Sola Scriptura”.
Ideą konkursu jest krzewienie znajomości Pisma Świętego oraz kształtowanie i umacnianie wiary. Przez 15 lat wzięło w nim udział prawie 13 tysięcy uczestników. Konkurs ma także wymiar ekumeniczny, ponieważ biorą w nim udział również uczniowie należący do innych Kościołów.
Zespół przygotowujący pytania składa się z duchownych i katechetów. Obecnie są to: diakon Ewa Below, ks. Tomasz Bujok, ks. Dariusz Dawid, ks. Łukasz Gaś, Beata Reske, Karina Wowry. W zespole byli także: bp Adrian Korczago, diakon Renata Raszyk, ks. Jan Raszyk.
Księgi biblijne w poszczególnych edycjach:
2008 – Dzieje Apostolskie
2009 – 1. Księga Mojżeszowa
2010 – Ewangelia Jana
2011 – 1. Księga Królewska, 2. Księga Królewska, Księga Jonasza
2012 – 1. Księga Samuela, 2. Księga Samuela
2012/2013 – Ewangelia Mateusza
2013/2014 – 2. Księga Mojżeszowa, 5. Księga Mojżeszowa
2014/2015 – Księga Jozuego, Księga Sędziów
2015/2016 – Ewangelia Łukasza
2016/2017 – Dzieje Apostolskie
2017/2018 – Księga Estery, Księga Daniela, Księga Ezechiela
2018/2019 – 1. Księga Mojżeszowa
2019/2020 – Ewangelia Marka, 1. List Piotra
2020/2021 – 1. Księga Samuela, 2. Księga Samuela, 1. Księga Królewska
2021/2022 – 1. Księga Królewska, Księga Przypowieści
Zdjęcia oraz wyniki konkursu dostępne są w zakładce Sola Scriptura.
„Zwiastun Ewangelicki” 7/2022