miniatura

– finał Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego „Sola Scriptura” 2021/2022

W dniu 5 marca 2022 roku, po dwóch latach przerwy odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego „Sola Scriptura” 2021/2022.

Jak w wielu przedsięwzięciach, w ostatnich latach pandemia przeszkodziła w organizacji poprzednich dwóch edycji konkursu. W roku 2020 nie udało się rozegrać finału – konkurs zakończono na etapie diecezjalnym. W 2021 roku organizatorzy zdecydowali się przeprowadzić konkurs tylko jako jednoetapowy test online.

W edycji 2021/2022 zorganizowano trzyetapowy konkurs biblijny. Jednak jeszcze w tym roku wszyscy uczestnicy nie spotkali się, jak w poprzednich latach, na Bielskim Syjonie w Bielsku-Białej. Finał zorganizowano w 4 miejscach. W finale 15. edycji konkursu biblijnego wzięło udział 81 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie z diecezji cieszyńskiej spotkali się w Bielsku-Białej, z diecezji katowickiej w Świętochłowicach, z diecezji pomorsko-wielkopolskiej, mazurskiej i wrocławskiej w Bydgoszczy oraz z diecezji warszawskiej w Warszawie.

Trudne i nietrudne pytania

Finałowe zmagania rozpoczęły się w tych miejscach równocześnie, a uczniowie mieli 45 minut, aby odpowiedzieć na 25 pytań dotyczących czasów Salomona. W tej edycji trzeba było zapoznać się z 1. Księgą Królewska, a także zmierzyć się z wybranymi rozdziałami Księgi Przypowieści. „Przygotowując pytania doskonale zdawaliśmy sobie sprawę, że dzieje króla Salomona to nie jest łatwy temat, chcemy jednak, aby uczennice i uczniowie poznawali różne biblijne księgi. Wiem, że uczniowie nawet żalili się katechetkom: »Proszę pani, w tych Przypowieściach jest tyle mądrości, jak my to zapamiętamy«. Ta księga została jednak dołączona również po to, aby pokazać im wspaniałość, ponadczasowość tekstów biblijnych i zachęcić do późniejszego jej czytania i stosowania w swoim życiu” – mówiła dk. Ewa Below, generalna wizytator nauczania kościelnego i zarazem jedna z osób formułujących konkursowe pytania.

Młodzi ludzie rzeczywiście podkreślali problem z zapamiętaniem poszczególnych sentencji, jednak pytań nie uważali za szczególnie trudne. „Jak pisałem, to pytania wydawały mi się łatwe, no ale jednak czegoś nie wiedziałem, bo nie mam pierwszego miejsca” – mówił Nikodem Madzia, zdobywca 3. miejsca w grupie klas IV-VI z parafii w Brennej-Górkach. – W historii króla Salomona zaskoczyło mnie to, ile miał żon i to, o ilu najróżniejszych rzeczach można się nauczyć z Przypowieści”. Zdobywczyni 1. miejsca w tej samej grupie, Joanna Wysocka z parafii w Drogomyślu uważa, że Przypowieści było trudno zapamiętać, ale tylko na jedno pytanie, zresztą z 1. Księgi Królewskiej, „strzelała”, na resztę znała odpowiedź. „W ubiegłym roku uczestniczyłam w konkursie online, teraz po raz pierwszy pisałam na żywo” – mówi uczennica V klasy, laureatka pierwszego miejsca.

„To nie były trudne pytania, ale najwyraźniej moja pamięć trochę zawiodła. Było tego dużo, bo mam jeszcze inne konkursy – wyjaśnia Nadina Broda z parafii w Skoczowie, zdobywczyni 3. miejsca w grupie II, czyli klas VII-VIII. – Przygotowywałam się tradycyjnie, czytając najpierw codziennie fragment, notując, robiąc takie »mapy myśli«, a potem już pod koniec czytałam i powtarzałam większe partie”. „Przygotowywałam kilka osób i tym bardziej mam satysfakcję z osiągnięć Nadiny – mówi jej katechetka Marzena Krehut. – Zaczęliśmy pracować miesiąc przed rozpoczęciem konkursu. Wiązało się to z kwarantannami i obawami, czy uda nam się wstrzelić w terminy i napisać testy. Nie musiałam jej namawiać, sama chciała, mimo że uczestniczy też w konkursie chemicznym, bo chce być weterynarzem. Cieszy mnie też to, że mam duże wsparcie w rodzinach, które zachęcają moich uczniów. Mam narybek – i nadzieję, że uda mi się w przyszłym roku też kogoś doprowadzić do finału”.

Wszyscy biorący udział w finale 5 marca otrzymali Biblie ekumeniczne przekazane przez Towarzystwo Biblijne oraz torby płócienne z logo konkursu.

Wręczenie nagród

Rozdanie dyplomów i nagród, zarówno konkursu pisemnego, jak i plastycznego, odbyło się w różnych miejscach i różnych terminach. W diecezji cieszyńskiej, katowickiej oraz wrocławskiej wręczono je 12 marca w trakcie synodów diecezjalnych. Zwycięzcy konkursu pisemnego – miejsc od 1 do 3 – otrzymali tradycyjne statuetki oraz bony prezentowe.

„Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło – mówił dyrektor Wydawnictwa Augustana ks. Jerzy Below podczas rozdania nagród i dyplomów w Bielsku-Białej. – Możemy dziś przed tak ważnym gremium, jakim jest synod diecezjalny, docenić najmłodszych i zaprezentować ich zaangażowanie. Jednocześnie chciałbym docenić i podkreślić zaangażowanie wszystkich wspierających młodzież – katechetów, rodziców, dziadków – to następstwo pokoleń w studiowaniu Słowa Bożego było zawsze ważne w naszym ewangelickim kręgu”.

Statuetki, nagrody i dyplomy wręczali bp Adrian Korczago, ks. Jerzy Below oraz generalna wizytator nauczania kościelnego dk. Ewa Below.

„Jestem z was ogromnie dumny – mówił bp Adrian Korczago, mając na myśli wszystkich tegorocznych laureatów i finalistów – że tak wielu z was co roku rusza do konkursowego czytania i przyswaja sobie treści kolejnych ksiąg. Chciałbym, żeby stało się to waszą tęsknotą na całe życie, abyście każdego dnia odkrywali kolejne fragmenty Biblii tej niezwykłej Księgi i traktowali ją jak najwspanialszy drogowskaz, i pochodnię dla waszych życiowych ścieżek”. Biskup podziękował też organizatorom i osobom przygotowującym pytania i sprawdzającym odpowiedzi: „Wiem, jaki to wysiłek, sam bowiem pracowałem swego czasu w zespole Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego „Sola Scriptura”. I wiem, jak było gorąco, gdy kandydaci na pierwsze miejsca szli w punktacji ramię w ramię. To było fascynujące i niezwykłe, i wynagradzało trud i konieczny pośpiech”.

W diecezji katowickiej nagrody w trakcie nabożeństwa wręczali Beata Reske – należąca do jury konkursu oraz bp Marian Niemiec. W diecezji wrocławskiej trzy uczennice z Gorzowa Wielkopolskiego otrzymały nagrody z rąk bp Waldemara Pytla. W Warszawie 20 marca w kościele Świętej Trójcy w trakcie wieczornego nabożeństwa wręczono nagrody uczestnikom z Warszawy. Krótko o konkursie opowiedziała radca diecezjalny Elżbieta Byrtek, a nagrody wręczył ks. Dariusz Chwastek – wizytator lekcji religii w diecezji warszawskiej. W pozostałych miejscach – Bydgoszczy, Sopocie, Słupsku – uczniów wyróżniono na niedzielnych nabożeństwach w ich parafiach.

Laureaci miejsc 1-5 w pierwszej grupie, czyli z kl. IV-VI, brali udział w konkursie po raz pierwszy i już udało się im zająć tak dobre miejsca. Nowicjuszem w konkursie był także zwycięzca w drugiej grupie wiekowej Maksymilian Majewski ze Szkoły Podstawowej im. S.B. Lindego w Warszawie. Edyta Bolek z Cieszyna zwyciężczyni w grupie ponadpodstawowej po raz piąty znalazła się w najlepszej trójce – trzy razy zajęła pierwsze miejsce, dwa razy – trzecie miejsce.

Plastyczne wizje i superuczestnicy

Temat konkursu plastycznego brzmiał Kościół – moje miejsce spotkania z Bogiem i ludźmi. Uczniowie klas 1-3 przedstawiali na swoich pracach budynki kościołów, rodziny idące do kościoła, zespół grający w trakcie nabożeństwa, ale także chrzest czy błogosławieństwo udzielane przez księdza. Nagrodzone i wyróżnione prace zostały zaprezentowane w bielskim kościele Zbawiciela podczas finałowej uroczystości. „Wśród laureatów konkursu mamy takich, którzy z racji wieku ostatni raz mogą pokazać swoją plastyczną inwencję, mamy jednak nadzieję, że w następnym roku znów spotkamy się z nimi, bo przystąpią do konkursu pisemnego” – zachęcała dk. Ewa Below. Podkreśliła też zaangażowanie osób, które wielokrotnie uczestniczą w konkursie. W kilku wypadkach, po 15 latach, uczestnicy OKB są studentami Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Namawiała tegorocznych finalistów, aby rozważyli taki kierunek życiowej drogi.

Organizatorzy postanowili także w tym roku przyznać nagrodę superfinalisty za sześciokrotny udział w finale konkursu. Przyznano go czworgu uczniom: Joanne Wiencek i Samancie Pinkas z Wisły, Pawłowi Gałwie z Opola oraz Wiktorowi Brudnemu z Cisownicy. Nie był brany pod uwagę rok 2021, w którym odbył się jeden etap jako test online.

Dodatkowo organizatorzy doceniają także osoby, przystępujące do konkursu w każdej klasie, w każdej grupie wiekowej. W taki sposób można uczestniczyć w konkursie aż 9 razy. Specjalną nagrodę megafinalisty przyznano dwóm uczennicom: Karolinie Gomoli z Ustronia oraz Anecie Majer z Orzesza.


Uczestniczki o swoim udziale w konkursie „Sola Scriptura”

 1. Czy z wszystkich edycji, któraś utkwiła ci szczególnie w pamięci, a jeśli tak, to z jakiego powodu?
 2. Wydaje się, że postać króla Salomona znamy dobrze: kojarzymy niektóre przypowieści, jak na przykład „Wszystko ma swój czas”. Czym jego historia w trakcie dogłębnego poznawania zaskoczyła cię, zdziwiła, dała do myślenia?
 3. Kilka finalistek poprzednich edycji już studiuje teologię w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Czy ty też plany na przyszłość wiążesz z tymi studiami i pracą w Kościele? Czy może coś innego motywowało cię do corocznego uczestnictwa w konkursie?

Aneta Majer, megafinalistka, Orzesze

 1. Nie licząc tegorocznej edycji, w pamięci najbardziej utkwił mi mój pierwszy udział w konkursie, ze względu na przerabianą wówczas obszerną księgę – 2. Księgę Mojżeszową.
 2. Salomona wszyscy kojarzą z jego wielką mądrością. Jednak zaskoczyło mnie, że nie był on wierny Panu do końca swojego życia.
 3. Nie wiążę przyszłości z teologią. Brałam udział w konkursie, bo mi się spodobało wnikliwe czytanie wyznaczonych ksiąg – choć nie każdy tekst był łatwy. Potem to się stało już pewnego rodzaju tradycją, że co roku uczestniczyłam w konkursie.

 

Edyta Bolek, trzykrotna laureatka 1. miejsca i dwukrotna laureatka 3. miejsca, Cieszyn

 1. Każda edycja była dla mnie wyjątkowa, dawała do myślenia, odkrywała nowe tajemnice Biblii. Najbardziej utkwiły mi w pamięci finały konkursu, związane z nimi emocje i wspólne powtarzanie najdrobniejszych szczegółów tuż przed rozpoczęciem pisania. Moment, gdy dostało się arkusz, czytało kolejne pytania, a później z ekscytacją, wraz z innymi, czekało na wyniki.
 2. Na pewno nie spodziewałam się takiego zakończenia. Salomon zawsze był przedstawiany jako wspaniały władca – mądry, sprawiedliwy, wierzący, a okazało się, że niestety popełnił wiele grzechów i, jak każdy człowiek, nie był idealny.
 3. Myślę, że to konkurs sam w sobie był dla mnie motywacją do zgłębiania Pisma Świętego. Lubiłam skupiać się na jednej księdze, czytać ją kilka razy i wciąż znajdować nowe szczegóły. Póki co, raczej nie wiążę moich planów ze studiami teologicznymi, chociaż jak to mówią „nigdy nie mów nigdy”. Niezależnie od tego, gdzie znajdę się w przyszłości, wiem, że chcę angażować się w Kościele tak, jak tylko będę mogła.

 

Karolina Gomola, megafinalistka, Ustroń

 1. Szczególnie zapadła mi w pamięć pierwsza edycja, w której brałam udział. Pamiętam moje przygotowania, stres i dosyć obszerną jak na 10-latkę wiedzę z 2. Księgi Mojżeszowej do przyswojenia, ale wspominam także ogromną radość i satysfakcję z udziału w finale, w innym wypadku nie powtórzyłabym tego aż dziewięciokrotnie.
 2. W trakcie czytania historii Salomona zaskoczyło mnie to, iż pomimo wielkiej mądrości, którą obdarzył go Pan Bóg, oraz jego ogromnej wytrwałości w dążeniu do budowy świątyni, Salomon również miał swoje słabości, którym ostatecznie uległ.
 3. Co prawda mam inne plany dotyczące studiów, ale kto wie, jak Pan Bóg pokieruje moją ścieżką. Koniec przygody z konkursem „Sola Scriptura” oczywiście nie oznacza dla mnie końca przygody z Biblią czy Kościołem. Udział w konkursie stał się dla mnie przyjemną tradycją, która motywowała mnie przez te lata do dokładniejszej lektury Pisma Świętego. Wiele historii poznałam, wiele też odkryłam na nowo, wiele się z nich nauczyłam i wierzę, że wiele zachowałam dla siebie dzięki udziałowi w konkursie, dlatego jest mi tak trudno rozstać się z nim po tych 9 latach.

W 2022 roku odbyła się 15. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego „Sola Scriptura”.

Ideą konkursu jest krzewienie znajomości Pisma Świętego oraz kształtowanie i umacnianie wiary. Przez 15 lat wzięło w nim udział prawie 13 tysięcy uczestników. Konkurs ma także wymiar ekumeniczny, ponieważ biorą w nim udział również uczniowie należący do innych Kościołów.

Zespół przygotowujący pytania składa się z duchownych i katechetów. Obecnie są to: diakon Ewa Below, ks. Tomasz Bujok, ks. Dariusz Dawid, ks. Łukasz Gaś, Beata Reske, Karina Wowry. W zespole byli także: bp Adrian Korczago, diakon Renata Raszyk, ks. Jan Raszyk.

Księgi biblijne w poszczególnych edycjach:

2008 – Dzieje Apostolskie

2009 – 1. Księga Mojżeszowa

2010 – Ewangelia Jana

2011 – 1. Księga Królewska, 2. Księga Królewska, Księga Jonasza

2012 – 1. Księga Samuela, 2. Księga Samuela

2012/2013 – Ewangelia Mateusza

2013/2014 – 2. Księga Mojżeszowa, 5. Księga Mojżeszowa

2014/2015 – Księga Jozuego, Księga Sędziów

2015/2016 – Ewangelia Łukasza

2016/2017 – Dzieje Apostolskie

2017/2018 – Księga Estery, Księga Daniela, Księga Ezechiela

2018/2019 – 1. Księga Mojżeszowa

2019/2020 – Ewangelia Marka, 1. List Piotra

2020/2021 – 1. Księga Samuela, 2. Księga Samuela, 1. Księga Królewska

2021/2022 – 1. Księga Królewska, Księga Przypowieści

Zdjęcia oraz wyniki konkursu dostępne są w zakładce Sola Scriptura.

„Zwiastun Ewangelicki” 7/2022