miniatura

Bytom-Miechowice

W dniach od 16 do 20 sierpnia 2021 r. w zajęciach pt. Gdzie jest Panama? w Bytomiu-Miechowicach wzięło udział 14 dzieci, które uczęszczają na lekcje religii ewangelickiej do parafii w Miechowicach oraz kilkoro gości. Temat spotkań opierał się na opowiadaniu Ach, jak cudowna jest Panama Janoscha, czyli urodzonego w Zabrzu Horsta Eckerta. Tytułowe opowiadanie to historia dwóch przyjaciół, Misia i Tygryska, którzy odnajdują skrzynkę pachnącą bananami z napisem Panama. Marząc o podróży do tego kraju przeżywają różne przygody i wspie­rają się nawzajem.

Każdy dzień rozpoczynał się w kaplicy Ostoi Pokoju modlitwą, czytaniem Psalmu 91 oraz nauką nowych piosenek. Intencją organizatorów było, by dzieci mogły odkryć jak najwięcej swoich talentów danych im przez Stwórcę i poczuły pragnienie rozwijania ich w przyszłości.

Każdy dzień był inny. Pierwszy – to zabawy integracyjne oraz wykonanie drogowskazów z własnym imieniem. Drugi dzień poświęcony był przyjaźni. Następnego dnia dzieci odwiedził proboszcz miechowickiej parafii ks. Jan Kurko i opowiedział o swoich podróżach do Izraela. Tego dnia dzieci przygotowały też scenki teatralne.

Czwartek był dniem piękna i rozmawiania o tym, co odbieramy jako piękne dla nas. Dla dzieci były to: przyroda, własna rodzina, miejsca, które kiedyś zwiedziły, czy po prostu świat ich własnej wyobraźni. Warsztaty poprowadził muzykoterapeuta Marcin Bujok. Ostatniego dnia Robert Cieślar prowadził zajęcia przy Szkole Mobilnej – narzędziu pracy podwórkowej, a Anna Seemann-Majorek ugościła wszystkich w Muzeum Domek Matki Ewy.

Codziennie dzieci wspólnie z opiekunami przygotowywały obiad, m.in. makaron z serem, spaghetti, pizzę.

na podstawie relacji Moniki Cieślar

Pisz

W dniach 16-26 sierpnia 2021 r. parafie z Drogomyśla, Cisownicy oraz parafia Wniebowstąpienia z Warszawy zorganizowały wspólny obóz młodzieżowy na Mazurach w Piszu. Wzięło w nim udział 90 młodych ludzi, którymi opiekowała się kadra w składzie: ks. Tomasz Bujok, Anna Bujok, ks. Grzegorz Fryda, Ewa Raszka, Krzysztof Raszka i ks. Marek Twardzik. W programie obozu był m.in.: spływ rzeką Krutynią, spotkanie z pochodzącą z Mazur posłanką Urszulą Pasławską – jedyną luteranką w parlamencie, a także rejs statkiem po jeziorze Śniardwy.

Młodzież także posprzątała wspólnie stary cmentarz ewangelicki we wsi Giętkie oraz wzięła udział w ewangelizacji i koncercie, które w tym czasie odbywały się w Mrągowie.

 

Fragment relacji uczestniczki:

„Godzina 510, nasz pociąg pełen obozowiczów wyruszył z Pszczyny w 10-godzinną podróż na Mazury do Piszu. Podróż minęła spokojnie. Graliśmy w karty, rozmawialiśmy i spaliśmy. (…) Na początku było trudno się zintegrować i byliśmy onieśmieleni. Później jednak udało nam się złapać świetny kontakt i wspólnie współpracować. (…) Sobotni wieczór spędziliśmy w internacie tańcząc i śpiewając na dyskotece. Bawiliśmy się do późna, a tematy do rozmów się nam nie kończyły! Bardzo dobrze wspominamy ten wieczór.

Dnia 22 sierpnia uczestniczyliśmy w nabożeństwie młodzieżowym w Wejsunach, na którym kazanie wygłosił ks. Grzegorz Fryda. Następnego dnia zwiedziliśmy Ełk, gdzie odwiedziliśmy wieżę ciśnień, poznaliśmy historię Mazur oraz ludzi zamieszkujących tamtejsze tereny. Wielu z nas przed tą wycieczką nie zdawało sobie sprawy z tego, jak życie tamtych ludzi wyglądało w czasie wojny. Byliśmy przejęci i ogromnie zaciekawieni.

(…) Codziennie uczestniczyliśmy również w zajęciach pogłębiając naszą relację z Bogiem, wspólnie śpiewaliśmy i braliśmy udział w grach integracyjnych. Wszyscy byliśmy zachwyceni wyprawami i miejscami, które udało nam się zwiedzić. Pogoda nam przeważnie dopisywała, ale nie była idealna do plażowania nad jeziorem, tak jak to było w planach. Oczywiście młodzieży zimna woda i chmury nie przeszkodziły, by choć raz wskoczyć do wody! Internat, w którym mieszkaliśmy przez te 10 dni był na naprawdę dobrym poziomie”.

 Iga Mazur

Spotkanie z posłanką Urszulą Pasławską

„Zwiastun Ewangelicki” 18/2021