miniatura

W wakacyjnych miesiącach w wielu parafiach odbyły się dni czy nawet tygodnie Dobrej Nowiny. Podczas spotkań dzieci poznawały Boga, Biblię, wspólnie bawiły się i zaprzyjaźniały. Było to szczególnie ważne po okresie zdalnej nauki i ograniczeniach związanych z nabożeństwami i życiem parafialnym.

Rawa Mazowiecka

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Rawie Mazowieckiej już po raz trzynasty zaprosiła dzieci i młodzież na spotkania, podczas których uczyły się o Bogu, śpiewały piosenki, wykonywały roboty ręczne i bawiły się. Nie zabrakło nauki wersetów biblijnych.

Spotkania pod hasłem Niezwykła wędrówka odbywały się codziennie przez cztery godziny od 26 do 30 lipca 2021 r. Spotkania prowadziła grupa ośmiu wolontariuszy z Rawy Mazowieckiej, Warszawy, Ozorkowa i Strykowa.

Niezwykła wędrówka to seria lekcji biblijnych, które powstały w oparciu o historie ze Starego Testamentu, w większości opowiadające o długiej i wypełnionej niezwykłymi wydarzeniami podróży ludu izraelskiego z Egiptu do Kanaanu. Nie brak w nich również odniesień do nowotestamentowej nauki. Każdego dnia przedstawiana była inna historia biblijna i na tej podstawie przekazywano dzieciom wzorce odpowiednich zachowań, postaw społecznych, sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach czy unikania zagrożeń, m.in. uzależnień. Cykl był realizowany według autorskiego programu profilaktycznego. Uświadamiał uczestnikom konsekwencje i następstwa uzależnień oraz zachęcał do zdrowego i aktywnego trybu życia.

Część zajęć odbywała się na świeżym powietrzu. W połowie dzieci otrzymywały drugie śniadanie. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach wiekowych. Zapisanych na spotkania było siedemnaścioro dzieci, przy czym część z nich uczestniczyła wraz z rodzicami lub dziadkami.

Ostatniego dnia dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, nagrody w postaci przyborów szkolnych i plastycznych. Dodatkowymi upominkami zostały nagrodzone te dzieci, które nauczyły się wszystkich wersetów i przychodziły każdego dnia. Drobne upominki otrzymali również wolontariusze. Podczas zajęć dzieci miały okazję nie tylko dobrze się bawić, ale również wiele się nauczyć i poznać nowe osoby.


 

Drogomyśl

Po związanej z pandemią przerwie w Drogomyślu zorganizowano Tydzień Dobrej Nowiny (TDN) dla dzieci, który odbył się w dniach 2-6 sierpnia 2021 r. pod hasłem Rzeki cudów. Dzieci w trzech grupach wiekowych, które swoje nazwy zawdzięczały biblijnym rzekom, spotykały się na trzy godziny, by wspólnie śpiewać, bawić się, zjeść małe co nieco, a przede wszystkim słuchać historii biblijnych. W ostatnim dniu w sali zborowej odbył się spektakl teatralny realizowany przez Teatr Dobrego Serca Jerzego Latosa pt. Janosik i dobry pasterz.

Każdy dzień wyglądał inaczej. Jeden z nich był dniem sportu. W ośmiu zróżnicowanych drużynach dzieci rywalizowały z sobą na ośmiu stacjach. Na jednych bardziej wykazać mogły się starsze dzieci, były też takie stanowiska, w których to młodsze dzieci radziły sobie lepiej. Dzięki temu uczestnicy zajęć uczyli się współpracy, mogli się nawzajem wspierać i pomagać. Innego dnia zorganizowano z kolei konkurs piosenki. Kolejne dni starały się też urozmaicać panie z kuchni, wymyślając różnorodne przekąski. Na zakończenie były lubiane przez dzieci kiełbaski z grilla. To wszystko nie mogłoby się odbyć bez pomocy ponad 30 wolontariuszy, którzy poświęcili swój wolny czas, by prowadzić lekcje biblijne, przygotowywać smakołyki dla około 90 uczestników codziennie, a także pilnować, aby nic im się nie stało w czasie zabawy. Zajęcia, m.in. otwarty dla wszystkich chętnych spektakl teatralny, dofinansowała Gmina Strumień, na terenie której znajduje się parafia.

„Zwiastun Ewangelicki” 17/2021