miniatura

Ewangelicy z Wisły 21 stycznia 2024 r. zostali odznaczeni najwyższym odznaczeniem w województwie śląskim. Wręczenie srebrnych i złotych Odznak Honorowych za Zasługi dla Województwa Śląskiego odbyło się w trakcie koncertu noworocznego, podczas którego podsumowano miniony rok. Wręczyli je radny Sejmiku Województwa Śląskiego Hubert Maślanka oraz pełnomocnik Marszałka Województwa Śląskiego Aneta Legierska.

Srebrną odznakę otrzymała Lidia Czyż – pastorowa, pisarka, nauczycielka, działaczka społeczna, prowadząca działalność charytatywną skupioną wokół Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle-Malince oraz Renata Czyż – wieloletnia dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Śniegonia, przewodniczka beskidzka, przewodnicząca zespołu redakcyjnego monografii Wisły, prowadząca badania historyczno-naukowe, w ostatnim czasie zaangażowana w powstanie ekspozycji w nowej atrakcji w Wiśle – Habsburskiej osady gospodarczej „U początków Wisły”. Ponadto uhonorowany srebrną odznaką został Zbigniew Wuwer – działacz sportowy, założyciel i prezes Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego, klubu szkolącego młodych skoczków, biegaczy narciarskich, dwuboistów i piłkarzy.

Złotą odznakę odebrał Jan Szturc – niezwykła osobowość w świecie skoków narciarskich, długoletni trener zawodników Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego; spod jego skrzydeł wyfrunęli Adam Małysz, Piotr Żyła czy Aleksander Zniszczoł.

Nadano ją również organizacjom i instytucjom, w których zaangażowani są ewangelicy. Jedną z nich jest Wiślańska Organizacja Turystyczna – utworzona w roku 2007, zrzeszająca około 60 wiślańskich przedsiębiorców branży turystycznej, dbająca nie tylko o rozwój, ale też o wizerunek miasta. Odznakę otrzymała też Chata Olimpijczyka Jasia i Helenki – wyjątkowa, rodzinna restauracja, działająca od prawie 20 lat. Jej założycielem jest Jan Legierski, uczestnik igrzysk olimpijskich i medalista mistrzostw świata w kombinacji norweskiej, wspierający początki organizowania zimowych olimpiad młodzieży ewangelickiej. Chata jako jedyna w Wiśle znalazła się na kulinarnym szlaku „Śląskie Smaki”. Jesienią ubiegłego roku w swoich progach utworzyli „Stolicę Pradziadków” – Muzeum Wiślańskiej Kuchni Regionalnej.

Pośmiertnie złotą odznakę otrzymał Andrzej Molin – nauczyciel, dyrektor, burmistrz, radny wojewódzki, społecznik, sercem oddany Wiśle, przez wiele lat zaangażowany w życie całego regionu i w rozwiązywanie problemów jego mieszkańców.                                                    

 


Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego nadaje się osobom fizycznym oraz instytucjom państwowym, jednostkom samorządu terytorialnego, przedsiębiorcom, organizacjom społecznym i zawodowym, które całokształtem działalności na terenie województwa śląskiego przyczyniły się do jego rozwoju pod względem gospodarczym, kulturalnym i społecznym. Wnioskodawcą o przyznanie Honorowych Odznak dla wyróżnionych osób i instytucji był burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

„Zwiastun Ewangelicki” 3/2024