miniatura

Młodzież z diecezji pomorsko-wielkopolskiej spotkała się w Bydgoszczy na Diecezjalnym Zjeździe Młodzieży Ewangelickiej w dniach od 17 do 19 grudnia 2023 r. Uczestnicy zjazdu przybyli z Grudziądza, Konina, Poznania oraz Sopotu. W tym roku motywem przewodnim były gry planszowe, które od dłuższego czasu są bardzo popularne, szczególnie wśród młodych ludzi.

Pierwszego dnia zjazd rozpoczęto wspólną kolacją, a następnie wieczornym rozważaniem oraz integracją. Wspólnie zastanawiano się nad słowami proroka Izajasza: „Bo myśli moje, to nie myśli wasze, a drogi wasze, to nie drogi moje – mówi Pan” (Iz 55,8) i nad tym, że Pan Bóg czasem komplikuje nasze świetnie przygotowane plany czy strategię na życie, tak jak zdarza się też w grach.

Drugi dzień uczestnicy rozpoczęli wspólnym śpiewem oraz krótkim rozważaniem, które było kontynuacją wieczornych refleksji na temat tego, czy Bóg „jest leniwy i przynudzający” oraz czy jesteśmy w stanie docenić Boże dzieło oraz łaskę, kiedy On jednak wszystko dobrze uczyni. Następnie odbyło się seminarium o grach planszowych i ich powiązaniach z duchowością czy religijnością. Później młodzież mogła wykazać się kreatywnością wspólnie tworząc własną grę planszową w oparciu o konkretną historię biblijną czy ogólnie powiązaną z religią. Po przerwie obiadowej odbyły się dwa turnieje, gdzie młodzież miała okazję zagrać w „Mölkky” oraz w „Sojusz na już”. Zwycięzcy zostali obdarowani dyplomami oraz grami planszowymi.

Po trudach rywalizacji, na bydgoskim rynku młodzi chłonęli wspólnie wieczorną atmosferę miasta i świątecznego jarmarku. Po kolacji zaprezentowano pomysły na gry planszowe.

W niedzielny poranek młodzi ewangelicy uczestniczyli w nabożeństwie, w trakcie którego odczytali teksty biblijne. Kazanie wygłosił diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Karol Niedoba.

na podstawie relacji

Maksymiliana Gadowskiego

„Zwiastun Ewangelicki” 24/2023