miniatura

W Zelowie w dniach 21-23 lipca 2023 r. odbywało się Święto Kościoła w środku Polski. To kontynuacja Tygodnia Ewangelizacyjnego w Zelowie, który zapoczątkowano w 2006 r. „To spotkanie różnych pokoleń, grup, Kościołów, ale przede wszystkim osób. Wierzymy, że to co stanowi istotę tego spotkania, to Boże Słowo i ratujące, odnawiające przesłanie Ewangelii” – napisali organizatorzy.

Święto rozpoczęło się inauguracyjnym grillem, a następnie odbyły się dwa seminaria – dla pań Mężczyzna kobietom o mężczyznach, które prowadził dk. Paweł Gumpert (lut.) oraz dla panów – Kobieta mężczyznom o kobietach prowadzone przez Donatę Maliszak.

Seminarium dla pań Mężczyzna kobietom o mężczyznach

Sobotę wypełniły seminaria. Podczas pierwszego z nich temat Wieczerzy Pańskiej w różnych podejściach protestanckich przybliżył prof. Jerzy Sojka. Następnie o Odwadze w prezentowaniu własnych przekonań mówił pastor Maciej Maliszak z organizacji Open Doors. Seminarium na temat Zbory luterańskie i reformowane w central-nej Polsce poprowadzili wspólnie bp Semko Koroza z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz bp Jan Cieślar z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Ostatnim punktem dnia był koncert zespołu To On.

Podczas niedzielnego nabożeństwa kazanie wygłosił dyrektor CME ks. Tymoteusz Bujok (lut.). Wzięli w nim udział: bp Jan Cieślar, bp Semko Koroza oraz księża z pobliskich parafii ewangelickich: ks. Krzysztof Michałek-Góral (ref.), bp Marek Izdebski (ref.) oraz dk. Paweł Gumpert. Po nabożeństwie odbył się koncert organowy Igora Gabryanczyka, a po południu seminarium poprowadziła Jadwiga Zalisz, dyrektorka Towarzystwa Biblijnego w Polsce. Święto Kościoła w środku Polski zakończono koncertem Gabrieli Blachy z zespołem. Organizatorami spotkania byli: Centrum Misji i Ewangelizacji, parafia reformowana w Zelowie, luterańska diecezja warszawska oraz Kościół Ewangelicko-Reformowany.

Zagrały Zelowskie dzwonki

„Zwiastun Ewangelicki” 17/2023