miniatura

Po raz pierwszy Bezsenna Noc odbyła się na terenie diecezji katowickiej. W tym roku czuwanie rozpoczęło się 8 kwietnia 2023 roku w Wielką Sobotę w parafii w Jastrzębiu-Zdroju. Hasło przewodnie brzmiało Zauważeni. Uczestnicy zastanawiali się, czy czują się zauważeni przez Boga i innych wierzących. I czy zauważają, co człowieka od Boga odciąga.

Grupa młodzieżowa z Jastrzębia-Zdroju przygotowała sondę i zabawę – wprowadzające w hasło spotkania, a całość prowadzili Wiktoria i Bogusz. Proboszcz parafii i duszpasterz młodzieży diecezji katowickiej ks. Marcin Ratka-Matejko przeprowadził rozmowę ze zwierzchnikiem diecezji bp. Marianem Niemcem. Uczestnicy tegorocznej Bezsennej Nocy mogli przystąpić również do spowiedzi i Komunii Świętej.

Jastrzębscy parafianie zadbali, by uczestnicy czuli się dobrze, a po spotkaniu w kościele był czas na rozmowy i poczęstunek. Organizatorami wydarzenia byli: Ogólnopolski Duszpasterz Młodzieży #MŁODZI luteranie, parafia w Jastrzębiu-Zdroju, diecezja katowicka oraz Centrum Misji i Ewangelizacji.

Katarzyna Wesner-Macura


W Wielką Sobotę nasza parafia miała okazję gościć u siebie ponad 500 osób i być jednym z organizatorów Bezsennej Nocy. Ponad 80 osób było zaangażowanych w przygotowanie tej imprezy: tworzyli program, pomagali w poczęstunku i podczas parkowania. Każdy z nas dołożył swoją cegiełkę. Organizacja tego wydarzenia była dla nas wyzwaniem, ale wydaje się, że podołaliśmy.

Nie pamiętam, kiedy ostatnio widziałam tak wielu młodych ludzi w naszym kościele, tym bardziej, że każdy z nich był uśmiechnięty i naprawdę chciał tam być! Takie wydarzenia, jak Bezsenna Noc przypominają mi, dlaczego uwielbiam spotkania w kościele i przede wszystkim, dlaczego w ogóle je organizujemy. Kocham patrzeć na ludzi, którzy tak samo jak ja uwielbiają Boga, gdy rozpiera ich dobra energia, gdy śpiewają, dzielą się swoim świadectwem czy nawet tańczą.

Tematem spotkania było hasło Zauważeni. Rozpoczęła je sonda uliczna na tematy związane z hasłem przewodnim, dzięki której mogliśmy zastanowić się nad głębszymi aspektami tego, czy czujemy się zauważeni przez innych i Boga. Prowadzący w dowcipny sposób witali każdą osobę, która zabierała głos. Mateusz Czyż wygłosił rozważanie, po którym mogliśmy napisać liściki do Boga na temat tego, z czego chcielibyśmy zrezygnować, wypuścić z ręki, bo zbyt kurczowo się tego trzymamy i to może odciągać nas od Niego.

W gronie naszych znajomych znaleźliśmy również osobę na tyle odważną, by przed dużą liczbą ludzi dać świadectwo swojej wiary.

Zespół CME

Był też czas uwielbienia wraz z Zespołem CME, który rozbujał publiczność. Mówi się, że kto śpiewa, ten dwa razy się modli, ale to, co działo się w sobotę, można pomnożyć nawet razy dziesięć!

Marta Boruta, liderka grupy młodzieżowej z Jastrzębia-Zdroju

Więcej zdjęć

„Zwiastun Ewangelicki” 8/2023