miniatura

Z okazji 25 lat Redakcji Ekumenicznej TVP w Centrum Luterańskim w Warszawie 5 października 2022 r. odbyła się uroczystość jubileuszowa, podczas której wspominano dorobek i znaczenie redakcji.

Spotkanie rozpoczęło się modlitwą poprowadzoną przez członków redakcji: ks. Halinę Radacz (lut.) i ks. Łukasza Leonkiewicza (praw.). Ks. Radacz wygłosiła krótkie rozważanie. „Jedność to nie identyczność, ale akceptacja i szacunek. Do tego jesteśmy powołani – jako chrześcijanie, ale też jako twórcy programów ekumenicznych” – powiedziała.

Uczestnicy uroczystości obejrzeli 25-minutowy film dokumentalny o historii redakcji. Ks. Henryk Paprocki (praw.), pierwszy kierownik Redakcji Ekumenicznej, w rozmowie z Ewą Jóźwiak, konsultantką programów ekumenicznych z Kościoła reformowanego, opowiadał o początkach funkcjonowania. Wskazywał na trudności, z jakimi musiała się mierzyć redakcja, a także podkreślał dobrą współpracę zarówno z TVP, jak i z Kościołami.

Podczas spotkania kierowniczka redakcji ks. Halina Radacz przeprowadziła również rozmowę ze współpracownikami, którzy realizują programy. Swoimi refleksjami i wspomnieniami podzielili się: Piotr Boruszkowski, Izabela Fatalska, Beata Kamińska, Wojciech Ostapowicz i Bartłomiej Wieczorek.

Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) ks. sup. Andrzej Malicki (met.) podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w działalność Redakcji Ekumenicznej TVP. Natomiast ks. Henryk Paprocki wręczył ks. Halinie Radacz Order św. Równej Apostołom Marii Magdaleny III stopnia, nadany przez zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolitę Sawę za pracę dla dobra jedności chrześcijan.

W uroczystości wzięli udział członkowie zarządu PRE, przedstawiciele Kościołów członkowskich oraz pracownicy Telewizji Polskiej zaangażowani w działalność Redakcji Ekumenicznej.

Więcej na: ekumenia.pl

„Zwiastun Ewangelicki” 20/2022