miniatura

W dniach 22-24 października 2021 r. w Międzyzdrojach na Pomorzu obradował synod diecezji wrocławskiej. Głównym tematem obrad była tożsamość wyznaniowa zgodnie z wyznaczoną przez Synod Kościoła tematyką bieżącego roku. Synod rozpoczął obrady w piątkowe popołudnie modlitwą prowadzoną przez ks. Pawła Mikołajczyka. Następnie przekazane zostało sprawozdanie z obrad Synodu Kościoła, który zebrał się w Warszawie tydzień wcześniej. Biskup diecezji wrocławskiej Waldemar Pytel omówił również bieżącą sytuację diecezji.

Następnie członkowie synodu wzięli udział w wieczornym nabożeństwie w miejscowym kościele parafii rzymskokatolickiej, który służył kiedyś Kościołowi ewangelickiemu. Nabożeństwo odprawił i kazanie wygłosił ks. Karol Długosz.

W sobotnie przedpołudnie gość synodu ks. Wojciech Froehlich podjął tematykę tożsamości wyznaniowej w referacie wprowadzającym do pracy w grupach. W prowokacyjnie postawionym pytaniu: Ile kosztuje tożsamość? omówił to zagadnienie (tekst ukaże się w „Kalendarzu Ewangelickim 2022”). Następnie pracowano w grupach. Grupa pierwsza dyskutowała na temat: Luteranizm – to opcja dla mnie! Co przyciąga ludzi do Kościoła ewangelickiego? Druga grupa podjęła temat: Luteranizm? Nie, dziękuję! Co wywołuje dystans wobec Kościoła ewangelickiego? Grupa trzecia omówiła zagadnienie: Luteranizm. Moje świadectwo.

Po przerwie obiadowej i spacerze brzegiem  Bałtyku w słonecznej, jesiennej aurze synod wznowił obrady. W czasie sesji plenarnej podsumowano pracę w grupach. Wieczorną modlitwę prowadził ks. Paweł Mikołajczyk. Sobotni wieczór synodałowie spędzili na wyspie Wolin w miejscowości Wolin w Centrum Słowian i Wikingów.

W niedzielny poranek członkowie synodu wzięli udział w nabożeństwie w szczecińskim kościele ewangelickim Świętej Trójcy. Kazanie wygłosił bp Waldemar Pytel. Po nabożeństwie i poczęstunku w pomieszczeniach parafii biskup zamknął obrady.

ks. Cezary Królewicz

„Zwiastun Ewangelicki” 21/2021