miniatura

Cztery tygodnie adwentu w 2020 roku były inne niż w poprzednich latach. W większości parafii nie było adwentowych spotkań – dla starszych, dla dzieci, chórzystów, czy innych grup. Gdzieniegdzie jednak odbywały się one jako wideokonferencje.

Część parafii ze względu na ograniczenie osób w kościele (1 osoba na 15 m2) organizowała więcej niż jedno nabożeństwo tygodniowe czy niedzielne, aby wszyscy chętni mogli wziąć w nich udział. Nabożeństwa tygodniowe transmitowały parafie w Wiśle, Pszczynie, Żorach i Świętej Trójcy w Warszawie. Od października do grudnia wierni mogli także oglądać nabożeństwa z różnych parafii w TVP3.

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób niesłyszących, które w czasie pandemii nie mają możliwości uczestniczyć w nabożeństwach, w Studio Lutheraneum w parafii Świętej Trójcy w Warszawie przygotowano pierwsze nagranie nabożeństwa luterańskiego w języku migowym. Nabożeństwo adwentowe zostało zarejestrowane 11 grudnia 2020 r. Poprowadziła je diakon Małgorzata Gaś. Następnie tłumacz języka migowego Monika Folwarczny przygotowała tłumaczenie.

Rozmyślania, rekolekcje

Parafia w Cieszynie na YouTubie od 30 listopada do 23 grudnia publikowała krótkie rozważania Słowa Bożego, które przygotowywali różni duchowni. Kilkuminutowe tygodniowe rozważania adwentowe pojawiły się na kanałach na YouTubie m.in. parafii w Drogomyślu, Katowicach-Szopienicach, Krakowie. Specjalne trzy wieczory adwentowe, 2, 9 i 16 grudnia, przygotowała w Gliwicach Chrześcijańska Telewizja Internetowa. Mówcami byli ks. Jan Kurko z Bytomia-Miechowic, ks. Marcin Makula z Golasowic, ks. Marcin Ratka-Matejko z Jastrzębia-Zdroju.

Gliwice – wieczory adwentowe

Zorganizowano także rekolekcje adwentowe online. Parafia w Łodzi zaprosiła ks. Dariusza Dawida z Zabrza, który od 11 do 13 grudnia poprowadził spotkania pt. Klucz do przyszłości. Natomiast ks. Marek Bożek z Zielonej Góry zaproponował internetowe rekolekcje pt. Trudny adwent. Były to cztery wieczory poświęcone kolejno: Abrahamowi, Aaronowi, Andrzejowi oraz Ananiaszowi. Inny pomysł pojawił się w Wiśle – w Czarnem i Jaworniku. Ks. Marek Michalik i ks. Marcin Podżorski przeprowadzali ze sobą trzy Rozmowy o czasie online.

Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie (CME) ponownie zaproponowało spotkania online dla młodzieży. W czasie adwentu zorganizowało cykl spotkań Dobry adwent #młodzi. Odbyły się one 29 listopada, 6, 13 i 20 grudnia. Spotkania, nawiązujące do tematyki kolejnych niedziel adwentowych, przebiegały pod hasłami: Idzie, Wyprostuj się, Przygotuj się oraz Ciesz się. Co tydzień „zapalano” świecę na specjalnym wieńcu adwentowym zrobionym z klocków Lego.

Dobry adwent #młodzi – ks. Tomasz Bujok

Cztery godzinne programy, transmitowane w niedzielne wieczory, można było obejrzeć na Facebooku i YouTubie. Mówcami kolejnych wieczorów byli: ks. Tymoteusz Bujok, ks. Tomasz Bujok, ks. Marcin Ratka-Matejko i ks. Piotr Sztwiertnia. Spotkania miały charakter interaktywny – młodzież przesyłała komentarze, pytania, uwagi i pozdrowienia za pośrednictwem czatu. Oprawę muzyczną zapewniły zespoły: CME, Nano, NSA i duet Estera&Kuba. Pojawiły się także przepisy na rybę, ciasteczka, krem z buraków, sałatkę. Razem z Księgarnią Warto przygotowano pomysły na prezenty.

Program przygotowali i zrealizowali pracownicy CME i wolontariusze pod kierunkiem ks. Tymoteusza Bujoka, zastępcy dyrektora CME i Katarzyny Wesner-Macury, animatorki pracy młodzieżowej w CME.

Również odbywające się do roku w diecezji wrocławskiej Adwentowe spotkanie młodzieży zorganizowano za pośrednictwem Internetu.

Katowice – gwiazdka dla dzieci

Gwiazdki parafialne

Ze względu na to, że nie odbywały się gwiazdki dla dzieci, wolontariusze z parafii w Dzięgielowie dostarczyli paczki do domów. Część parafii zachęcała do odbioru paczek w kancelarii.

Parafia w Katowicach przygotowała specjalną „Gwiazdkę” wspólnie z dziećmi, które nagrały w domach wierszyki i kolędy Wszystko razem zmontowano i przygotowano film dostępny na YouTubie parafii. Podobna inicjatywa pojawiła się w parafii w Opolu.

W Warszawie w parafii Świętej Trójcy nie mogło się odbyć pieczenie pierników w kuchni parafialnej. Jednak zdecydowano się nie rezygnować z tej parafialnej tradycji. Połączono się z dziećmi i ich rodzinami przez Internet i wspólnie – ale każdy we własnym domu – pieczono pierniczki. Można je było potem dostarczyć do parafii, aby zostały przekazane osobom starszym i samotnym.

W Goleszowie radni roznosili do domów paczki dla seniorów i wręczali je z zachowaniem obostrzeń sanitarnych

Cieszyn – Dzieci śpiewają kolędy

Kolędy

Co roku w Cieszynie w okresie świątecznym szkoły Towarzystwa Ewangelickiego organizowały w teatrze koncert Dzieci śpiewają kolędy. W 2020 roku koncert nie mógł się odbyć, ale każda placówka przygotowała nagranie świątecznej piosenki, z których powstał film dostępny w Internecie. Również w Cieszynie zorganizowano 22 grudnia koncert kolęd Muzyczne szulki, który był transmitowany na żywo.

Mysłowice – koncert Jubilate Deo

Można było również wysłuchać koncertu kolęd w wykonaniu chóru Jubilate Deo z parafii w Mysłowicach. Koncert charytatywny online 5 grudnia zorganizowało Ewangelickie Towarzystwo Oświatowe w Warszawie. Nagrano go w kościele Świętej Trójcy, a celem towarzyszącej mu zbiórki pieniędzy było wsparcie leczenia i rehabilitacji jednej z nauczycielek. W Zgierzu Ewangelicki Chór Concordia razem z dwoma innymi chórami nagrał kantatę bożonarodzeniową Pierwsza kolęda Johna Willarda Petersona. Ekumeniczny koncert kolęd był na żywo transmitowany z kościoła luterańskiego w Wiśle w niedzielę 27 grudnia.

Wisła – koncert ekumeniczny

Kalendarze adwentowe i życzenia świąteczne

Wyjątkowy kalendarz adwentowy przygotowano w parafii w Tychach. Każdego dnia na stronie: www.luteranie.tychy.pl pojawiały się materiały do pobrania i wydrukowania. „Zawsze będzie to skarpeta z numerem dnia adwentu. Można będzie ją wyciąć i przyczepiać do rozpiętego sznurka. Powstawać wtedy będzie kalendarz adwentowy. Oprócz tego będą: krzyżówki, rebusy, łamigłówki, słuchowiska, przepisy na pyszności i prace plastyczne” – napisano na stronie parafii.

Tychy – kalendarz adwentowy dla dzieci

Kalendarz adwentowy online przygotowali parafianie ze Starego Bielska (Bielsko-Biała). Był on częścią akcji Pomogę, bo mogę, w ramach której zbierane są pieniądze na wsparcie Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Zimbabwe. Codziennie na stronie można było „otworzyć prezent” z ciekawostkami o Zimbabwe.

W Internecie można było także śledzić kalendarze adwentowe przygotowane przez Światową Federację Luterańską (ŚFL) oraz Dzieło Gustawa Adolfa (GAW). Od 29 listopada codziennie w mediach społecznościowych ŚFL publikowała pieśń nagraną przez jeden z Kościołów członkowskich. Była to już trzecia edycja akcji. Dnia 2 grudnia można było usłyszeć Wyższobramski Chór Kameralny z Cieszyna. Celem było pokazanie, jak luterańskie wspólnoty na całym świecie przygotowują się na przyjście Chrystusa. Natomiast GAW na Facebooku przygotował 24 „drzwi”, za którymi codziennie prezentowano jedną z parafii, którą wsparła ta organizacja. W kalendarzu pojawiła się parafia luterańska w Lublinie.

Niektóre parafie złożyły życzenia świąteczne swoim parafianom nagrywając krótkie filmy. W Sopocie życzenia złożyli duszpasterze – bp Marcin Hintz i ks. Marcin Rayss, w Krakowie oprócz duchownych także parafianie parafianom przekazali świąteczne życzenia, a w Wiśle życzenia dzieciom przekazali prowadzący szkółki niedzielne.

Kartka dla seniora to wspólna akcja Diakonii Polskiej i Generalnej Wizytator Lekcji Religii diakon Ewy Below. Akcja polegała na tym, aby dzieci w ramach lekcji religii online przygotowały w domu kartki z życzeniami dla seniora z okazji świąt Bożego Narodzenia i przesłały je do Ewangelickiego Domu Opieki „Emaus” w Dzięgielowie. „Jako EDO Emaus otrzymaliśmy wiele pięknych kartek, które przyszły pocztą i zostały przekazane wszystkim naszym mieszkańcom – blisko 80 osobom. Kartki sprawiły im wielką radość. Pomimo izolacji od rodzin oraz znajomych, nie czuli się w te święta samotni, bo dzieci, choć znane tylko z imienia, wlały w ich serca Chrystusową radość, pokój i miłość” – napisali pracownicy domu opieki.

Większość z opisanych inicjatyw jest dalej dostępna na parafialnych kanałach na YouTubie.

„Zwiastun Ewangelicki” 1/2021