miniatura

Nabożeństwa Światowego Dnia Modlitwy to nie tylko wydarzenie, w trakcie którego chrześcijanie z całego świata łączą się w modlitwie, to świetna okazja, aby ujawnić i wykorzystać potencjał parafian.

W organizacje tych spotkań angażuje się wielu parafian i każdy może spożytkować swoje talenty dla wspólnego dobra. Chóry czy zespoły uczą się nowych pieśni w językach oryginalnych lub przetłumaczonych. Inna grupa przygotowuje dania z danego kraju – w tym roku można było skosztować w wielu parafiach kuchni bliskowschodniej. Wybrane osoby – najczęściej panie – prezentują przygotowany program na nabożeństwach. Ktoś inny przygotowuje prezentacje o kraju lub zapraszany jest gość, który zna dany region. Do prowadzenia programu angażowana jest także młodzież, jak na przykład w Drogomyślu, a dla najmłodszych parafian – tak jak jest to w Starym Bielsku lub Poznaniu – przygotować można specjalną szkółkę poświęconą temu ekumenicznemu, globalnemu ruchowi.

O pokój z kobietami z Palestyny, który przygotowały program na rok 2024 modlono się we wszystkich diecezjach. W kraju organizatorek ze względu na restrykcje chrześcijanie spotkali się z okazji ŚDM w trzech miejscach: Jerozolimie, Betlejem i Ramallah.

Koło pań wrocławskiej parafii luterańskiej św. Krzysztofa zorganizowało w tym roku obchody ŚDM na Sępolnie (dzielnica Wrocławia) nieco wcześniej, bo już 24 lutego. Uczestnicy spotkania przyjechali z różnych zakątków Dolnego Śląska, aby przez cały weekend wspólnie modlić się o pokój w Ziemi Świętej, śpiewać oraz świętować okrągły jubileusz urodzin s. Lidii Podżorskiej, która od prawie 30 lat służy pomocą ewangelikom narodowości niemieckiej na Dolnym Śląsku. 

Modlitwa o pokój zgromadziła w kościele w Wodzisławiu Śląskim 200 osób. Wspólnie z parafianami z Golasowic, Gołkowic, Jastrzębia-Zdroju, Pszczyny, Studzionki, Żor i Warszowic najpierw modlono się w kościele, a dalsza część programu odbyła się w restauracji, gdzie uczestnicy wysłuchali wykładu o trudnej sytuacji Izraela i Palestyny.

Również w Rybniku świętowano wspólnie. Do rybnickich parafian dołączyli sąsiedzi z parafii w Orzeszu i Czerwionce, a także z parafii rzymskokatolickiej.

W Skoczowie zorganizowano ŚDM po wieloletniej przerwie. Kilkanaście lektorek wprowadzało w modlitwy, do których dołączali się pozostali uczestnicy nabożeństwa. Po nabożeństwie w sali parafialnej odbyła się druga część, czyli degustacja potraw.

Między innymi w Zgierzu, Mrągowie, Bydgoszczy nabożeństwa miały charakter ekumeniczny, ponieważ prowadziły je kobiety z różnych Kościołów chrześcijańskich.

Nabożeństwa odbyły się także w: Jaworzu, Sopocie, Węgrowie, Wrocławiu, Ustroniu, Poznaniu, Krakowie, Istebnej, Grudziądzu, Cieszynie, Białej (Bielsko-Biała), Międzyrzeczu, Drogomyślu, Kętrzynie, Goleszowie, Giżycku.