miniatura

W dniach 22 grudnia 2023 – 2 stycznia 2024 roku już po raz 27. odbyły się wczasy świąteczno-noworoczne w Wiśle-Jaworniku, w których uczestniczyło tym razem 18 osób. Wczasy zorganizowała Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wiśle-Jaworniku przy wsparciu finansowym Diakonii Polskiej.

Okres świąt Bożego Narodzenia to szczególny czas, który spędzamy najczęściej w gronie rodzinnym. Dla niektórych osób, często już w podeszłym wieku, żyjących samotnie, taką rodziną stała się społeczność uczestników wczasów w Wiśle-Jaworniku. Dom Gościnny miejscowej parafii stał się miejscem spotkań, rozmów, wspólnych posiłków i rodzinnej atmosfery.

Uczestnicy przybyli z kilkunastu różnych parafii diecezji cieszyńskiej, katowickiej i pomorsko-wielkopolskiej. Kilka osób po raz pierwszy zdecydowało się na ten wyjazd, ale większość to już stali bywalcy, niektórzy przyjeżdżają już od kilkunastu lat.

Jedenaście dni spędzonych w Wiśle-Jaworniku to wspólne posiłki, czas wielu rozmów oraz rozmaitych spotkań. Opiekunem wczasowiczów był ks. Zdzisław Sztwiertnia, emerytowany proboszcz parafii. W czasie wigilijnego wieczoru, świątecznego obiadu oraz na niektórych spotkaniach był obecny proboszcz ks. Marcin Podżorski. Uczestnicy wzięli udział w nabożeństwach świątecznych w parafii.

W czasie wczasów zorganizowano dla uczestników różne atrakcje. W piątek 29 grudnia odbył się koncert kolęd, w czasie którego wystąpili: Kapela Mała Wisła, chór parafialny Hażlach-Zamarski, grupa śpiewacza Wańcy, Zespół DlaNiego ze Skoczowa oraz chór warsztatów kolędowych. Uczestników odwiedzili również: biskup diecezji Adrian Korczago, który podzielił się relacją ze swojej podróży do Nowej Zelandii oraz ks. Bogdan Wawrzeczko i Aniela Wawrzeczko, którzy opowiedzieli o prześladowanych chrześcijanach na świecie.

Ks. Zdzisław Sztwiertnia podzielił się relacją z podróży do Izraela oraz ze zwiedzania dawnych kościołów ewangelickich na Dolnym Śląsku. Trzykrotnie też uczestnicy oglądali filmy z chrześcijańskim przesłaniem.

Do domów zadowoleni uczestnicy zabrali wiele ciepłych wspomnień, z nadzieją na kolejne spotkania.

„Zwiastun Ewangelicki” 2/2024