miniatura

W Świdnicy w nocy z 12 na 13 stycznia 2024 r. na mającym 350 lat murze wokół kościoła Pokoju pojawiły się wulgarne i obraźliwe napisy skierowane w stronę rządzących w Polsce partii oraz premiera Donalda Tuska. Oprócz tego czarną farbą na białym murze narysowano nazistowskie symbole. O sprawie informowały lokalne, a także ogólnopolskie media.

Sprawą zajęła się policja i prokuratura rejonowa w Świdnicy, która wszczęła śledztwo w sprawie publicznego znieważenia organu konstytucyjnego, czyli premiera RP Donalda Tuska, za co grozi do dwóch lat więzienia. Zniszczono także mienie, które ma szczególne znaczenie dla kultury i uszkodzono zabytek, za co może grozić nawet do 10 lat więzienia.

Bp Waldemar Pytel – proboszcz świdnickiej parafii i biskup diecezji wrocławskiej – zaznaczył, że takie czyny są efektem mowy nienawiści, którą codziennie słyszymy. „Hodowane latami ziarno nienawiści daje owoce. Dzieje się to tuż przed rozpoczęciem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i w dniu piątej rocznicy śmierci zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Oczywiście nie porównuję tej tragedii z tym, co się teraz wydarzyło, ale zaczyna się od słów. Można powiedzieć, że te napisy są bzdurne, ale od tego się zaczyna” – powiedział portalowi swidnica24.pl biskup.


Dnia 19 stycznia prokuratura zatrzymała sprawcę i postawiła mu zarzuty. Mężczyzna, mieszkaniec Świdnicy mający 52 lata wyraził skruchę i chce oczyścić mur.

Więcej można przeczytać na walbrzych.wyborcza.pl

„Zwiastun Ewangelicki” 2/2024