miniatura

W kościele Świętej Trójcy w Warszawie 1 grudnia 2023 r. odbyły się dwa koncerty związane z obchodzonym 13 grudnia w Szwecji i innych krajach północy, nie tylko przez luteran, Dniem Świętej Łucji. Występy chóru Young Cathedral Voices z katedry w Uppsali pod dyrekcją Margarety Raab, z akompaniamentem organowym Johannesa Skooga można nadal oglądać na kanale YouTube parafii. W programie była m.in. muzyka tradycyjna, utwory kompozytorów szwedzkich i Beniamina Brittena.

Chór złożony z dziewcząt i chłopców koncertował w wielu krajach Europy i USA, w Polsce wystąpił po raz siódmy. W czasie pandemii dwukrotnie koncertował dla polskich słuchaczy online. Organizację koncertów wsparły finansowo szwedzkie firmy obecne na polskim rynku.

Łucja pochodziła z Syrakuz, była męczennicą z IV w. po Chr., która mimo okrutnych tortur nie wyrzekła się chrześcijańskiej wiary. Jej imię oznacza po łacinie światło. Dla spragnionych słońca ludzi Północy dzień jej śmierci, 13 grudnia, stał się właśnie symbolem zwycięstwa światłości nad ciemnością. W dawnym kalendarzu ta właśnie noc była najdłuższą w roku. Według ludowych wierzeń Łucja, odziana w białe szaty, z wiankiem płonących świec na głowie, przynosiła światło, które miało rozpraszać mrok. Zapalone świece i śpiew miały przeciwstawić się mocom zła.

Do dziś kultywuje się zwyczaj orszaku Łucji: ubrane na biało dziewczęta ze świeczkami w dłoniach oraz chłopcy w wysokich czapkach ozdobionych gwiazdami, odwiedzają szpitale, szkoły i urzędy. Śpiewają pieśni o zwycięstwie jasności nad ciemnością. Świętowanie odbywa się z aromatem szafranu, kawy i glögga – rozgrzewającego napoju.

„Zwiastun Ewangelicki” 24/2023