miniatura

W Bielsku-Białej 5 października 2023 r. zainaugurowano trzecią edycję festiwalu Cithara Sanctorum Silesia. W Willi Sixta odbyło się spotkanie z autorem książki Dzieje Księstwa Cieszyńskiego Michaelem Morysem-Twarowskim.

Spacer śladami bielskich i bialskich ewangelików, który poprowadziła przewodniczka PTTK Katarzyna Sylwestrzak odbył się 15 października. Publiczność dotarła z cmentarza ewangelickiego przy ul. Listopadowej w Bielsku-Białej na koncert, który odbył się w kościele Marcina Lutra w Białej. Na koncercie zatytułowanym Stwórca i jego stworzenie zaprezentowali się Katarzyna Wiwer – sopran i zespół Gusto NON barbaro w składzie Wiesław Suruło – flet, Paweł Solecki – fagot oraz Joanna Solecka – klawesyn.

W następny weekend, 21 października, drugi spacer historyczny odbył się w Cieszynie. Tym razem śladami Jerzego Trzanowskiego poprowadził historyk z Muzeum Śląska Cieszyńskiego Jan Paweł Borowski. Ta prawie trzygodzinna wędrówka pozwoliła zobaczyć zakątki Cieszyna z zupełnie innej perspektywy, uzmysławiając słuchaczom jak skomplikowane i dramatyczne były wydarzenia wojny trzydziestoletniej w XVII w. i w jaki sposób wpływały na ludzkie losy.

Zakończenie tegorocznej edycji odbyło się 22 października w kościele ewangelickim w Skoczowie. W programie zatytułowanym Hymny z kraju Celtów wystąpił polsko-szkocki zespół Celtic Triangle. Program został przygotowany specjalnie dla festiwalu, a tematem przewodnim była nie tylko Reformacja w Szkocji, ale także kancjonały, pieśni duchowe wyrosłe z tradycji celtyckiej i anglosaskiej.

„Zwiastun Ewangelicki” 21/2023