miniatura

– 74. Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie

Widzę! Pod takim hasłem od 2 do 9 lipca 2023 r. w Dzięgielowie odbył się 74. Tydzień Ewangelizacyjny (TE), organizowany przez Centrum Misji i Ewangelizacji (CME). Rozpoczęto go nabożeństwem rodzinnym, podczas którego śpiew prowadził zespół muzyczny z Dzięgielowa, a kazanie, oparte na historii powołania Samuela z 3. rozdziału 1. Księgi Samuela, w formie dialogu wygłosili proboszcz parafii w Wiśle-Czarnem ks. Marek Michalik oraz pisząca te słowa.

Odwiedzający miasteczko ewangelizacyjne w Dzięgielowie przez osiem dni mogli brać udział w wydarzeniach Tygodnia Ewangelizacyjnego. Uczestnikom zaoferowano na przykład cztery równolegle odbywające się każdego dnia seminaria.

Centralnym punktem były spotkania ewangelizacyjne, podczas których Słowo Boże zwiastował ks. Geleta Simesso Denga z luterańskiego Kościoła Mekane Yesus w Etiopii. Równolegle z programem dla dorosłych odbywały się zajęcia dla dzieci w dwóch grupach – 3-6 lat i 7-11 lat – a także program dla młodzieży #młodzi. Dla wszystkich grup wiekowych tematyka oparta była na haśle biblijnym roku 2023: „Tyś Bóg, który mnie widzi” (1 Mż 16,13). Zajmowano się następującymi zagadnieniami: Bóg widzi nieszczęście; Bóg widzi ukryte rzeczy i myśli; Widzę siebie; Jestem widoczny; Widzę człowieka; Nie nienawidzę; Gdy nie widzę Boga; I widziałem nowe niebo. Celem wspólnej tematyki było danie rodzinom impulsu do wspólnych rozmów o Bogu i usłyszanym Słowie po powrocie do domu. 

Zajęcia dla dzieci; fot. Natalia Duda, fotosoul.pl

Ewangelizacjom towarzyszyło uwielbienie śpiewem prowadzone przez Zespół CME oraz inne ekipy muzyczne, świadectwa i rozmowy z ciekawymi ludźmi. Codziennie na uczestników TE czekali również doświadczeni duszpasterze, z którymi można było porozmawiać nie tylko na tematy poruszane podczas spotkań. 

Zespół CME; fot. Natalia Duda, fotosoul.pl

Podczas wieczornych koncertów każdy uczestnik mógł znaleźć coś dla siebie. Rozpoczęto od elektronicznych i lekko jazzowych brzmień zespołu Fisheclectic. Następnego dnia odbył się koncert dla miłośników starych szlagierów pt. Uwielbienie jak dawniej. Wtorek należał do mocnych brzmień, które zaprezentował zespół Pytki Doś, wspierany przez zespół Await. Środa to z kolei gospel i muzyczny Projekt Niebo Gabi Gąsior. Kolejne dni należały do muzyki uwielbienia, a prowadziły uczestników w tym zespoły NSA oraz CME. Wieczorne koncertowanie zakończył występ Gabrieli Blachy i chóru warsztatów gospel, które odbywały się w trakcie TE. Swoje talenty mogli również zaprezentować najmłodsi uczestnicy TE w trakcie niedzielnego koncertu młodych talentów. 

Przygotowano także specjalny, poranny cykl spotkań dla wolontariuszy pt. BogaTE ranki, strefę dzieci, gdzie rodzice mogli zostawić swoje pociechy w czasie popołudniowych seminariów, spektakl Teatru Eden pt. Odważny pastuszek, zajęcia „śpiewaj z nami”, warsztaty dla młodzieży, strefę gier, bawialnię dla matek z małymi dziećmi, a także małą gastronomię, kawiarenkę oraz stoiska z literaturą chrześcijańską. Podczas tegorocznego TE nie zapomniano także o jubileuszach: 100 lat Diakonatu Żeńskiego „Eben-Ezer”, 40 lat księgarni Logos/Słowo/Warto i 25 lat Szkoły Biblijnej CME.

W niedzielę kończącą Tydzień Ewangelizacyjny odbyło się nabożeństwo z udziałem biskupa Kościoła Jerzego Samca oraz biskupa diecezji cieszyńskiej Adriana Korczago. Kazanie wygłosił dyrektor Centrum Misji i Ewangelizacji ks. Tymoteusz Bujok, który rozważał fragment z Ewangelii Jana 1,32-42. 

Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie łączy pokolenia i od wielu lat gromadzi pod namiotami tysiące ludzi z całej Polski, a także z Zaolzia. Transmisja głównych punktów programu przez Internet sprawiła, że przesłanie Ewangelii mogło trafić w najdalsze części świata. Pozdrowienia od widzów płynęły z Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii, Kanady, USA, a nawet z Etiopii, gdzie przed ekranami licznie zasiedli przyjaciele głównego mówcy. 

Tegoroczny TE był pierwszym organizowanym pod przewodnictwem nowego dyrektora CME ks. Tymoteusza Bujoka. Wielką siłą tej inicjatywy są wolontariusze – bez nich to przedsięwzięcie byłoby niemożliwe do zrealizowania. W tym roku było ich ponad 200, głównie młodych ludzi, z całej Polski.

Kolejny, 75. Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie zaplanowano w dniach od 30 czerwca do 7 lipca 2024 r.

Więcej zdjęć – profil CME

„Zwiastun Ewangelicki” 15-16/2023