miniatura

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Sola Musica” organizowany jest od 9 lat. Koncerty odbywają się w kościele ewangelickim Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie w ostatnią niedzielę lipca i trzy niedziele sierpniowe, wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Koncertom corocznie towarzyszy wystawa plastyczna – malarska, rzeźbiarska lub fotograficzna. W tym roku były to prace Adama Rokowskiego Rysunki z Urbino.

W tegorocznej edycji „Sola Musica” przygotowano cztery koncerty mające swoje przesłanie, ale także pokazujące różnorodność muzyki kameralnej. Rozpoczęto od modlitwy i błogosławieństwa udzielonego przez bpa Mariana Niemca. Prezentowana była muzyka różnych epok – od dawnej po współczesną, różne zespoły instrumentalne, nie zabrakło popisów solowych. Koncerty prowadziła Beata Młynarczyk.

Podczas pierwszego koncertu pt. Krystalicznie czysta muzyka zabrzmiały utwory m.in. Griega, Bacha, a także muzyka filmowa Johna Williamsa. Wystąpili Glass Duo – Anna i Arkadiusz Szafrańcowie, którzy zagrali na największej w świecie „szklanej harfie”. Instrument został zbudowany z 57 kieliszków, a jego skala to pięć oktaw. Po koncercie publiczność mogła z bliska zobaczyć instrument i porozmawiać z artystami na jego temat.

Maria Magdalena Kaczor

Do udziału w festiwalu zostali zaproszeni: Maria Magdalena Kaczor znakomita organistka, kameralistka i pianistka mieszkająca w Częstochowie; Mateusz Żurawski – oboista, absolwent Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie; Quartet Nemesis współzałożony przez absolwenta ZSM w Częstochowie Karola Mastalerza.

W ramach współpracy ze środowiskiem muzycznym miasta Festiwal „Sola Musica” ufundował nagrodę dla laureatów Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej. Podczas koncertu 6 sierpnia wystąpiły dwie laureatki tego konkursu Gaja Wilewska i Alicja Jabłońska.

„Dzięki zainteresowaniu i zaangażowaniu wielu osób oraz wsparciu mecenasów i patronów: bpa Mariana Niemca, marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego, prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka oraz starosty częstochowskiego Krzysztofa Smeli, udało się stworzyć wydarzenie, które z roku na rok zyskuje renomę wśród polskich imprez kulturalnych” – podkreślają organizatorzy.          

Zdjęcia: Jarosław Dumański i Sławomir Jodłowski

Informacje na temat festiwalu: www.solamusica.pl

„Zwiastun Ewangelicki” 17/2023