miniatura

– Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej 2022

W Wiśle w dniach 7-9 października 2022 r. odbył się Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej (OZME). Jego hasło brzmiało: Nie wszystko jedno. Uczestnicy zastanawiali się nad tym, jakie sprawy nie powinny być im obojętne i dlaczego.

Dzień 1

Młodzież przywitał „młody góral Zenek”, czyli Zenon Zembol. Jako wiślanin przedstawił prowadzących OZME Annę Bebek i Łukasza Wacha oraz gospodarzy, którzy gościli młodzież na swoim terenie: proboszcza parafii w Wiśle Centrum ks. Waldemara Szajthauera, przedstawicielkę władz miasta, dyrektorkę Wiślańskiego Centrum Kultury Katarzynę Czyż-Kaźmierczak oraz biskupa diecezji cieszyńskiej Adriana Korczago. Biskup wziął udział w „teleturnieju” prowadzonym przez młodzież. Polegał on na sprawdzeniu znajomości gwary wiślańskiej oraz slangu młodzieżowego. 

Słowo Boże zwiastował ks. Arkadiusz Raszka, duszpasterz młodzieży diecezji warszawskiej. Z kościoła młodzi wyszli tanecznym krokiem prosto na dance party (imprezę taneczną) lub do strefy relaksu, lub do sali gimnastycznej.

Dzień 2

Po wspólnym śpiewie z zespołem z Wisły-Czarnego i rozważaniu ks. Marcina Ratki-Matejko, duszpasterza młodzieży diecezji katowickiej, młodzież udała się na seminaria. Tematyka seminariów prezentowała się następująco: Jak wyglądał Jezus? analizował ks. Piotr Sztwiertnia, o Ewangelickim Duszpasterstwie Wojskowym mówił bp Marcin Makula, Czy człowiek jest dobry? pytał Jerzy Sojka. O seksualności i mądrej miłości mówiła Karolina Hołownia, a o emocjach i zaburzeniach psychicznych Natalia Pastucha-Walach. Można było się także więcej dowiedzieć o wymianach międzynarodowych, w których mogą uczestniczyć młodzi ludzie.

Po obiedzie był czas na zwiedzanie Wisły i udział w warsztatach malowania na kamieniu lub filcowania. Następnie uczestnicy przenieśli się do centrum parafialnego w Wiśle-Malince. Tam odbyły się koncerty. Wystąpili: Pytki Doś, ARCI i Zespół CME. W czasie ostatniego koncertu Słowo Boże głosił ks. Mateusz Mendroch, duszpasterz młodzieży diecezji cieszyńskiej. Był też czas na rozmowy przy gorącym kakao, kawie, herbacie oraz na gry planszowe.

Dzień 3

Zjazd zakończyło nabożeństwo w kościele w Wiśle Centrum. Zespół w składzie: pianino, trąbka i wiolonczela stworzył wyjątkowy klimat nabożeństwa. Ogólnopolski duszpasterz młodzieży ks. Tymoteusz Bujok w kazaniu podsumował przesłanie zjazdu. Młodzież z całej Polski wraz z wiślańskim zborem przystąpiła do Komunii Świętej. Organizatorami OZME było Centrum Misji i Ewangelizacji oraz Ogólnopolskie Duszpasterstwo Młodzieży.

Katarzyna Wesner-Macura, XTB


Nie wszystko nam jedno!

Nam, jako młodym chrześcijanom, zdecydowanie nie jest obojętne czy przez życie przejdziemy podążając śladami Chrystusa, czy za zdradliwym głosem świata. Wierzę, że wiele osób przez te niepełne trzy dni znalazło odpowiedzi na pytania, które nie dawały im wcześniej spokoju.

Jakie wspomnienie zostanie ze mną najdłużej? Zdecydowanie widok kościoła wypełnionego po brzegi młodymi ludźmi, moimi rówieśnikami, w liczbie ponad 500, którzy przyjechali, często przebywając szmat drogi, aby przybliżyć się do naszego kochanego Taty.

OZME 2022 było wspaniałą okazją, aby na wiele sposobów uwielbiać Pana, m.in. podczas sobotnich koncertów w Wiśle-Malince. Ogromnym wzruszeniem było dla mnie przebywać w tłumie młodzieży stojącej pod sceną podczas uwielbienia prowadzonego przez Zespół CME. Pomyślałam wtedy, że właśnie w tej chwili mam niebywałą okazję, aby na własne oczy ujrzeć przepełnioną wiarą społeczność młodych chrześcijan – pełnych entuzjazmu, miłości do Chrystusa i starających się być Jego światłością w życiu innych.

Zdecydowanie nie wszystko nam jedno i jako młodzi luteranie chcemy razem tworzyć „wiarygodny, wpływowy i serdeczny Kościół”. Wspaniale było po raz kolejny spotkać na OZME tak wielu ludzi, którym też na tym zależy.

Ania Bebek, lat 17,  jedna z prowadzących OZME

Więcej zdjęć na profilu Młodzi luteranie

Autorzy zdjęć: Mateusz Sikora, Karina Kwoka

„Zwiastun Ewangelicki” 20/2022