miniatura

Parafia ewangelicka w Bydgoszczy w dniach 2-4 września 2022 r. zorganizowała dla dzieci i ich rodziców wycieczkę na Mazury.

W Olsztynku grupa zwiedziła Park Etnograficzny – muzeum, w którym poznali historię i zwyczaje związane z życiem i kulturą w dawnych Prusach Wschodnich. Wraz z przewodnikiem zwiedzili różne obiekty z XIX i XX w. – m.in. szkołę, chałupy, karczmę, dawny ewangelicki kościół i pastorówkę. Później dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych i poznały technikę malowania na szkle.

Grupa nocowała w Domu Gościnnym przy parafii ewangelickiej w Mikołajkach. Dla większości z uczestników był to pierwszy pobyt w tym mieście, dlatego udali się na spacer  wzdłuż jeziora, zobaczyli port i wioskę żeglarską oraz fontannę Króla Sielaw. Drugi dzień rozpoczął się od spotkania z proboszczem parafii ks. Bogusławem Juroszkiem, który zaprosił do zwiedzania kościoła i znajdującego się tuż obok Muzeum Reformacji Polskiej, po którym oprowadził kustosz muzeum Rejnold Kuchn. Parafianie z Bydgoszczy obejrzeli zabytkowe zbiory piśmiennicze oraz słuchali opowieści o często trudnej historii mazurskich ewangelików.

Po lekcji historii wyruszyli w kierunku kolejnego punktu wycieczki, czyli Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Dla dzieci niezwykłym przeżyciem była możliwość spacerowania wśród stada saren i jeleni oraz zobaczenia naturalnego środowiska, w którym te zwierzęta żyją. Kolejną atrakcją był spływ łodziami po rzece Krutynia. Tym razem mazurską przyrodę podziwiali z pokładu łodzi. Dzień zakończył się wspólnym grillowaniem.

W niedzielę parafianie z Bydgoszczy wzięli udział w nabożeństwie w Sorkwitach. Niedzielne przedpołudnie spędzili w parafialnym ośrodku wypoczynkowym, po którym oprowadzili ich gospodarze. Ks. Krzysztof Mutschmann opowiedział nie tylko o historii miejscowego kościoła, ale też o prowadzonej w Sorkwitach od wielu lat działalności kulturalnej, czyli o Festiwalu Kultury Mazurskiej. Uczestnicy wycieczki wrócili do domów naładowani pozytywną energią.

na podstawie relacji Magdy Jachimowskiej

„Zwiastun Ewangelicki” 19/2022