miniatura

Dnia 2 czerwca 2022 r. swoje 102. urodziny obchodziła Ewa Bebek, mieszkanka Bielska-Białej, najstarsza parafianka parafii w Starym Bielsku. Jubilatce życzenia złożyli przedstawiciele Rady Miasta Bielska-Białej oraz proboszcz parafii ks. Piotr Szarek. Jednak największą radość sprawiła jej obecność grupy dzieci, ponieważ zawsze podkreśla, że kocha dzieci i całe swoje życie poświęciła na opiekowanie się dziećmi rodzeństwa i znajomych.

Ewa Bebek jest w świetnej kondycji psychicznej i fizycznej. Mając niemal 100 lat samodzielnie uczęszczała do kościoła. Kiedy nie było autobusu, dystans kilku kilometrów pokonywała pieszo. Kilka lat temu, po nabożeństwie, w ulewny deszcz, zaproponowałam jej odwiezienie samochodem do domu. Dopiero po długich namowach powiedziała, że zgodzi się tylko dlatego, że odkleiła się jej podeszwa buta.

Żyła w skromnych warunkach, na które pozwalała jej niewielka emerytura pracownika Zieleni Miejskiej. Trzy lata temu została okradziona i pozbawiona oszczędności przez ludzi podających się za pracowników spółdzielni mieszkaniowej. Sprawa została nagłośniona przez media. Dzięki zaangażowaniu się jednej z fundacji zebrano pieniądze, które pozwoliły nawet na wyremontowanie mieszkania.

W zeszłym roku Ewa Bebek, w wieku 101 lat, przeszła skomplikowaną operację przywracającą wzrok po wylewie krwi do oka. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie taka operacja u osoby w wieku powyżej 100 lat. Dziś, mając 102 lata, Ewa Bebek na głos czyta starą postyllę pisaną szwabachą, którą otrzymała kiedyś od swojej mamy.

Sekret na długowieczność? Patrząc na jubilatkę wydaje się, że to dużo chodzenia, skromne odżywianie się, troska o dobro innych zdecydowanie większa niż o swoje i pozytywne nastawienie do świata, a szczególnie do dzieci.

Helena Olczak-Woltman

„Zwiastun Ewangelicki” 12/2022