miniatura

W sobotni wieczór 7 maja 2022 roku w Świdnicy rozpoczęła się niezwykła akcja wiążąca muzykę, modlitwę, medytację, ciszę i nabożeństwo w krzyk sprzeciwu wobec wojny w Ukrainie. Zaproszenie do współtworzenia koncertu Razem dla pokoju. Instytucje kultury wobec wojny było otwarte, dlatego w barokowych murach kościoła Pokoju rozbrzmiała różnorodna muzyka: klasyczna, organowa, fortepianowa, ludowa, medytacyjna, zespołowa, chóralna, instrumentalna i elektroniczna. Muzycy z Żytomierza, Kijowa, Lwowa, Odessy, Dniepru, którzy musieli uciekać ze swojego kraju, wspólnie z polskimi artystami chcieli powiedzieć „Stop wojnie w Ukrainie”. Do współpracy w zaledwie 10 dni zgłosiło się 40 instytucji kultury i ponad 160 muzyków. Koncert trwał całą dobę i zakończył się w niedzielę o godzinie dwudziestej.

Wydarzenie otworzyli prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska oraz ks. Paweł Meler. „Kiedy docierają do nas przerażające zdjęcia i filmy dokumentujące skalę barbarzyństwa tej wojny, przychodzą na myśl słowa Zofii Nałkowskiej, że to ludzie ludziom gotują ten los – powiedział duchowny. – Ludzie rozpoczęli tę wojnę i ludzie dopuszczają się w niej niewiarygodnych zbrodni. Ale także przecież ludzie zbudowali kościół Pokoju w Świdnicy, ludzie wypełniają go od 370 lat swoimi modlitwami, ludzie wystąpili z inicjatywą zorganizowania całodobowego koncertu w intencji pokoju, ludzie chcieli zjednoczyć się wokół tak ważnego celu. Oby każdy z nas czuł się cegiełką, z której powstanie w końcu dzieło pokoju”.

Muzyczne czuwanie rozpoczął hymn Ukrainy zaśpiewany przez aktorów Teatru Narodowego z Kijowa, którzy przesłali do Świdnicy swoje nagranie oraz jego kontynuacja na żywo na organach symfonicznych. Występy przeplatane były relacjami osób, które dotknęła wojna. „Poprosiliśmy ludzi z całego świata o napisanie krótkich tekstów o tym, jak przeżywają wojnę. Dostaliśmy wielki zbiór, opowieść rzekę, z takich miast, jak: Toronto, Tbilisi, Tokio, Mediolan, pisane przez ludzi w różnym wieku, także dzieci. To jest oś opowieści naszego artystycznego czuwania w intencji pokoju. Wybraliśmy tę datę, by wyrazić swój sprzeciw dla przemocy, okrucieństwa, wojny przed tzw. paradą zwycięstwa w Moskwie 9 maja”mówił Krzysztof Popiołek, reżyser wydarzenia. Szczególne znaczenie miały również lampiony ustawione przed kościołem, których liczba symbolizowała zamordowane w trakcie wojny dzieci.

Ważnym punktem 24-godzinnego programu było ekumeniczne nabożeństwo, które odprawili ekumenista z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu ks. prof. Jarosław Lipniak oraz ks. Paweł Meler ze Świdnicy. W porządek nabożeństwa wpleciono elementy ukraińskiego śpiewu religijnego, a w postludium wybrzmiał hymn Ukrainy.

XPM

zdjęcia: ks. Paweł Meler

„Zwiastun Ewangelicki” 10/2022