miniatura

W 1. Niedzielę Pasyjną, 6 marca 2022 r., Kościół Ewangelicko-Augsburski obchodził Święto Diakonii. Z tej okazji prezes bp Ryszard Bogusz i dyrektor Wanda Falk wystosowali swoje przesłanie. Wskazali w nim na wyzwania działalności diakonijnej, szczególnie odnosząc się do sytuacji wojny w Ukrainie.

„W tym roku dzień ten przypada w czasie niepewności, w sytuacji wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą, kiedy trudno jest mówić o radości świętowania jako takiej. Sytuacja zmusza ludzi do porzucenia swych domów i ucieczki w bezpieczne miejsce” – napisali Wanda Falk i bp Ryszard Bogusz. Podziękowali również wszystkim osobom zaangażowanym w prowadzenie działalności pomocowej. „Praca diakonijna nie byłaby możliwa bez setek osób – zarówno pracowników, jak i wolontariuszy parafii, placówek i komisji diakonijnych, docierających do osób w potrzebie. Nie byłaby również możliwa bez wsparcia finansowego. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w każdej z tych przestrzeni!” – napisali.

Dyrektor i prezes Diakonii Polskiej zachęcili także do udziału w ekumenicznej akcji charytatywnej Skarbonka diakonijna, która trwa przez cały czas pasyjny, a jej tegoroczne hasło brzmi Czas miłosierdzia. Zarówno idea, jak i hasło akcji mają swoje szczególne znaczenie zarówno w sytuacji trwającej cały czas pandemii COVID-19, jak i w obliczu wojny w Ukrainie i związanego z nią kryzysu uchodźczego. „Zachęcamy do ograniczenia drobnych przyjemności i zbierania przeznaczonych na nie funduszy do specjalnych skarbonek, które zostaną przekazane Diakonii na realizację projektów na rzecz osób potrzebujących. Zebrane środki zostaną przekazane na leczenie i rehabilitację osób starszych i dzieci, zakup leków, wsparcie projektów na rzecz uchodźców oraz wszelką pomoc w zależności od potrzeb. Nawet najmniejszy dar złożony do skarbonki ma wielką wartość. Jest wyrazem społecznej solidarności, odpowiedzialności i wrażliwości. Jest wyrazem miłosierdzia” – napisano w przesłaniu na Święto Diakonii.

„Zwiastun Ewangelicki” 6/2022