miniatura

Klimat i post

Kościół Ewangelicko-Luterański w Północnych Niemczech włączył się w ekumeniczną kampanię w trakcie czasu pasyjnego.

Bp Kristina Kühnbaum-Schmidt, która jest także wiceprzewodniczącą Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) na Europę Środkową i Zachodnią, zaprosiła członków swojego Kościoła do udziału w kampanii Post dla klimatu (Klimafasten). Zachęciła wiernych do skupienia się w czasie tych siedmiu tygodni na sprawiedliwości klimatycznej. „Post na rzecz sprawiedliwości klimatycznej powinien koncentrować się na tym, czego naprawdę potrzebujemy, a na odrzuceniu tego co jest nam zbędne oraz w jaki sposób możemy być bardziej oszczędni i świadomi w korzystaniu z zasobów ziemi. (…) Klimat zmienia się w zastraszającym tempie. Zimą zamiast śniegu widzimy deszcz, na południu Europy susza jest nawet wiosną. Kiedy klimat zmienia się tak znacząco, zagrożone jest stworzenie Boże”.

Post dla klimatu to niemiecka inicjatywa 24 Kościołów lub organizacji protestanckich i rzymskokatolickich. Pod hasłem Tyle, ile potrzebujesz każdy z siedmiu tygodni skupia się na innym temacie. Na przykład w jednym tygodniu zachęcają parafie i instytucje kościelne do działań przyjaznych dla klimatu i dawaniu przykładu na poziomie lokalnym, a kolejny poświęcony jest diecie przyjaznej środowisku i nie marnowaniu żywności.

Szczegóły i opis tego, z czego rezygnuję lub co mogę robić nowego w danym tygodniu, można znaleźć na: www.klimafasten.de.


Ekologiczną akcję na czas pasyjny zaproponowali także młodzi dorośli w Kościele Ewangelicko-Luterańskim w Ameryce (ELCA) – Bez plastiku w Wielkim Poście.

„Jako młoda osoba – powiedziała Christine Moffett – to moja troska o zmiany klimatyczne zmotywowała mnie do większego zaangażowania w tę pracę także w Kościele. Często rozmawiam z innymi osobami z mojego pokolenia i ogólnie widzę, że istnieje prawdziwa chęć rozmowy o tym kryzysie i zrobienia czegoś konkretnego w sprawie ochrony naszej planety”.

Podobnie jak w ubiegłych latach osoby zainteresowane przyłączeniem się do kampanii wielkopostnej zachęca się do złożenia zobowiązania, że spróbują zaprzestać używania plastiku czy jego znacznego ograniczenia. Organizatorzy kampanii przygotowali materiały, począwszy od refleksji teologicznych i sugestii praktyk duchowych, a skończywszy na praktycznych działaniach, które pojedyncze osoby i parafie mogą podjąć, aby nadać priorytet sprawiedliwości klimatycznej.

Savanna Sullivan, dyrektor programowa ŚFL ds. młodzieży, była jedną z inicjatorek pierwszej kampanii Bez plastiku w Wielkim Poście podkreśliła: „Obecne oblicze kampanii daje możliwość połączenia duchowych praktyk zrównoważonego życia na co dzień, zarówno z refleksją teologiczną, jak i zbiorowym działaniem poprzez rzecznictwo”.

Więcej o akcji: www.sites.google.com/view/noplasticsforlent/home.