miniatura

Co roku parafie luterańskie wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Celem tegorocznej edycji były Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!, a mottem akcji „Tu wszystko gra OK!”. W dniu finału, czyli 28 stycznia 2024 r. w całej Polsce około 120 tysięcy wolontariuszy w ponad 1600 sztabach zbierało pieniądze do tradycyjnych tekturowych puszek, także w Internecie odbywały się setki zbiórek i aukcji.

W mediach społecznościowych wiele parafii z różnych części Polski informowało i zachęcało do wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Parafie decyzją rad parafialnych przekazywały niedzielną kolektę do puszek wolontariuszy, zachęcano też do wsparcia młodych parafian, którzy kwestowali na rzecz WOŚP. W Wiśle-Głębcach w kancelarii oraz w kościele puszka dla WOŚP była wystawiona przez trzy tygodnie.

Pojawiały się także dodatkowe inicjatywy. W Zielonej Górze parafia otworzyła na plebanii punkt regeneracyjny dla wolontariuszy z ciastem i gorącą herbatą, który odwiedziło 200 osób. Podobny punkt był otwarty w kaplicy w Wałbrzychu „Zaraz po nabożeństwie, od godziny 12:00-17:00, w naszej kaplicy będzie prowadzony »ciepły punkt«, gdzie będzie można napić się herbaty/kawy, przekąsić coś słodkiego” – napisano w mediach społecznościowych.

 

Wałbrzych

Parafia w Łodzi oprócz ofiary zebranej przy wyjściu z kościoła przekazała także dochód z aukcji obrazów i ceramiki, która odbyła się tydzień wcześniej.

Łódź

Za wrzucenie datku do puszki WOŚP w Jeleniej Górze-Cieplicach można było zwiedzić kościół z przewodnikiem ks. Sebastianem Koziełem.

Jelenia Góra

Nie zabrakło licytacji. Parafia w Piszu wystawiła na licytację weekend w dogodnym terminie poza sezonem letnim w Apartamencie Pastorówka. Ostateczna kwota to 611 zł.

Pisz

Już od siedmiu lat ks. Wojciech Płoszek z Ostródy zaprasza na Dzień z księdzem: „W ramach oferty proponujemy jednodniową wycieczkę śladem mazurskiego ewangelicyzmu. Poznaj kościoły w Pasymiu, Sorkwitach, Łęgutach, Mikołajkach czy Wejsunach. Odwiedź Muzeum Reformacji w Mikołajkach. To wszystko w doborowym towarzystwie!”. Licytacja w tym roku osiągnęła kwotę 1375 zł.

„Zwiastun Ewangelicki” 3/2024