miniatura

– Noc Muzeów 2023

Noc Muzeów to wydarzenie kulturalne, podczas którego udostępniane są nie tylko muzea, ale też galerie, instytucje kultury oraz różne zabytkowe miejsca, nawet takie, która na co dzień są zamknięte dla zwiedzających. Pierwszą taka imprezę zorganizowano w Berlinie w 1997 roku, a w Polsce pojawiła się w roku 2003. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy.

Do miejsc, które w sobotnie noce przyciągają zwiedzających, zaliczają się także kościoły luterańskie. Jest to okazja, aby zazwyczaj zamknięte dla mieszkańców miasta obiekty pokazać, ale też przede wszystkim opowiedzieć o historii i codzienności poszczególnych parafii oraz o samym Kościele luterańskim.

Wejsuny

Dnia 13 maja 2023 r. pierwszy raz odbyła się Noc Muzeów w Muzeum Miniatur i Tradycji Ewangelickiej w Wejsunach (diec. mazurska). Podczas spotkania ks. Marcin Pysz opowiedział o kościele, jego witrażach, organach itp., jak również o zwyczajach i świętach Kościoła luterańskiego. Podczas opowiadania o poszczególnych świętach kościelnych na organach grał Szymon Pysz. W drugiej części Artur Olchowy przybliżył temat piśmiennictwa luterańskiego na terenie Prus Wschodnich. Następnie goście mogli zwiedzać wyjątkową wystawę, na której znajdują się śpiewniki, postylle, kielichy i inne naczynia liturgiczne.

Parafia w Pszczynie otworzyła swój kościół dla zwiedzających także 13 maja. Można było nie tylko zwiedzać, ale też wysłuchać Dariusza Kwoka i Szymona Jarzyny grających na organach. Ponad 1000 osób odwiedziło mury kościoła, a ponad 60 osób zakupiło cegiełki na remont wieży kościelnej.

Wałbrzych

Przez ponad pięć godzin w dniu 20 maja kościół w Wałbrzychu odwiedziło przeszło 300 osób, które mogły z przewodnikiem zobaczyć zakamarki kościoła, cenne archiwa parafii, poznać Kościół Ewangelicko-Augsburski oraz dowiedzieć się, jak wygląda życie wałbrzyskiej parafii na co dzień.

W kościele w Szczytnie w ramach Nocy Muzeum 20 maja otwarto wystawę Galeria mazurskiego portretu. O samym kościele opowiedział zwiedzającym proboszcz ks. Adriana Lazar.

Bielsko (Bielsko-Biała)

W Bielsku-Białej na Bielskim Syjonie Noc Muzeów zaplanowano 12 i 13 maja. W piątek na wystawie zaprezentowano m.in. po raz pierwszy zdjęcia muru cmentarza zrobione podczas jego przesuwania. Odbył się też wykład Władysława Żagana o księciu cieszyńskim Przemysławie I zwanym Noszakiem. W sobotę można było pospacerować po starym cmentarzu i posłuchać o jego historii i osobach na nim pochowanych.

Warszawa (kościół Świętej Trójcy)
Cieszyn

Noc Muzeów parafie luterańskie zorganizowały także m.in. w Bytomiu-Miechowicach, Krakowie, Warszawie, Szczecinie, Cieszynie, Ustroniu, Skoczowie.

Kraków
Skoczów

„Zwiastun Ewangelicki” 11/2023