miniatura

Drodzy Czytelnicy,

niedługo dobiegnie końca kolejny – już 159. – rok ukazywania się „Zwiastuna Ewangelickiego”. Cały rok staramy się, we współpracy właśnie z Wami, wzajemnie budować naszą wiarę, poznawać ewangelickie rozumienie Biblii. Jednocześnie też informujemy o życiu całego Kościoła, patrząc na poszczególne parafie, ale też coraz częściej wybieramy się w podróż po luterańskich Kościołach na całym świecie. Te informacje zebrane w jednym miejscu stanowią jedyny taki i niepowtarzalny obraz naszej ewangelickiej aktywności, i odpowiedzialności. Czasopismo, na papierze czy w formie cyfrowej, ma tu nadal przewagę nad ulotnymi mediami społecznościowymi.

W październiku co roku przychodzi jednak taki trudny czas, gdy musimy ustalić cenę prenumeraty „Zwiastuna Ewangelickiego” na kolejny rok. W 2022 roku to stało się przedsięwzięciem wprost niewykonalnym. Jak podnieść cenę prenumeraty, gdy tyle codziennie potrzebnych towarów drożeje, gdy nie wiemy, jak te ceny będą wyglądały za miesiąc lub pół roku? Jednak jednocześnie ta drożyzna i inflacja wpływa także na nasze działania wydawnicze. Wzrastają koszty funkcjonowania wydawnictwa, a koszty druku, szczególnie przez ceny papieru, wzrastają nawet o 30%.

Długo debatowaliśmy, jaką cenę prenumeraty powinniśmy ustalić na 2023 rok. Podwyżki uwzględniające koszty w czasie obowiązywania tej prenumeraty, czyli w 2023 roku, byłyby bardzo wysokie. Ostatecznie zdecydowaliśmy się ustalić cenę prenumeraty parafialnej na 160 zł, czyli podnosimy ją o 20 zł, tj. o 14%. W tej formie prenumeraty „Zwiastun Ewangelicki” kupuje 90% czytelników.

Równie trudna do ustalenia była cena prenumeraty indywidualnej. Z tego sposobu otrzymywania „Zwiastuna Ewangelickiego” najczęściej korzystają osoby starsze, samotne, które mają już problemy z dotarciem do swojej parafii, a czasopismo jest jedynym sposobem łączności ze współwyznawcami. Niestety obecnie wysyłka jednego numeru to ponad 4 zł. Prenumerata indywidualna w 2023 roku będzie wynosić 230 zł, czyli podnosimy ją o 32 zł, tj. o 17%.  Obie te podwyżki zbliżają się do poziomu obecnej inflacji, ale nie uwzględniają przyszłorocznej. Chcieliśmy jednakże, aby „Zwiastun Ewangelicki” był dostępny dla jak największej liczby osób.

W związku z wzrostem różnych kosztów podnosimy też cenę prenumeraty cyfrowej do 110 zł, czyli o 10 zł. 

Drodzy Czytelnicy,

pokładając ufność w Boże prowadzenie, które przy naszym czasopiśmie jest widoczne już prawie 160 lat, wierzymy, że wspólnie możemy być narzędziem w Bożych rękach. W tak trudnej chwili chcielibyśmy wszystkich, dla których to możliwe, prosić o drobne, systematyczne wpłaty. Nawet wpłata np. 10 zł, ale co miesiąc, będzie wielkim wsparciem dla nas w wydawnictwie i dla tych, którzy dalej będą mogli czytać czasopismo. Takie zaangażowanie pozwoli nam kontynuować wydawanie czasopisma w przyszłym roku, mimo spodziewanych podwyżek i innych kłopotów gospodarczych.

 Pozdrawiam wszystkich serdecznie i dziękuję, że tworzycie wspaniałą społeczność czytelników „Zwiastuna Ewangelickiego”.

redaktor naczelny
ks. Jerzy Below

Dane do przelewu:

Wydawnictwo Augustana, pl. Marcina Lutra 3, 43-300 Bielsko-Biała

Nr konta: 98 1050 1070 1000 0090 6451 2354 SWIFT: INGBPLPW
ING Bank Śląski S.A. w Katowicach I Oddz. Bielsko-Biała