miniatura

Biskup Kościoła Jerzy Samiec wziął udział 28 sierpnia 2021 r. w dyskusji podczas Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie, zorganizowanym przez ruch Rafała Trzaskowskiego. Była to przestrzeń dialogu i spotkań stworzona dla aktywnych, młodych ludzi chcących mieć wpływ na przyszłość kraju.

Organizatorzy zaprosili zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz prof. Magdalenę Środę i ks. Kazimierza Sowę (rzym.) do dyskusji nt.: Kościół, religia, państwo: partnerzy czy rywale? Prowadziła ją prof. Karolina Wigura. Rozmowie przysłuchiwało się ponad trzysta osób.

W czasie dyskusji bp Jerzy Samiec mówił, że w teologii ewangelickiej wyraźnie oddziela się kompetencje Kościoła i państwa. Dodał, że Kościół ma natomiast zadania w społeczeństwie polegające m.in. na tym, żeby przyglądać się, dokąd zmierza władza, czy granice demokracji nie są naruszane, a także upominać się o prawa mniejszości i słabszych.

Bp Jerzy Samiec powiedział, że nie zgadza się z opiniami, iż cały Kościół Rzymskokatolicki w Polsce jest związany z jedną rządzącą partią i zna wielu katolików, którzy mają inne poglądy. Jednocześnie przyznał, że pewne rzeczy, które robią Kościół Rzymskokatolicki i partia rządząca, powodują, że coraz więcej ludzi odwraca się od Kościoła. W jego ocenie, istnieje niebezpieczeństwo, że za pewien czas nastąpi efekt wahadła, który dotknie również inne Kościoły.  

„Zwiastun Ewangelicki” 18/2021