miniatura

Kościoły w Azji a koronawirus

Kościoły będące członkami Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) w Azji doradzają swoim wiernym, aby działali rozważnie i unikali paniki oraz wprowadzały dodatkowe środki higieniczne.

Luterański Kościół w Singapurze zachęca parafie, aby zaopatrzyły się w termometry bezdotykowe, maski ochronne i płyny do dezynfekcji rąk. „Niektóre parafie proponują transmisję nabożeństw w Internecie, aby ci, którzy nie czują się dobrze, mogli modlić się w domu z resztą wiernych” – mówił biskup Terry Kee. Radzi także, aby udostępniać i przekazywać dalej informacje o wirusie, ale najważniejsze, aby przekazywać informację o liczbie tych, którzy wyzdrowieli i opuścili szpitale.

Przywódcy Kościoła Luterańskiego w Malezji (LCM) w liście pasterskim poprosili swoich członków i parafie, aby nie wspierały rozprzestrzeniania się strachu i plotek. W swoim pasterskim słowie zachęty bp Thomas Low 10 lutego przypomniał swoim współwyznawcom o słowach z Kazania na górze: „Jesteś solą ziemi. (…) Jesteś światłem świata (Mt 5,13-14). Musimy być solą ziemi, aby dać posmak nadziei naszym sąsiadom. Bądźmy świadkami nadziei, zachęty, hojności, cierpliwości i modlitwy” – napisał biskup.

W liście znajdują się także informacje o zasadach higieny osobistej. Zwrócono się też do innych chrześcijan, aby byli odpowiedzialni i wnikliwie analizowali swoje zachowanie i działania, aby weryfikowali informacje przed ich przekazaniem oraz zadali sobie pytanie, czy są one pomocne dla odbiorcy. „Ten kryzys dobiegnie końca – podsumowuje list LCM. – Ale świadectwo, które składamy w tym kryzysie jako dzieci Boże, pozostanie”.

W Hongkongu nabożeństwa zostały odwołane lub są transmitowane przez Internet. „Wszystkie inne spotkania kościelne zostały odwołane. Większość działań wykonywanych jest tylko przez Internet lub telefon” – zaznacza przedstawiciel jednego z tamtejszych Kościołów należących do Światowej Federacji Luterańskiej. Kościół zjednoczył się, aby troszczyć się o potrzebujących: „Zbiera-my codziennie zapasy dla osób starszych i biednych, zachęcając członków do dzielenia się tym, co mają, zamiast gromadzenia zapasów na dłużej niż jeden lub dwa miesiące. Księży zachęca się do opieki przez Internet, telefon lub nawet osobiście, jeśli będą nosić maskę i starannie myć ręce”.

„Nie wiadomo, kiedy rozprzestrzenianie się koronawirusa się skończy, a społeczności azjatyckie, w tym nasze Kościoły członkowskie, przeżywają trudne czasy”, mówi ks. Filip Lok Oi Peng, sekretarz regionalny ŚFL na Azję.„Pomimo tego, że jesteśmy namawiani do ograniczania spotkań z naszymi przyjaciółmi czy członkami Kościoła,  uważam, że nasze Kościoły będą się zbliżać jako społeczność, aby wspólnie stawiać czoła tym wyzwaniom” – podkreślił duchowny.

na podstawie: www.lutheranworld.org (informacje z dnia 20.02.2020)

Znak przebaczenia

W zeszłym roku Ewangelicko-Luterański Kościół w Finlandii (ELCF) oraz współpracujące z nim organizacje ogłosili kampanie mającą na celu wybór emotikony wyrażającej przebaczenie.

Na stronie internetowej www.forgivemoji.com można było zgłosić swój projekt oraz zagłosować na wybrany symbol. Spośród propozycji zwycięzcę wskazała była prezydent Finlandii Tarja Halonen. Wybrany emoji przedstawia serce oraz dwie ręce z kciukami do góry.

Kolejnym krokiem w tym procesie będzie przesłanie emoji do konsorcjum Unikodu, które podejmie oficjalną decyzję o jej wprowadzeniu do użytku. Kryteria jakie musi spełnić to jego konieczność, oczekiwana częstotliwość używania oraz przejrzystość. Jeśli te kryteria zostaną spełnione organizatorzy mają nadzieję, że emotikona znajdzie się w katalogu i będzie można jej używać w 2021 roku.

na podstawie: www.lutheranworld.org

„Zwiastun Ewangelicki” 5/2020