Starzejemy się jako społeczeństwo i jako Kościół. Chociaż zwykle ceniona jest energia i sprawność młodości, to jednak osoby starsze mogą wiele zaproponować i wnieść w życie parafii pozytywny wkład. Przykłady ich inicjatyw i służby mogą być inspiracją i zachętą dla innych, którzy mają potrzebę, by służyć Bogu i bliźnim. Psychologowie mawiają, że dobrze wymyśleć sobie zawczasu, co będzie się robić po przejściu na emeryturę. Może to być rozwijanie jakiejś pasji albo działalność społeczna, na które w trakcie życia zawodowego nie miało się czasu. Równie dobrze może to być wybrana praca na rzecz swojej parafii czy diecezji, w zależności od możliwości i posiadanych talentów. Australijscy drwale i nie tylko Coraz wyższy wiek wiernych jest problemem w różnych Kościołach, m.in. wśród luteran w Australii. Czasopismo[...]
Otwarty dostęp
Jego dorastanie przypadło na trudne lata wojny i okupacji. Wrażliwy młody człowiek swoje przeżycia i refleksje notował na kartach pamiętnika, a także utrwalał w wierszach. Pełen wiary i świadomy Bożej opieki, swoją wdzięczność wyrażał działaniem. W dniu 17 grudnia 2020 roku minęła piąta rocznica śmierci Mieczysława Wolffa – współzałożyciela i pierwszego powojennego prezesa warszawskiego Stowarzyszenia Polskiej Młodzieży Ewangelickiej (SPME). Marzył o pomaganiu ludziom i o medycynie, ale wojna pokrzyżowała jego plany. Został chemikiem, najpierw inżynierem, potem uzyskał stopień doktora, działał społecznie w NOT-cie. Przy tym przez całe życie swój czas i energię poświęcał swojemu Kościołowi, warszawskiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego, gdzie w latach 60. był członkiem rady parafialnej oraz pracy na rzecz ewangelickiej[...]
- Rok Rodziny Fibigerów w Kaliszu W Kaliszu osiedlili się, zbudowali świetnie prosperujące przedsiębiorstwo i dom rodzinny. Spod ich rąk, wychodziły instrumenty muzyczne podziwiane na całym świecie. O zasłużonej ewangelickiej rodzinie miasto pamięta. Trwa, niedawno zainaugurowany, Rok Rodziny Fibigerów. W sobotni wieczór 5 września 2020 roku w kaliskim teatrze podczas inauguracji z mistrzowskim recitalem wystąpił prof. Zbigniew Raubo, pianista, pedagog, Honorowy Ambasador Kalisza, który zagrał na przedwojennym fortepianie marki Arnold Fibiger. O znaczeniu rodziny opowiedział Krystian Kinastowski, prezydent miasta Kalisza, wnioskodawca obchodów: „Fortepiany, fabryka, technikum (…). To wszystko zaczęło się od Fibigerów”. Przypomniał, że rodzina przyczyniła się do rozwoju miasta i ukształtowała jego wizerunek. W imieniu rodziny głos zabrała[...]
– kościoły graniczne i ucieczkowe dla Śląska Wzmianki o tym, że napotkany podczas zwiedzania obecnego województwa dolnośląskiego katolicki kościół był kiedyś ewangelickim kościołem ucieczkowym lub granicznym, spotyka się bardzo rzadko. Te kościoły są, a jakby ich nie było, bo zagadnienie znane jest zaledwie wąskiej grupie pasjonatów historii. Tymczasem budynki te są świadectwem niezłomnej wiary i determinacji przetrwania w okresie kontrreformacji. Po pokoju westfalskim (1648) kończącym wojnę 30-letnią potwierdzono obowiązywanie zasady cuius regio, eius religio – czyja władza, tego religia. Ewangelikom na Śląsku umożliwiono wprawdzie budowę trzech kościołów „pokoju” – w Świdnicy, Jaworze i Głogowie, ale zgodnie ze wspomnianą zasadą katoliccy Habsburgowie przystąpili do bezwzględnej rekatolicyzacji na podległych sobie[...]
– rozmowa z Bożeną Wolą, prezeską Fundacji Pszczoła Mówi się, że pszczoły są doskonałym dziełem Pana Boga, czy to rzeczywiście taki cud natury? Pszczoły są bardzo ważnym elementem natury. Wiele gatunków roślin nie mogłoby się rozmnażać i owocować, gdyby nie było zapylaczy. Nie ustalałabym jednak jakiejś hierarchii Bożego stworzenia – wszystkie gatunki są potrzebne i ważne. Dla kogoś pies może być najwspanialszym zwierzęciem. To trzeba wyważyć, bo Ziemia to miejsce, gdzie żyją też ludzie i przesada w każdą stronę jest niewłaściwa. Ja jestem człowiekiem środka i uważam, że troszcząc się o powierzony nam świat, trzeba zachować właściwe proporcje. Podobno jednak od pszczół możemy się wiele nauczyć. Pszczela rodzina jest modelem, na którym możemy uczyć się współodpowiedzialności. Żadna pszczoła miodna nie jest w[...]
W krytyce i historii literatury funkcjonuje pojęcie „pisarz katolicki” czy „literatura katolicka”. O Jerzym Pilchu mówiło się pisarz ewangelicki z rzadka i tylko w środowisku luteran. W oficjalnym obiegu literackim nie przyklejono mu takiej etykiety. To oczywiste dziś, gdy w ocenie krytyków i czytelników niedawno zmarły mistrz słowa był pisarzem wybitnym – dodatkowe określenia są zbędne. Nie zmienia to faktu, że w polskiej literaturze współczesnej i w przestrzeni życia społecznego ewangelicy zaistnieli właśnie dzięki jego prozie. Pisarz odżegnywał się od potrzeby dawania wyjaśnień, przypisów i gloss, być może niezbędnych czytelnikowi spoza luterańskiej kultury do pełnego zrozumienia wszystkich znaczeń wynikających z luterańskiego – i dodatkowo wiślańskiego – spojrzenia na rzeczywistość. Dla czytelnika wyznania[...]
– odszedł Jerzy Pilch Wybitny polski pisarz Jerzy Pilch, urodzony w rodzinie ewangelickiej w Wiśle 10 sierpnia 1952 roku, zmarł w swoim domu w Kielcach w dniu 29 maja 2020 roku. Od kilku lat zmagał się z chorobą Parkinsona. Pogrzeb odbył się 4 czerwca 2020 r. na cmentarzu komunalnym, tzw. starym, w Kielcach – dawnym cmentarzu ewangelickim. Nabożeństwo żałobne w kieleckim kościele odprawił ks. Wojciech Rudkowski, proboszcz parafii ewangelickiej w Radomiu, której Kielce są filiałem. Towarzyszyli mu ks. Roman Pracki proboszcz parafii w Krakowie i ks. Andrzej Czyż emerytowany proboszcz ze Skoczowa, brat matki Jerzego Pilcha. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczył poczet sztandarowy piłkarskiego Miejskiego Klubu Sportowego „Cracovia”, którego zmarły był wiernym kibicem. Pisarza żegnała rodzina, przyjaciele, a także czytelnicy oraz delegacja z[...]
Błękitna planeta – nazywamy tak Ziemię, bo trzy czwarte jej powierzchni pokrywają morza i oceany. Ta woda jednak nie nadaje się do picia ani do wykorzystania w rolnictwie, bo jest słona. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co szósty człowiek nie ma czym ugasić pragnienia. Wodny kryzys pogłębiają coraz częstsze susze, nie tylko w Afryce czy Australii, ale także w Polsce. Czy w jakiś sposób możemy przyczynić się do polepszenia sytuacji? Stan wód w rzekach jest bardzo niski, w 60% wodowskazów pokazuje stan suszy hydrologicznej. Lasy są przesuszone i ledwo udało się ugasić Biebrzański Park Narodowy. Przed 50 laty normą w centralnej Polsce było 50 śnieżnych dni w zimie, a w tym roku śnieg w Warszawie padał przez jeden dzień. W marcu padało najmniej w ciągu ostatnich 30 lat. Ziemia nie miała jak nasiąknąć wilgocią i[...]
Gdy był to powszedni dzień, w ewangelickich parafiach najczęściej odbywały się wieczory kolęd. Od kilku lat Święto Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego, jest dniem wolnym od pracy, a w parafiach tworzą się nowe lub modyfikowane są stare sposoby świętowania tego dnia. Okazywanie radości z objawienia światu boskości Jezusa przybiera najczęściej muzyczne formy. Słowo kolęda pochodzi od łacińskiego słowa calenda oznaczającego pierwszy dzień każdego miesiąca. Kalendy styczniowe były ważne dla Rzymian i łączyły się z wymienianiem darów i składaniem życzeń. Z nastaniem chrześcijaństwa zwyczaje te połączyły się z bożonarodzeniowymi misteriami i śpiewaniem łacińskich hymnów opiewających narodzenie Chrystusa. Na język polski tłumaczono je, także za pośrednictwem języka czeskiego, już w XV wieku. Reformacja wywarła duży wpływ na[...]
Mija ogłoszony przez Synod Kościoła w roku 2019 Rok troski o stworzenie. Nasza, ludzka, nieumiarkowana ingerencja w naturę spowodowała w niej nieodwracalne zmiany. Czy jako chrześcijanie czujemy się odpowiedzialni za Boże stworzenie? Co robimy, także w naszych parafiach, aby zminimalizować negatywne skutki nieekologicznej działalności? Wiele parafii i innych jednostek kościelnych postawiło na edukację, wyjaśnianie, dlaczego właściwie chrześcijanie powinni dbać o Boże stworzenie i jak robić to we współczesnym świecie. Eko-teologia nie tylko w Koninie Tematykę roku poruszano podczas synodów diecezjalnych i konferencji duchownych. Dla przykładu, w diecezji katowickiej z wyprzedzeniem – jesienią ubiegłego roku. Natomiast wiosną w diecezji pomorsko-wielkopolskiej głos zabrał ks. prof. Marek Jerzy Uglorz, który mówiąc o ekologicznej duchowości[...]



