miniatura

„Oto nadchodzą dni – wyrocznia Pana – że zawrę z domem Izraela i domem Judy nowe przymierze. Nie takie przymierze, jak to, które zawarłem z ich ojcami w dniu, gdy ich ująłem za rękę, żeby ich wyprowadzić z ziemi egipskiej. To Moje przymierze złamali, chociaż Ja byłem ich władcą – wyrocznia Pana. Takie bowiem przymierze zawrę z domem Izraela po tych dniach – wyrocznia Pana: Moje Prawo umieszczę w ich wnętrzu i wypiszę na ich sercu. Ja będę im Bogiem, oni zaś będą Mi ludem. Każdy swego sąsiada i każdy swego brata nie będzie już więcej uczyć, mówiąc: Poznajcie Pana! Oni wszyscy bowiem będą Mnie znać od najmniejszego do największego – wyrocznia Pana – ponieważ odpuszczę ich winę, a o ich grzechu nie będę już wspominać”. Jr 31,31–34; BE Starotestamentowy fragment z księgi proroka Jeremiasza, który rozważamy w naszych[...]

miniatura

„Jeśli według Ducha żyjemy, według Ducha też postępujmy. Nie bądźmy chciwi próżnej chwały, jedni drugich drażniąc, jedni drugim zazdroszcząc. Bracia, jeśli człowiek zostanie przyłapany na jakimś upadku, wy, którzy macie Ducha, poprawiajcie takiego w duchu łagodności, bacząc każdy na siebie samego, abyś i ty nie był kuszony. Jedni drugich brzemiona noście, a tak wypełnicie zakon Chrystusowy. Jeśli bowiem kto mniema, że jest czymś, będąc niczym, ten samego siebie oszukuje. Każdy zaś niech bada własne postępowanie, a wtedy będzie miał uzasadnienie chluby wyłącznie w sobie samym, a nie w porównaniu z drugim. Albowiem każdy własny ciężar poniesie. A ten, którego się naucza Słowa Bożego, niechaj się dzieli wszelkim dobrem z tym, który naucza. Nie błądźcie, Bóg się nie da z siebie naśmiewać; albowiem co człowiek sieje, to i żąć[...]

miniatura

„Nie odstąpię od Twoich praw, bo Ty mnie pouczasz. Jak słodka jest Twoja obietnica dla mojego podniebienia, słodsza od miodu dla ust moich. Czerpię roztropność z Twoich nakazów, dlatego nienawidzę wszelkich ścieżek kłamliwych. Twoje słowo jest pochodnią dla stóp moich, światłem na mojej ścieżce”.Ps 119,102-105 (BE) Zakończenie roku szkolnego to dla wielu ludzi czas kończący pewien etap w życiu, czas podsumowania, spojrzenia za siebie, weryfikacji tego, co było. Niezależnie, czy jesteśmy uczniami, rodzicami czy dziadkami, jest to czas, w którym po trudach i znojach, po intensywnej nauce i zdobywaniu wiedzy oraz umiejętności, czas odpocząć, czas zluzować obowiązki i zobowiązania na rzecz wytchnienia i chwil beztroski. Jest to także czas, gdy osoby nieposiadające dzieci myślą o urlopie od pracy, o letnim wypoczynku, może również o letnich[...]