Podczas nabożeństwa w kościele Zbawiciela w Sopocie 26 kwietnia 2026 roku odbyła się uroczystość dziękczynna z okazji 55-lecia ordynacji bpa Michała Warczyńskiego. Trójmiejscy ewangelicy w ten sposób wyrazili wdzięczność za lata służby swojego wieloletniego duszpasterza.
Jubilat został zaproszony przed ołtarz sopockiego kościoła przez swojego następcę, bpa Marcina Hintza, proboszcza i zarazem zwierzchnika diecezji pomorsko-wielkopolskiej. Przypomniał on zebranym najważniejsze etapy jego kościelnej służby, zwracając szczególną uwagę na fakt, że kościół, w którym odbywała się uroczystość jest dla jubilata szczególny – tutaj się wychował, był ordynowany, a także pełnił większą część swojej służby. Nieopodal mieszka do dziś.
Składając biskupowi seniorowi Michałowi Warczyńskiemu życzenia, wyraził wdzięczność za jego wieloletnią służbę duszpasterską, kaznodziejską i biskupią, a także za obecność i wieloletnie zaangażowanie w życie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Gdańsku z siedzibą w Sopocie. Do życzeń dołączyła również rada parafialna, wręczając jubilatowi kwiaty jako znak wdzięczności, szacunku i pamięci o jego owocnej służbie. Następnie bp Marcin Hintz udzielił jubilatowi błogosławieństwa.
Bp Michał Warczyński skierował do zgromadzonych parafian słowa podziękowania. Mówił m.in. o tym, że u progu służby niekoniecznie wyobrażał sobie, że jego życie potoczy się właśnie w taki sposób. Te osobiste słowa były świadectwem wdzięczności za minione lata, za prowadzenie Boże oraz za więzi, które przez dziesięciolecia łączyły go z Kościołem i sopockim zborem.
Uroczystość jubileuszowa, przeżywana w Niedzielę Jubilate, stała się dla całej parafii okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu za dar powołania, wierności i wytrwałej służby Jubilata.
Bp Michał Warczyński ur. 4 lutego 1945 roku, ordynowany został 18 kwietnia 1971 roku w kościele Zbawiciela w Sopocie. Po ordynacji rozpoczął służbę jako wikariusz w swojej rodzinnej parafii, w latach 1973–1983 był duszpasterzem w Zduńskiej Woli. W 1983 roku powrócił do Sopotu, obejmując urząd proboszcza, który pełnił do 2010 roku.
W 1992 roku w sopockim kościele został wprowadzony w urzędowanie biskupa diecezji pomorsko-wielkopolskiej. Funkcję tę pełnił do 2010 roku.
„Zwiastun Ewangelicki” 10/2026



