– nadania szkole imienia ewangelickiego duchownego
W Masłowie na Dolnym Śląsku 23 maja 2025 roku odbyła się uroczystość nadania imienia miejscowej szkole. Patronem placówki został ks. Leonhard David Hermann – wybitna postać związana z historią lokalnej społeczności, duchowny ewangelicki, archeolog i badacz.
Uroczystości rozpoczęły się ekumenicznym nabożeństwem w kościele rzymskokatolickim – dawnym kościele ewangelickim, który jest zarazem pierwszym typowo ewangelickim kościołem zbudowanym na Śląsku po Reformacji. Nabożeństwo prowadził ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny rzymskokatolickiej archidiecezji wrocławskiej.
Kazanie wygłosił biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jerzy Samiec. Nawiązując do 1. Listu do Tymoteusza podkreślił wagę odpowiedzialności za własne życie. Zachęcał, by każdy był wzorem w postępowaniu, miłości i wierze, a swoje powołanie realizował z gorliwością i wiernością. Przypomniał także o znaczeniu edukacji w tradycji ewangelickiej. Oprócz biskupa w uroczystości wzięli udział także inni ewangeliccy duchowni: biskup-elekt Marcin Orawski i ks. Karol Długosz, który wspierał wybór ks. Hermanna na patrona szkoły, a także grono duchownych rzymskokatolickich.


W trakcie nabożeństwa nastąpiło ekumeniczne poświęcenie sztandaru szkoły, na którym widnieje wizerunek nowego patrona, a młodzież opowiedziała o wartościach, jakie czerpią z życia ks. Leonharda Hermanna. Zaprezentowano też kopię szafki piramidki ks. Hermanna, która powstała w 1705 r. w miejscowym zakładzie stolarskim. Duchowny umieścił w niej znaleziska archeologiczne z Masłowa, a następnie przekazał do biblioteki klasztornej przy kościele św. Bernardyna we Wrocławiu. Chciał w ten sposób upamiętnić odkrycie w Masłowie grobów całopalnych, naczyń ceramicznych, fragmentów narzędzi i broni z epoki brązu oraz zachować dla potomnych informację o wykopaliskach w swojej rodzinnej wsi. W kościele odbyła się też projekcja filmu dokumentalnego o patronie szkoły przygotowana przez pracowników Wydziału Promocji Urzędu Miasta.
Oprawę muzyczną nabożeństwa przygotował zespół współpracujący z Dolnośląskim Towarzystwem im. Fryderyka Chopina we Wrocławiu. Wysłuchano m.in. kantat Jana Sebastiana Bacha granych na klawesynie. Wystąpili: Agnieszka Stokłosa, Karolina Michalska, Marek Szymański.
Następnie uczestnicy nabożeństwa w uroczystym pochodzie udali się na teren szkoły. Tam odbyła się ceremonia nadania imienia i przekazania sztandaru, a także wbicie w drzewiec pamiątkowych gwoździ. Odśpiewano również hymn państwowy, hymn szkoły i odsłonięto tablicę upamiętniającą nowego patrona.
Podczas uroczystości pozdrowienia przekazali przedstawiciele władz samorządowych, instytucji oświaty i kultury. Burmistrz Trzebnicy Marek Długozima w swoim przemówieniu docenił postać ks. Hermanna: „Pierwszy śląski archeolog, badacz, który z ogromną pokorą i ciekawością odkrywał przeszłość tej ziemi i przekazywał ją kolejnym pokoleniom. Człowiek, który potrafił patrzeć w przeszłość, aby lepiej rozumieć teraźniejszość. To piękny patron. Pokazuje bowiem, że wielkość może wyrastać z małych miejscowości, a wiedza i pasja mogą nas zaprowadzić naprawdę daleko”. Wicewojewoda dolnośląski Piotr Sebastian Kozdrowicki podkreślił, że ks. Hermann był postacią niezwykłą, która łączyła dwa światy: naukowy i duchowy. Jako uznany archeolog, nazywany ojcem śląskiej archeologii, wniósł znaczący wkład w rozwój tej dyscypliny. Jednocześnie pełnił rolę duszpasterza ewangelickiego, co sprawiało, że był pomostem między różnymi środowiskami. Mówca zwrócił uwagę, że wybór takiej postaci na patrona szkoły jest symbolem dążenia do jedności w różnorodności, co stanowi esencję Dolnego Śląska.
Dyrektor szkoły Aleksandra Pasierska podkreśliła, że mała szkoła zyskuje wielkiego patrona, a uczniowie, rodzice, nauczyciele, wspólnie postanowili go naśladować. „Nasz patron – powiedziała dyrektor szkoły – łączy historię z odkryciami, naukę z religią. Był ciekawy świata i otwarty na ludzi. Śmiało można nazwać go siewcą jedności”. Dyrektor zachęciła wszystkich, aby idąc w ślady księdza Hermanna, gotowi byli nieść tę jedność do swoich domów, miejsc pracy, do swojego otoczenia.
Ks. Leonhard David Hermann urodził się 27 czerwca 1670 r. w Masłowie jako syn proboszcza tamtejszej parafii ewangelickiej. Kształcił się m.in. w szkole książęcej w Oleśnicy, gimnazjum w Brzegu oraz na Uniwersytecie w Lipsku. W 1695 r. został katechetą i kaznodzieją wśród Żydów przy kościele Zbawiciela (Salvatorkirche) w Oleśnicy. Trzy lata później, w 1698 r, objął stanowisko adiunkta w służbie duszpasterskiej. W 1699 r. został proboszczem w Masłowie, a w 1705 r. – seniorem okręgu Masłów. Funkcję tę pełnił aż do śmierci.
Hermann był zapalonym archeologiem. Odkrył i opisał prawie siedem tysięcy grobów celtyckich zlokalizowanych na terenie Masłowa (tzw. Töppelberg). Dzięki jego pracy prastare precjoza z Masłowa, rozgrabione następnie w czasie wojen napoleońskich, pozostały opisane dla potomnych w dziele Maslographia. Na 329 stronach zawarł nie tylko rozważania na temat artefaktów archeologicznych, ale przedstawił również spostrzeżenia z zakresu badań nad historią i historią naturalną, czyniąc przy tym wiele odniesień teologicznych.
W uznaniu zasług na polu naukowym został powołany 20 czerwca 1725 r. na członka prestiżowego Królewsko-Pruskiego Towarzystwa Wiedzy (Königlich Preussische Sozietät der Wissenschaften).
Po śmierci żony ks. L.D. Hermann zamieszkał u swojej córki i zięcia, ks. Gerharda. Zmarł 1 maja 1736 r. w Brzegu.
„Zwiastun Ewangelicki” 11/2025