Noc Muzeów, która odbywała się w różnych miastach kraju w majowe weekendy, to nie tylko zwiedzanie muzeów, ale także możliwość poznania miejsc, które często są dla mieszkańców na co dzień zamknięte. Wtedy także ewangelicy otwierają dla zwiedzających swoje kościoły, aby pokazać osobom spoza Kościoła, kim są luteranie. W programie na ten wieczór przygotowywane są koncerty, oprowadzanie z przewodnikiem, jest możliwość zobaczenia dzwonnicy i inne atrakcje. Często goście bywają zaproszeni także na poczęstunek, aby mogli odpocząć w trakcie nocnego zwiedzania oraz zapoznać się z teraźniejszością parafii.
Stare Bielsko
Pierwszy raz w Nocy Muzeów wzięła udział parafia w Starym Bielsku (Bielsko-Biała), która 10 maja otworzyła swoje dwa kościoły. Kościół przy ul. Sobieskiego otwarto o godz. 17 i rozpoczęto od koncertu organowego pt. Muzyczna wędrówka po zabytkowych organach w kościele ewangelickim w Starym Bielsku. Wykonawcami byli: Tomasz Barcik – organista i organmistrz oraz parafialny organista Krzysztof Bas. Po koncercie odbyło się oprowadzanie po 100-letnich organach Wilhelma Sauera, które prowadził Tomasz Barcik.
Natomiast od godz. 20 można było poznawać kościół przy ul. Karpackiej w dzielnicy Kamienica, który wypełnił się tego wieczora po brzegi. Odwiedzający wysłuchali koncertu kameralnego w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Bielsku-Białej. Na skrzypcach zagrały Liliana Szafran i Zofia Pasierbek, a na pianinie – Kuba Miklar. W drugiej części odbyła się prelekcja pt. Mänhardtowie z Kamienicy. Historia rodu przemysłowców i filantropów, którą wygłosił dyrektor Muzeum Techniki i Włókiennictwa Piotr Kenig. To właśnie Karol Mänhardt był fundatorem kościoła w Kamienicy, wybudowanego w 1899 roku.
W Bielsku-Białej można było także odwiedzić kościół Zbawiciela przy pl. Marcina Lutra. W sąsiednim budynku na Bielskim Syjonie zwiedzający mogli zapoznać się także z ofertą Księgarni Augustana.
Rybnik
W piątek 16 maja po raz drugi w ramach tej akcji drzwi kościoła otwarto dla zwiedzających. Przewodnikami oprowadzającymi i opowiadającymi o historii kościoła i cmentarza w Rybniku byli proboszcz ks. Michał Ma-tuszek oraz parafianie. Można było m.in. zobaczyć naczynia komunijne. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się nocne zwiedzanie miejsc niedostępnych na co dzień – można było wejść na ambonę, strych oraz dzwonnicę. Mimo deszczowej pogody, z latarkami można było zwiedzić także stary cmentarz ewangelicki znajdujący się przy kościele.

Zwiedzanie kościoła uatrakcyjnił koncert wokalno-muzyczny grupy Zespoleni składającej się z rybnickich i orzeskich muzyków w składzie: Marta Jarzyna – skrzypce, Paweł Jarzyna – trąbka, Sandra Kwoka – klarnet, Adrian Kwoka – organy oraz pastorowa Ilona Matuszek – wokal.
Wrocław
Blisko tysiąc osób odwiedziło w sobotnią noc 17 maja kościół św. Krzysztofa we Wrocławiu, który po raz kolejny wziął udział we Wrocławskiej Nocy Muzeów. Zabytkowy kościół przy pl. św. Krzysztofa, należący do jednej z dwóch wrocławskich parafii ewangelicko-augsburskich, przyciągnął miłośników historii, duchowości i kultury. Goście mogli zwiedzić wnętrze XIII-wiecznego kościoła, zapoznać się z dziejami wrocławskiego luteranizmu oraz wysłuchać mini koncertów organowych w wykonaniu Marcina Armańskiego. Szczególne miejsce podczas tegorocznej edycji miała postać ks. Dietricha Bonhoeffera, związanego rodzinnie z Wrocławiem i parafią św. Krzysztofa. W tym roku przypadła 80. rocznica jego męczeńskiej śmierci. „Jesteśmy poruszeni tak liczną obecnością wrocławian i gości z całego Dolnego Śląska. Z roku na rok rośnie zainteresowanie duchowym i kulturowym dziedzictwem naszego kościoła” – podsumował ks. Karol Długosz, proboszcz parafii.

Szczecin
Ponad dwieście osób 17 maja odwiedziło kościół Świętej Trójcy. Pierwsi goście pojawili się już przed osiemnastą, a ostatni wychodzili przed północą. Na początku wnętrze kościoła wypełniały dźwięki handpana, na którym gra proboszcz parafii ks. Sławomir Sikora. Odwiedzającym kościół przedstawiono ważne postacie z historii miasta: Johannesa Quistorpa, przedsiębiorcę żyjącego w XIX wieku, kompozytora Gustava Fluegla oraz rodzinę Stoewerów, którzy rozsławili Szczecin dzięki produkcji luksusowych samochodów, rowerów i maszyn do pisania. W sali parafialnej można było obejrzeć filmy dokumentalne Heleny Kwiatkowskiej Johannes Quistorp oraz Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny. Na wszystkich odwiedzających czekała darmowa kawa, herbata i domowe ciasta.
W trakcie wieczoru pojawiły się także różne grupy rekonstrukcyjne, które specjalizują się w dawnych ubiorach.

Wejsuny
W sobotę 17 maja odbyła się Noc Muzeów w Muzeum Miniatur i Tradycji Ewangelickiej w Wejsunach (diecezja mazurska). W kościele referat na temat 500 lat Reformacji na Mazurach wygłosił biskup diecezji mazurskiej Paweł Hause. Po wykładzie rozpoczęła się część artystyczna spotkania, podczas której została zaprezentowana twórczość dawnych i współczesnych poetów i pisarzy mazurskich. Do części artystycznej wprowadziła zebranych na organach Agnieszka Redzko – opiekunka wejsuńskiego muzeum, zaś wiersze oraz utwory muzyczne zaprezentowała grupa MDM pod kierownictwem Dariusza Borkowskiego.

Cieszyn
Cieszyńska Noc Muzeów została zorganizowana w piątek 23 maja. Swoje podwoje dla zwiedzających otworzył kościół Jezusowy oraz mieszczące się w nim Muzeum Protestantyzmu. Od godziny 18 do północy po muzeum oprowadzał kustosz Marcin Gabryś. O każdej pełnej godzinie można było wysłuchać muzyki organowej w wykonaniu Joanny Lazar-Chmielowskiej i Wojciecha Wantuloka, który oprowadzał również gości po wnętrzu organów opowiadając o zasadach działania tego instrumentu. Był również kącik dla dzieci, gdzie najmłodsi mogli ułożyć kościół z klocków, a to wszystko pod okiem duchownych, pracowników parafii i młodzieży.

Do swoich parafii i kościołów ewangelicy zaprosili także m.in. w: Bytomiu-Miechowicach, Wałbrzychu, Katowicach, Ustroniu, Krakowie.

„Zwiastun Ewangelicki” 11/2025