miniatura

W kościele luterańskim św. Krzysztofa we Wrocławiu 15 marca 2025 r. odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem ks. Dietricha Bonhoeffera. W tym roku 9 kwietnia minie osiemdziesiąta rocznica śmierci tego znanego wrocławianina.

W związku z tym, na wniosek Pa-rafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Krzysztofa, Rada Miejska Wrocławia uchwaliła 27 czerwca 2024 r., że skwer przed kościołem ewangelickim zlokalizowany w rejonie ulic Kazimierza Wielkiego i Wierzbowej będzie nosił imię ks. Dietricha Bonhoeffera – pochodzącego z Wrocławia ewangelickiego męczennika II wojny światowej.

W ramach uroczystości poświęcenia skweru przypomniano patrona, o którym mówił prof. Jerzy Sojka (ChAT), wysłuchano przemówień zaproszonych gości, a także odbył się koncert muzyki pasyjnej. Wystąpili w nim Julieta González-Springer z Wrocławia (sopran) oraz Agnieszka Roguska ze Szczecina (organy).

Gościem specjalnym uroczystości był prof. Juliusz Gardawski z Warszawy – wnuk zamordowanego przez nazistów biskupa ewangelickiego ks. Juliusza Burschego, odznaczonego pośmiertnie Orderem Orła Białego. Profesor przekazał parafii jeden z dwóch ostatnich listów więziennych ks. Burschego jako symbol pojednania polsko- niemieckiego. Warto dodać, że drugi list został złożony w 2019 r. w Rzymie, w bazylice św. Bartłomieja, która od 2000 r., jest miejscem wspominania świadków Chrystusa różnych wyznań z XX w. i czasów najnowszych.

Obaj wspominani męczennicy II wojny światowej zostali symbolicznie uwidocznieni w witrażach za ołtarzem w kościele św. Krzysztofa, obok postaci Edyty Stein oraz Maksymiliana Kolbego.

Podczas uroczystości wicewojewoda dolnośląski Piotr Sebastian Kozdrowicki wręczył odznaczenie państwowe s. Lidii Podżorskiej za zasługi w działalności społecznej i charytatywnej na rzecz ostatnich niemieckojęzycznych ewangelików na Dolnym Śląsku.

na podstawie relacji ks. Karola Długosza


Ks. Dietrich Bonhoeffer urodził się 4 lutego 1906 roku we Wrocławiu, gdzie spędził pierwszych jedenaście lat swojego życia. Należał do niemieckiej opozycji antynazistowskiej w ramach tzw. Kościoła Wyznającego. Zginął śmiercią męczeńską – został powieszony 9 kwietnia 1945 roku w obozie koncentracyjnym we Flossenbürgu.