To już po raz 18. odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego „Sola Scriptura” – i jak zaznaczyli organizatorzy – konkurs stał się pełnoletni. W dwóch miejscach, Bielsku-Białej i Warszawie, 22 marca 2025 roku spotkało się 129 uczestników oraz ich rodzice, opiekunowie, katecheci.
Bielsko-Biała
W Bielsku-Białej zebranych w auli Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja przywitał ks. Jerzy Below z Wydawnictwa Augustana, które jest organizatorem konkursu. „Co roku cieszymy się, że tylu młodych ludzi wzięło do ręki tę dużą księgę, teraz w wydaniu Biblii ekumenicznej” – powiedział.
Biskup diecezji katowickiej Wojciech Pracki w swoim krótkim rozważaniu odwołał się do tekstu z książki Z Biblią na co dzień – „Wyleję mojego Ducha na wszelkie ciało” (Jl 3,1). „Za każdym razem, gdy otworzyliście Biblie przygotowując się do konkursu, to Pan Bóg udzielał wam Ducha Świętego. I jeśli czytaliście o tych wszystkich przygodach Eliasza, Elizeusz, Amosa – to widzieliście, że oni zawsze byli przez Boga w Duchu Świętym prowadzeni”. Zauważył także, że w wyznaczonych księgach były trudne i drastyczne momenty, jak spalenie 450 proroków Baala. „Życzę wam tego, żeby po tym konkursie został wam nawyk czytania Pisma Świętego, żeby Duch Święty was dotknął. I żebyście byli jak Eliasz, Elizeusz, Amos, którzy zaufali Bogu mimo trudnych okoliczności i dali Mu się prowadzić” – zakończył biskup.
Jak zawsze uczniowie mieli 45 minut, aby odpowiedzieć na 25 pytań. Nie wszyscy wykorzystali czas maksymalnie, pierwsza osoba oddała pracę z odpowiedziami po około 10 minutach. W tym roku pytania układali: dk. Ewa Below, ks. Łukasz Gaś, Beata Reske, bp Wojciech Pracki, ks. Dariusz Madzia, Anna Olek.
Po przerwie wszyscy z osobami towarzyszącymi ponownie zebrali się w auli. Głos zabrał biskup diecezji cieszyńskiej Adrian Korczago, który wyraził podziw dla uczestników wszystkich edycji, którzy stawiali czoła przeróżnym pytaniom z 20 ksiąg biblijnych: „Kiedy z perspektywy 18. edycji spoglądamy wstecz, możemy powiedzieć tylko: Dziękuję Ci, Boże, że mocą tego ożywczego Ducha poruszałeś tak wiele młodych serc”. Podkreślając znaczenie tej czytelniczej mobilizacji dla Kościoła, stwierdził także: „Nie byłoby tego konkursu, gdyby nie konsekwencja, zaangażowanie, kreatywność całego zespołu organizatorów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje długoletni dyrektor Wydawnictwa Augustana ks. Jerzy Below, który z wielkim zaangażowaniem prowadził każdą kolejną edycję. (…) W imieniu swoim i wszystkich uczestników chcemy mu dzisiaj podziękować i wręczyć nowe wyróżnienie – Superorganizator w latach 2008-2025.
Następnie Generalna Wizytator Nauczania Kościelnego diakon Ewa Below przedstawiła prezentację podsumowującą ostatnie 18. edycji. „Wszystko, co robiliśmy, robiliśmy z opieką Boga, z Jego błogosławieństwem, za co zawsze byliśmy wdzięczni” – powiedziała. Zdjęcia z poprzednich edycji pokazały, jak konkurs się zmieniał, jak było coraz więcej uczestników, a także, jak trzeba się było dostosować do pandemicznych obostrzeń.
Po wspomnieniach nadszedł moment wręczenia specjalnych wyróżnień. Od 2014 roku przyznawany jest prestiżowy tytuł Superfinalisty. Otrzymują go ci uczestnicy, którzy w finale konkursu uczestniczyli 6 razy. Do tej pory otrzymało go 46 osób. W 2025 roku nagrodzeni zostali: Najmila Brudny z Cisownicy, Zofia Wiencek z Wisły oraz Tomasz Buczek z Opola.
Na początku, gdy tytuł ten był przyznawany, wydawało się, że trudno będzie go zdobyć. Jednak z roku na rok ci sami uczniowie czytali dokładnie wyznaczoną księgę i po raz kolejny kwalifikowali się do finału. Z tego powodu w roku 2019 pojawiła się nowa kategoria – Megafinalista, czyli osoba, która w finale była 9 razy. Tych tytułów przyznano pięć. Dla niektórych uczestników to dalej było mało, ponieważ swoją przygodę w konkursie zaczęli już w 3 klasie szkoły podstawowej. I tak w roku 2020, gdy sam finał się nie odbył, ale 167 uczniów się do niego zakwalifikowało, Anna Konieczny otrzymała dyplom honorowy za 10-krotny udział w OKB Sola Scriptura. W tym roku ponownie pojawiła się taka osoba. Jakub Raszka z Drogomyśla został wyróżniony specjalną statuetką oraz dyplomem za 10-krotny udział w konkursie.

W tym roku uczniowie i katecheci otrzymali od organizatorów plecaki-worki z logo Sola Scriptura oraz kartkę z hasłem roku i stemplem konkursowym. Niespodzianką dodatkową były kolorowe balony z cyfrą „18”.

Wiele razy w ciągu finału padały podziękowania dla rodziców, dziadków, rodzeństwa, innych członków rodziny uczestników – to oni wspierali ich na każdym kroku. „To oni was motywowali, zachęcali, mówili: spróbuj, wczytaj się, odkrywaj, ciesz się doświadczeniem wielkości Boga” – powiedział bp Adrian Korczago.
W Bielsku-Białej wyłożona była Kronika Sola Scriptura, do której każdy mógł wpisać swoje nazwisko na stronach odpowiadających edycji, w której uczestniczył.
Jak w każdej edycji, młodszych uczniów – z klas 1-3 – zaproszono do udziału w konkursie plastycznym. Mogli oni wybrać jeden z cudów Elizeusza i go zilustrować używając sznurka, nici czy wełny. Najczęściej wybieranym tematem była zagubiona siekiera (2 Krl 6,1-7) i zatrute jedzenie (2 Krl 4,38-41). Laureaci zostali wyłonieni już w lutym, a najlepsze prace zostaną opublikowane w kolejnych numerach „Zwiastuna Ewangelickiego” (patrz s. 31).
Warszawa
Na finał do Warszawy przyjechało 100% uczestników ostatniego etapu konkursu z północnych rejonów kraju. W sumie 29 osób z: Gdańska, Torunia, Słupska, Nidzicy, Olsztyna, Gorzowa Wielkopolskiego, Pabianic, Żyrardowa i Warszawy, w tym także 2 uczestniczki z Wisły, które tego dnia brały udział w stolicy w innych konkursach przedmiotowych.
Przybyłych uczniów i opiekunów przywitał ks. dr Dariusz Chwastek, wizytator nauczania kościelnego diecezji warszawskiej. W swoim rozważaniu nawiązał do historii o „drzewie opowieści”, wskazując, że choć dziś nie ma takich jednoczących miejsc, to mamy coś innego, co nas łączy – Słowo Boże zawarte w Biblii. Czytając ją i poznając jej treści tworzymy wspólnotę wierzących. Młodszych i starszych powitał również prorektor ChAT dr hab. Jakub Slawik, wyrażając radość ze spotkania w tym miejscu – dobrym na konkurs biblijny, bo w murach tej uczelni studiuje się przecież właśnie Słowo Boże. Ponieważ w tym roku przedmiotem konkursu są księgi starotestamentowe, cieszy go to szczególnie jako specjalistę w tej dziedzinie. Życząc udanego startu podkreślił, że wszyscy już są zwycięzcami, bo wyrobili w sobie nawyk czytania Pisma Świętego. Następnie pozdrowienia od biskupa diecezji warszawskiej Jana Cieślara przekazała ks. Elżbieta Byrtek.

Po przedstawieniu procedur konkursowych uczestnicy finału przystąpili do odpowiadania na pytania. W czasie, gdy młodzież pisała, rodzice i opiekunowie poszli zwiedzać ważne miejsca akademii: bibliotekę, kaplicę, salę gimnastyczną i siłownię. Oprowadzali ich studenci – wolontariusze, którzy zajmowali się też wcześniej rejestracją uczestników. Wśród wolontariuszy był również jeden absolwent pedagogiki – obecnie zakonnik w zgromadzeniu kamedułów.
Pierwszy z piszących oddał wypełnioną kartę konkursową już po 20 minutach. Wśród uczniów z klas 4-6 panowało przekonanie, że pytania były łatwe, ci, z klas 7-8 komentowali, że niektóre były trudne, a najstarsi uczestnicy stwierdzili, że Księga Amosa trudna była już w samym czytaniu i zapamiętywaniu. Rozbieżność tych opinii wynikała m.in. z różnego poziomu trudności pytań w różnych grupach wiekowych.
Po skończonych emocjach przyszedł czas na prezentację podsumowującą dotychczasowych 18. edycji – niektórzy rozpoznali się na zdjęciach z dawnych lat. Następnie Weronika Krauze, megafinalistka, a obecnie absolwentka ChAT, będąca w trakcie pisania pracy magisterskiej, opowiedziała o korzyściach, jakie odniosła biorąc udział w konkursie: od wpisu na świadectwie, dodatkowego punktu do uzyskania stypendium w szkole, przez poznanie nowych ludzi – ewangelików, co było ważne dla niej jako dla osoby z diaspory, po decyzję wyboru studiów teologicznych. O tym, jak ważne jest budowanie wspólnoty Kościoła również przez takie konkursowe społeczności, mówił do młodzieży dziekan ChAT dr hab. Jerzy Sojka. Wspominał też swój udział w konkursie biblijnym – niestety jeszcze przed pierwszą edycją Sola Scriptura.
Na zakończenie katecheci – opiekunowie finalistów otrzymali, tak samo jak uczestnicy, plecaki z logo Sola Scriptura oraz kolorowe baloniki – na „osiemnastkę” konkursu. Ponieważ jeden z uczestników właśnie tego dnia kończył 18 lat, zaśpiewano mu chóralnie Sto lat. Żegnano się pamiątkowym zdjęciem i pytaniami o to, jakie księgi zostaną wyznaczone do czytania w przyszłym roku szkolnym.

Czytanie Biblii stało się przyjemnością
– czyli konkurs w oczach uczestniczek i uczestników

Najmila Brudny, superfinalistka z Cisownicy
Co motywowało Cię do corocznego startowania w konkursie?
Jeśli chodzi o motywację, to moim motorem napędowym do corocznego brania udziału w konkursie jest babcia – podobnie jak w przypadku mojego starszego brata. To ona zawsze przygotowywała nam zestawy pytań na poszczególne etapy i przerabiała je z nami.
Która edycja, która księga biblijna, była dla Ciebie najtrudniejsza i dlaczego?
Najtrudniejszą z dotychczasowych ksiąg była dla mnie Księga Amosa i pytania z tej księgi były dla mnie najtrudniejsze.
Czy udział w konkursie zmienił coś w twoim podejściu do czytania Biblii? Dlaczego warto ją czytać?
Przygotowując się do konkursu z danej księgi przede wszystkim księgę tę poznaje się dokładniej, zwraca się uwagę nawet na najmniejsze szczegóły, na co przy normalnym czytaniu Biblii człowiek w zasadzie nie poświęca uwagi. Powoduje to, że treści zawarte w przerabianych rozdziałach na dłużej zostają w mojej pamięci.
Tomasz Buczek, superfinalista z Opola
Co motywowało Cię do corocznego startowania w konkursie?
Do corocznego startowania w konkursie motywowała mnie chęć poznania Biblii oraz występujących w niej postaci.
Która edycja, która księga biblijna, była dla Ciebie najtrudniejsza i dlaczego?
Dla mnie najtrudniejszą księgą była 1 Księga Mojżeszowa. Głównie z tego powodu, że był to mój pierwszy raz, gdy startowałem w konkursie Sola Scriptura.
Czy udział w konkursie zmienił coś w twoim podejściu do czytania Biblii? Dlaczego warto ją czytać?
Konkurs na pewno spowodował to, iż bardziej rozumiem Biblię i jej przesłanie. Uważam, że Biblia jest pasjonującą lekturą.
Zofia Wiencek, superfinalistka z Wisły
Co motywowało Cię do corocznego startowania w konkursie?
W przypadku mojego pierwszego udziału w konkursie, pomysłodawczynią była moja katechetka Anna Mosler. Zawsze była pomocna i spędzała czas po swoich lekcjach z osobami przygotowującymi się do konkursu, aby jak najlepiej nas przygotować.
Od najmłodszych lat stykałam się z Biblią, kiedy moi rodzice czytali mi wersję dla dzieci. W następnych latach wspólnie czytaliśmy różne księgi Biblii, analizując je, co było przygotowaniem mnie do konkursu. Jednak największą inspiracją była i nadal jest moja starsza siostra Asia, która także odnosiła duże sukcesy w konkursie Sola Scriptura, zajmując w nim nawet drugie miejsce. Jej ciężka praca motywowała mnie, aby czytać i lepiej poznawać Biblię, by zajść w konkursie tak daleko jak ona. Ostatnio, gdy jestem trochę starsza, czytanie Biblii stało się dla mnie po prostu przyjemnością, a do startowania w konkursie mobilizuje mnie chęć poznawania Boga i Jego Słowa oraz możliwość poszerzania swoich horyzontów.
Która edycja, która księga biblijna, była dla Ciebie najtrudniejsza i dlaczego?
Szczerze mówiąc najtrudniejszą edycją była dla mnie ta ostatnia, głównie ze względu na szkołę, której muszę poświęcać dużo czasu, a przygotowywanie się do konkursu wieczorami bywało męczące. Czułam również presję, którą wytworzyłam sobie sama, chcąc dostać się po raz szósty do finału i udowodnić sobie, że jestem w stanie zdobyć tytuł superfinalistki.
Jeśli zaś chodzi o najtrudniejszą księgę biblijną, to dla mnie była to Księga Amosa, obowiązująca w tegorocznej edycji. Po kilkukrotnym przeczytaniu jej, nadal nie potrafiłam zapamiętać i zrozumieć pewnych wątków, w szczególności proroctw oraz wizji.
Czy udział w konkursie zmienił coś w twoim podejściu do czytania Biblii? Dlaczego warto ją czytać?
Zdecydowanie, konkurs sprawił, że czytanie Biblii stało się moim nawykiem i z własnej inicjatywy zaczęłam sięgać po Pismo Święte. Uważam, że Biblia pozwala nam zrozumieć wiele trudnych rzeczy w naszym życiu. Uświadamia nam też, jak wiele dobrego robi dla nas Bóg Ojciec, mimo że często ranimy Go swoim zachowaniem. Biblia pomogła mi to zrozumieć i doceniać każdą rzecz, którą ofiarował mi Pan. Gdy pomyślę o wartościach, jakie otrzymałam, takich jak: zdrowie, cudowni rodzice i siostra, lojalni przyjaciele, nagle wszystkie problemy, które zaprzątają i męczą mój umysł, schodzą na drugi plan stając się mniej istotne.
W roku 2024/2025 odbyła się 18. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego „Sola Scriptura”. Ideą konkursu jest krzewienie znajomości Pisma Świętego oraz kształtowanie i umacnianie wiary.
Księgi biblijne w poszczególnych edycjach:
2008 – Dzieje Apostolskie
2009 – 1. Księga Mojżeszowa
2010 – Ewangelia Jana
2011 – 1. Księga Królewska, 2. Księga Królewska, Księga Jonasza
2012 – 1. Księga Samuela, 2. Księga Samuela
2012/2013 – Ewangelia Mateusza
2013/2014 – 2. Księga Mojżeszowa, 5. Księga Mojżeszowa
2014/2015 – Księga Jozuego, Księga Sędziów
2015/2016 – Ewangelia Łukasza
2016/2017 – Dzieje Apostolskie
2017/2018 – Księga Estery, Księga Daniela, Księga Ezechiela
2018/2019 – 1. Księga Mojżeszowa
2019/2020 – Ewangelia Marka, 1. List Piotra
2020/2021 – 1. Księga Samuela, 2. Księga Samuela, 1. Księga Królewska
2021/2022 – 1. Księga Królewska, Księga Przypowieści
2022/2023 – Ewangelia Jana, Listy Jana
2023/2024 – Ewangelia Mateusza
2024/2025 – 1. Księga Królewska, 2. Księga Królewska, Księga Amosa
Wyniki są dostępne na zwiastun.pl/ogolnopolski-konkurs-biblijny/
Nagrody ufundowali i konkurs wsparli: • Kościół Ewangelicko-Augsburski, • Towarzystwo Biblijne w Polsce, • Chrześcijańska Akademia Teologiczna oraz organizatorzy Wydawnictwo Augustana i Generalny Wizytator Nauczania Kościelnego
„Zwiastun Ewangelicki” 7/2025