Diecezja mazurska
W dniach 21-22 lutego 2025 r. w Mikołajkach odbył się diecezjalny synod. Było to zebranie sprawozdawcze, podczas którego przedstawiono raporty dotyczące działalności diecezji w minionym roku.
Jednym z głównych tematów synodu były przygotowania do obchodów 500 lat Reformacji na Mazurach. W ramach jubileuszu zaprezentowano reprint dzieł Jana Seklucjana, przygotowany z inicjatywy marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Publikację omówił Wiktor Marek Leyk, podkreślając jej znaczenie dla dziedzictwa reformacyjnego w regionie. Wznowienie obejmuje Wyznanie wiary (1544), Katechizm (1568), Modlitwy (1559) oraz Pieśni (1559).
Podczas synodu omówiono również planowane wydarzenia rocznicowe, które odbędą się w diecezji. Jednym z nich jest zjazd chórów w Szczytnie, czyli spotkanie chórów ewangelickich podkreślające rolę muzyki w tradycji protestanckiej. Centralne nabożeństwo z udziałem przedstawicieli różnych Kościołów i władz lokalnych zorganizowane zostanie w Mrągowie. Planowany jest także koncert – wy darzenie muzyczne upamiętniające 500 lat Reformacji na Mazurach.
W części sprawozdawczej synodu bp Paweł Hause podsumował działalność diecezji w minionym roku, a także omówił przedstawione synodałom sprawozdania z życia parafii oraz informacje dotyczące duszpasterstw środowiskowych.
Drugi dzień synodu rozpoczął się nabożeństwem komunijnym, podczas którego kazanie wygłosił bp Paweł Hause. Po nabożeństwie odbyło się szkolenie na temat mobbingu w miejscu pracy, koncentrujące się na aspektach praktycznych i metodach przeciwdziałania temu zjawisku, szczególnie w kontekście pracy w strukturach kościelnych. Synod zakończył się wspólną modlitwą i błogosławieństwem.
Diecezja cieszyńska
W Cieszynie 1 marca 2025 r. odbyła się VI sesja VII kadencji synodu diecezjalnego.
Obrady rozpoczął bp Adrian Korczago, który powitał uczestników oraz przyjął ślubowanie nowego członka synodu Romana Chmiela.
W ramach obrad odbyła się promocja nowego albumu W krainie Boga żywego. Kościoły i kaplice Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Biskup wręczył pierwsze egzemplarze i podziękował członkom zespołu redakcyjnego: Danucie Szczypce, dr Renacie Czyż, kustoszowi Marcinowi Gabrysiowi.
W rozważaniu zwierzchnik diecezji podkreślił konieczność poszukiwania, w kontekście wydarzeń politycznych, wsparcia u prawdziwego Boga, który jedynie jest wszechmogący. Po modlitwie bp A. Korczago podziękował za długoletnią współpracę przechodzącym tej wiosny na emeryturę dyrektorom: Wydawnictwa Augustana – ks. Jerzemu Below i Drukarni Augustana – Korneliuszowi Glajcarowi. Otrzymali oni pamiątkowe witraże symbolizujące instytucje, którym przewodzili.
Gościa spotkania – ks. Claudię Kuchenbauer z Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Bawarii, która przygotowała temat: Jak możemy zapewnić odpowiedzialne korzystanie z władzy w naszym Kościele i zapobiegać nadużyciom? – przedstawił biskup Kościoła Jerzy Samiec. Omawianie tematu rozpoczęto od odczytania rozłożonych na stołach kartek z opisami sytuacji konfliktowych. Prowadząca wprowadziła w zagadnienie i zachęciła do pracy w grupach, które następnie zaprezentowały sformułowane wnioski.
W części sprawozdawczej przedstawione zostały: sprawozdanie zwierzchnika diecezji za 2024 rok, które uzupełniły wykresy statystyczne przygotowane przez ks. Marcina Podżorskiego. Zestawienie sprawozdań parafii diecezji cieszyńskiej zreferował ks. Tymoteusz Bujok, a sprawozdanie finansowe za rok 2024 – kurator diecezjalny Tomasz Bujok. Po zapoznaniu się z protokołem komisji rewizyjnej synodałowie udzielili absolutorium radzie diecezjalnej za rok 2024. Zatwierdzony został również preliminarz na rok 2025.
Po wolnych wnioskach ks. radca ks. Waldemar Szajthauer zmówił modlitwę, a biskup diecezjalny udzielił błogosławieństwa.
„Zwiastun Ewangelicki” 6/2025