Chrześcijański Obóz Technologiczny po raz kolejny zgromadził dzieci i młodzież, które interesują się technologią, ale też praktycznymi zajęciami. Obóz odbył się w dniach 16-22 lutego 2025 roku w Wiśle-Czarnem. Głównym organizatorem była miejscowa parafia, przy współudziale Szkoły Podstawowej nr 2. To wyjątkowe miejsce, doskonale przygotowane, aby zrealizować tam różnorodne warsztaty.
Podczas tegorocznej edycji ChOT uczestnicy pracowali w czterech grupach. Pierwsza, pod wodzą Rafała Gabrysia poznawała tajniki druku 3D, tworząc komputerowo ciekawe projekty, jak na przykład lampka nocna ze zdjęciami. Grupa modelarzy pod okiem Stanisława Głowackiego (Modelarnia Delfin) przygotowała dioramy tym razem z modelem samolotu. Warsztaty stolarskie zebrały chyba największą grupę uczestników. W ciągu tygodnia stworzyli oni pod kierunkiem Piotra Bujoka budki lęgowe i karmniki dla ptaków. Najbardziej urozmaicone, jeśli chodzi o zastosowanie różnorodnych technik i tworzyw, były warsztaty tworzenia materiałów pomocnych w opowiadaniu historii w metodzie Godly Play.



Przede wszystkim konieczna była współpraca ze stolarnią i pewnie nie wszystko by się udało, gdyby nie zaangażowanie i pomysłowość miejscowego proboszcza ks. Marka Michalika. Uczestnicy poznawali m.in. technikę decoupage, szyli koszyki z jutowego sznurka, zwijali papierowe zwoje, polerowali, szlifowali, kleili i malowali drewniane elementy.

Program dnia rozpoczynał „poranny rozruch” – zajęcia prowadzone przez kierującą obozem i odpowiedzialną także za warsztaty Agnieszkę Godfrejów-Tarnogórską. Uczestnicy byli skupieni wokół różnorodnych tekstów, postaci biblijnych i tematów. Zastanawiano się m.in. nad tym, kim jesteśmy przed Bogiem? A także: czym jest etykietowanie, jak się komunikujemy, i czy gdyby Jezus przyszedł dziś na świat, to czy miałby TikToka? Ostatnie zajęcia poprowadzone zostały w metodzie Godly Play, z użyciem materiału do opowieści o podróżach i listach Pawła, który został wykonany w trakcie obozu.
Przed południem był czas na jazdę na nartach, spacery, wycieczki i grę w disc golfa. Po obiedzie odbywały się warsztaty, a wieczorne spotkania prowadzili zaproszeni goście, którzy zaprezentowali możliwości zaangażowania się młodych osób w Kościele: Katarzyna Wesner-Macura i grupa Młodzi 4,12 oraz ks. Bogdan Wawrzeczko, który mówił o działaniach organizacji Open Doors wspierającej prześladowanych chrześcijan. W czwartkowy wieczór uczestnicy obozu wzięli udział w kuligu połączonym z pieczeniem kiełbasek. Był też czas na gry planszowe i wspólne rozmowy.

ChOT to wyjątkowy obóz. Pozwala poznawać nowe technologie, zdobywać praktyczne umiejętności, rozwijać różnorodne talenty. Podczas wspólnego wyjazdu młodzi uczą się, jak ważna jest współpraca, wspólnota, wzajemne zrozumienie i wsparcie, a przede wszystkim więź z Bogiem.
AGT
zdjęcia: Marek Watut, Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska
„Zwiastun Ewangelicki” 5/2025