Bielsko-Biała
O pokój w Ukrainie modlono się 24 lutego 2025 roku w centrum Bielska-Białej. W ekumenicznym wydarzeniu wzięli udział duchowni różnych wyznań, samorządowcy oraz mieszkańcy.
Modlitwę wspólnie odmówili: biskup diecezji cieszyńskiej Adrian Korczago (lut.), wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. Marek Studenski (rzym.), ks. Dymitrij Fedlyuk (grekokat.). Odczytano także list ks. Michała Kuryły z bielskiej parafii prawosławnej.
W uroczystości wziął udział prezydent Jarosław Klimaszewski, a także przedstawiciele organizacji pomagających ukraińskim uchodźcom na czele z Grażyną Staniszewską, byłą eurodeputowaną.
Pełnoskalowa wojna w Ukrainie, którą rozpoczęła napaść wojsk rosyjskich 24 lutego 2022 roku weszła już w trzeci rok. Wspomniał o tym w swoim wystąpieniu bp Adrian Korczago: „Niestety nadal jesteśmy razem, bo tragedia ukraińskiego narodu trwa. (…) Na szczęście nadal jesteśmy razem, by nie ustawać w modlitwie. (…) Pragniemy pokoju. Prosimy Boga o łaskę dla Ukrainy i całego świata (…), o ochronę sprawujących władzę przed przekłamywaniem rzeczywistości, przed przypisywaniem ofiarom roli sprawcy, a sprawcom roli ofiary (…), o wyzbycie się obojętności, by z odwagą wstawiać się za prześladowanymi i umieć stawiać opór wszelkim przejawom nienawiści wobec drugiego człowieka. Boże, obdarz nas pokojem!”.
Zgromadzeni uczcili poległych minutą ciszy. Mieszkańcy miasta przynieśli ze sobą zapalone znicze oraz ukraińskie i polskie flagi. Na placu ułożono serce z płonących świec okopowych, towarzyszących ukraińskim żołnierzom na froncie.

Na zakończenie wystąpili polscy i ukraińscy artyści – Kateryna Czernyszenko, Tomasz Lorek, Tetiana Zrada i Muchajło Zrada.
Wałbrzych
W kaplicy parafii ewangelickiej w Wałbrzychu, w kolejną rocznicę napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2025 roku odbyła się ekumeniczna modlitwa o pokój na świecie. Modlitewne spotkanie poprowadził proboszcz ks. Marek Bożek (lut.), a w modlitwie uczestniczyli także goście: ks. Wiesław Rusin z Kościoła Rzymskokatolickiego oraz ks. Mariusz Kiślak z Kościoła Prawosławnego.
Podczas modlitwy odczytano fragmenty Pisma Świętego mówiące o Bożym pokoju, a w trakcie wypowiadania intencji modlitewnych zapalane były świece pokoju – symbolizujące nadzieję i jedność.

Uczestnicy prosili Boga o zakończenie wojen, pojednanie narodów oraz mądrość dla rządzących. Całość dopełnił śpiew pieśni ekumenicznych z Taizé, które wprowadziły atmosferę refleksji i duchowej wspólnoty.
Spotkanie zakończyło się błogosławieństwem udzielonym wspólnie przez duchownych trzech wyznań. Był to czas modlitewnego skupienia, solidarności i zawierzenia Bogu losów cierpiących narodów.
XMB
„Zwiastun Ewangelicki” 5/2025