żyjemy w świecie zmian. Jak informowaliśmy w poprzednim numerze, dotyczą one także naszego wydawnictwa. Od 1 lutego br. jako prezes Rady Wydawnictwa pełnię chwilowo obowiązki dyrektora Wydawnictwa Augustana, a wraz z tym numerem jestem też redaktorem naczelnym „Zwiastuna Ewangelickiego”.
W imieniu Rady Wydawnictwa dziękuję ks. Jerzemu Below za ponad trzydziestoletnie zaangażowanie w wypełnianie szczególnej misji Kościoła za pomocą drukowanego słowa, nie tylko w postaci dwutygodnika „Zwiastun Ewangelicki”, „Kalendarza Ewangelickiego”, kwartalnika „Przegląd Ewangelicki” czy przewodnika Z Biblią na co dzień. Także w postaci podręczników czy wielu cennych publikacji książkowych, dotyczących naszej ewangelickiej tożsamości, historii, aktualnie omawianych w Kościele tematów. Dziękuję za bycie siłą napędową wielu przedsięwzięć: Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego „Sola Scriptura”, Nagrody im. ks. Leopolda Otto, Reformacyjnego konkursu plastycznego, świątecznych prezentów dla seniorów. Dziękuję jego żonie dk. Ewie Below za zaangażowanie w tworzenie niektórych koncepcji tych projektów i wspólną przez lata ich realizację.
Świat, w którym żyjemy, charakteryzują niezwykle dynamiczne zmiany. Czekają nas zmiany w szkolnictwie, ludzie zmieniają wyznanie, w którym to procesie potrzebują mądrego towarzyszenia. Geopolityczne zmiany wywołują różnego rodzaju lęki. Dzieje się to zwłaszcza wówczas, gdy mamy do czynienia z niezrozumiałymi zawirowaniami, a czasem z brakiem zmian, jak w przypadku oczekiwania na pokój. Nasilające się zagrożenia, narastająca niepewność jutra, wzrost dezinformacji i wynikająca z niej dezorientacja, mogą prowadzić do niepokoju wiary, poczucia bezsilności, a nawet niewiary. Wówczas szczególnie potrzeba nam wsparcia, poczucia przynależności.
Jednym ze sposobów wzmocnienia luterańskiej tożsamości może być korzystanie z impulsów proponowanych w artykułach, felietonach, rozmowach przytaczanych na łamach „Zwiastuna Ewangelickiego”. Serdecznie zachęcam do propagowania naszego czasopisma. Warto polecać je najbliższym, znajomym. Jestem głęboko przekonany, że nasz ewangelicki dwutygodnik powinien docierać do jak największego grona zarówno naszych współwyznawców, sympatyków, jak i do osób poszukujących odpowiedzi na nurtujące je pytania. To niewątpliwie zadanie dla nas wszystkich. Nie jest ono proste. Będzie wymagało zaangażowania, ale wiem, że wystarczy przypomnieć sobie o odpowiedzialności za siebie i innych.
W najnowszym numerze pragniemy zwrócić uwagę na wyłaniający się kryzys odpowiedzialności, o którym pisze ks. Łukasz Ostruszka w nowej rubryce zatytułowanej Kontrowersje. Co miesiąc będziemy chcieli zapraszać do dyskusji na ważne, poruszające, nawet bulwersujące tematy. Często nie mamy odwagi ich nazwać albo brakuje okazji, by po prostu nad nimi się zastanowić, czy też najzwyczajniej w świecie o nie się pospierać, prezentując szeroki wachlarz możliwych stanowisk czy rozwiązań.
Warto pamiętać, że odpowiedzialnymi stajemy się w kontekście stawianych przed nami konkretnych wyzwań, pojawiających się wymagań. Wówczas rodzi się szansa, by na nie odpowiedzieć. Możemy dzielić się szczęściem posiadanych doświadczeń wiary. Od każdego z nas z osobna zależy czy i w jakim stopniu wykażemy zainteresowanie rodzącymi się problemami, w jaki sposób wyjaśnimy zaistniałą sytuację, jakie rozwiązanie zastosujemy.
Przed nami jeszcze jedna zmiana: wkraczamy w czas pasyjny. Oczywiście w tym przypadku możemy „wejść w pokutny wór i ułożyć się w popiele. (…) i umartwiać swoją duszę” albo przystąpić do „twórczego działania, działania z pasją!”. Odpowiedzialność buduje zaufanie i wspólną przyszłość, a tej chyba nie chcemy opierać na światowych uzurpatorach władzy, ale na Tym, na którego odważamy się patrzeć i nazywać Wszechmogącym (por. Obj 1,8).
bp Adrian Korczago
„Zwiastun Ewangelicki” 5/2025