miniatura

Podczas pierwszego w tym roku spotkania grupy „Młodzi 4,12” (patrz „Zwiastun Ewangelicki” 9/2024), które odbyło się 18 stycznia w Cieszynie, zaprezentowano projekt aplikacji, która ma być nowoczesnym sposobem na odkrywanie duchowości w codzienności. Pomysłodawcy mają nadzieję, że będzie ona przełomowym narzędziem dla młodych ludzi w Kościele, a szczególnie dla liderów młodzieżowych.

„Planowana aplikacja będzie składać się z dwóch kluczowych sekcji, które znacząco ułatwią dostęp do informacji i wsparcia w pracy z młodzieżą” – mówi autor aplikacji Daniel Heczko, lider młodzieżowy z parafii w Wiśle Centrum, zarazem student Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Pierwsza część aplikacji będzie skierowana do młodych ludzi i oferować będzie bogaty zestaw materiałów pomocnych w organizacji wydarzeń i pracy z ewangelicka młodzieżą. Druga sekcja ma z kolei służyć wszystkim użytkownikom – znajdą się tam informacje o profilach młodzieżowych, spotkaniach studenckich i innych inicjatywach. „Dzięki temu użytkownicy nie będą musieli przeszukiwać licznych stron na Facebooku czy Instagramie, aby znaleźć potrzebne informacje – wszystko będzie w jednym miejscu, pod ręką” – wyjaśnia Daniel Heczko.

Projekt jest w fazie rozwoju, a premiera aplikacji „MłodziNaBieżąco” planowana jest na drugą połowę 2025 roku. W założeniu to coś więcej niż aplikacja – to pomysł na połączenie nowoczesnej technologii z życiem duchowym. Czy stanie się ona narzędziem, które zmieni sposób, w jaki młodzież angażuje się w życie Kościoła? Czas pokaże, ale przyszłość rysuje się obiecująco, uważają liderzy grupy „Młodzi 4,12”.

Podczas spotkania harmonogram wydarzeń młodzieżowych i planowane najważniejsze inicjatywy na nadchodzący rok zapowiedziała Katarzyna Wesner-Macura – koordynatorka ds. pracy z młodzieżą Centrum Misji i Ewangelizacji. Sporo działań zaplanowano w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie już 8 lutego odbędą się rekolekcje dla liderów, natomiast 25 października – „Noc z Lutrem”.

W spotkaniu uczestniczył także diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Mateusz Mendroch. W swoim wystąpie-niu podkreślił znaczenie regularnych ogólnodiecezjalnych spotkań, których celem jest budowanie wspólnoty oraz rozwijanie duchowości młodych ludzi. Organizacja tych wydarzeń będzie wspierana przez liderów z grupy „Młodzi 4,12”, którzy służą swoim zaangażowaniem i pasją.

Druga część spotkania miała charakter warsztatowy. Uczestnicy rozwiązywali dwa testy pomagające w samopoznaniu i rozwoju osobistym. Pierwszy z nich dotyczył stylów kierowania i pozwolił młodym ludziom zidentyfikować podejście najbliższe ich osobowości. Drugi, znany jako test Belbina, skupił się na określeniu roli, jaką najlepiej spełniamy w zespole. Warsztaty te stanowiły nie tylko okazję do refleksji, ale również inspirację do efektywniejszego działania w grupie.

Kolejnym punktem warsztatów była praca w zespołach, podczas której uczestnicy mieli za zadanie opisać przykłady działania liderów zaczerpnięte z Biblii. Dyskusje oraz zrealizowane scenki ukazały zrozumienie duchowych wzorców przywództwa oraz wartości, które mogą inspirować współczesnych liderów.

Spotkanie zakończyło się uwielbieniem prowadzonym przez młodzieżowy zespół muzyczny z Cieszyna. Krótkie, inspirujące rozważanie Słowa Bożego przygotował ks. Mateusz Mendroch. Był to czas pełen radości i duchowej refleksji, podczas którego uczestnicy mogli wspólnie oddać chwałę Bogu.

Dominik Jero