miniatura

– ordynacja trojga duchownych

W sobotę 14 grudnia 2024 roku odbyła się ordynacja trzech osób na księży Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Ta ważna dla Kościoła uroczystość miała miejsce w Pszczynie. Ordynowani zostali: Elżbieta Byrtek, Konrad Indeka i Damian Rusin. W kościele ewangelickim przy pszczyńskim rynku zebrali się: osoby z rodzinnych parafii i obecnych miejsc służby ordynowanych oraz ich najbliżsi, a także członkowie władz Kościoła.

Przemówienie do nowych księży biskup Kościoła Jerzy Samiec oparł na fragmencie z Listu apostoła Pawła do Kolosan 3,16-17. Przypomniał im, że stają do trudnej służby, która trwa czasami 24 godziny na dobę. Współcześnie potrzebni są jednak ci, którzy niosą Dobrą Nowinę, bo wokół jest wielu ludzi niepotrafiących sobie poradzić w życiu, a Ewangelia niesie im wiarę, nadzieję i miłość.

Po złożeniu ślubowania i wyznania wiary przez ordynowanych bp Jerzy Samiec przez modlitwę i nałożenie rąk dokonał aktu ordynacji. Przy ordynacji Elżbiety Byrtek towarzyszyli mu bp Jan Cieślar i ks. Katarzyna Rudkowska, asystentami Konrada Indeki byli bp Marian Niemiec i ks Jan Badura, a Damiana Rusina ks. Piotr Sztwiertnia i ks. Mateusz Mendroch. Później przyszedł czas na przemówienia nowych księży, w których rozważali wybrany fragment Biblii, odnosząc się do swojej drogi życiowej, wskazując przewodników duchowych.

Oprawę muzyczną zapewnili: zespół Dla Niego ze Skoczowa, Magdalena Hudzieczek-Cieślar (sopran), chór Largo Cantabile z Katowic, chór Róży Lutra z Pszczyny. Na organach grał Szymon Jarzyna. Nabożeństwo było transmitowane przez Internet na parafialnym kanale. Po nabożeństwie oficjalne życzenia ordynowanym złożył bp Jerzy Samiec wręczając im też Biblie. Do życzeń przyłączyli się też: burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, poseł Maciej Tomczykiewicz oraz sekretarz powiatu pszczyńskiego Szymon Sekta.

Ks. Elżbieta Byrtek prowadziła dotychczas edukację religijną dzieci w parafii Świętej Trójcy w Warszawie, była radcą rady diecezjalnej diecezji warszawskiej. Po ordynacji będzie wikariuszem diecezji warszawskiej i kontynuować będzie pracę w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Ks. Konrad Indeka pozostaje w Katowicach jako wikariusz. Także ks. Damian Rusin pozostaje w dotychczasowych miejscach służby i będzie wikariuszem parafii w Goleszowie (diec. cieszyńska) i Golasowicach (diec. katowicka).    

zdjęcia ks. Jerzy Below


Ordynowani o sobie

Ks. Elżbieta Byrtek, ur. 11 marca 1970 r. w Wiśle

Studia i temat pracy magisterskiej

W Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie ukończyłam teologię ewangelicką obroną pracy magisterskiej (w 1997 r.): „Kατα σαρκα i κατα πνευμα [według ciała i według ducha] w wielkich listach apostoła Pawła; ponadto w tejże uczelni ukończyłam następujące kierunki: pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna; pedagogika szkolna i nowe media w edukacji. Studiowałam również pedagogikę religii na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Fryderyka Wilhelma w Bonn.

Wybrałam służbę duchownego, bo…

Nie tyle wybrałam służbę duchownego, co raczej po wielu latach pracy w Kościele i dla Kościoła, wdzięczna jestem, że Bóg daje mi możliwość, by szerzej realizować powołanie do służby.

W służbie w Kościele chciałabym przede wszystkim poświęcić się…

W służbie w Kościele cieszę się na nowe wyzwania i mam nadzieję, że będę mogła kontynuować współpracę z różnymi osobami i grupami – dziećmi, wolontariuszami, studentami, osobami z niepełnosprawnościami, młodzieżą, starszymi, rodzinami. Jestem otwarta na Boże działanie, na dzielenie się tym, czym On mnie obdarza.

Moja ulubiona postać biblijna

Rut (Moabitka) – za pokorę, oddanie, pracowitość, dobroć, wierność i zaufanie. I prorok Eliasz – za to, że choć się załamywał, to jednak zawsze, posilony przez Boga, powracał, by walczyć o wiarę w Jedynego Boga.

Moje hobby i zainteresowania

Jazda na nartach, skitouring, wędrówki, a także czytanie kryminałów skandynawskich autorów.

Moje plany, marzenia

Moje plany, marzenia – jest ich tak wiele, że wolę o nich nie opowiadać.

Największa radość w życiu

Największa radość w życiu: chwila, gdy widzę dziecko zasłuchane w biblijną opowieść; czas, gdy mogę kogoś wysłuchać i szczerze porozmawiać.

Największą trudność sprawiło mi dotychczas…

Największą trudność sprawiło mi dotychczas żegnanie bliskich ludzi i przeprowadzka.


Ks. Konrad Indeka, ur. 7 grudnia 1999 r. w Pszczynie

Studia i temat pracy magisterskiej

Teologię ewangelicką w ChAT ukończyłem w 2023 roku obroną pracy magisterskiej: Rozwój struktury i oddziaływania społecznego Ewangelickiego Kościoła Unii Staropruskiej w Pszczyńskim i Gliwickim Okręgu Kościelnym w latach 1815-1922.

Wybrałem służbę duchownego, bo…

Wybrałem służbę duchownego, ponieważ wierzę, że to Pan Bóg powołał mnie do tej drogi. Ufam również, że nadal będzie prowadził mnie swoimi ścieżkami, niezależnie, jaka ta droga będzie. Bycie księdzem (pastorem) postrzegam jako wielki przywilej, ale jednocześnie ogromną odpowiedzialność, która wymaga nieustannej autorefleksji, zrozumienia potrzeb współczesnych ludzi oraz wiernego głoszenia Ewangelii.

W służbie w Kościele chciałbym przede wszystkim poświęcić się…

W służbie pragnę przede wszystkim skupić się na ludziach. Wierzę, że już dziś, a tym bardziej w nadchodzących latach, człowiek będzie coraz bardziej potrzebował duchowego wsparcia i ewangelizacji.

Moja ulubiona postać biblijna

Apostoł Paweł – chociaż przez wielu jest uważany za surowego moralistę, ja dostrzegam w nim odważnego człowieka, który nie bał się wędrować po różnych krajach, by głosić zbawienie w Chrystusie.

Moje hobby i zainteresowania

Z zamiłowaniem odkrywam historię Kościoła ewangelickiego na Śląsku w okresie pruskim, a także pasjonuję się genealogią oraz bogatą kulturą Śląska, obejmującą obszar od Bielska po Zieloną Górę. Uwielbiam spędzać czas w towarzystwie przyjaciół, a moim sportowym sercem niezmiennie rządzi Borussia Dortmund.

Moje plany, marzenia

Marzę o podróży do Stanów Zjednoczonych, oczywiście z biletem w dwie strony, a moim wielkim pragnieniem jest też, by nasz Kościół się rozwijał i wciąż był miejscem, gdzie będzie działał Duch Święty, a ludzie będą otwierać swoje serca na Boży głos.

Największa radość w życiu

Bez żadnego zastanowienia mogę powiedzieć, że są to wspaniali ludzie, których Pan Bóg stawia na mojej drodze. Bez nich życie nie byłoby tak pasjonujące i radosne.

Największą trudność sprawiło mi dotychczas…

Utrata bliskich mi osób – ze studiów i z rodziny.


Ks. Damian Rusin, ur. 20 grudnia 1998 r. w Cieszynie

Studia i temat pracy magisterskiej

Ukończyłem teologię ewangelicką w ChAT, temat pracy magisterskiej: Uwarunkowania narodowościowe w Kościele luterańskim na Śląsku Cieszyńskim w latach 1875-1923.

Wybrałem służbę duchownego, bo…

Wybrałem służbę duchownego, bo chcę wskazywać, że jedyną osobą, która jest w stanie nadać sens ludzkiemu życiu jest Jezus Chrystus i Jego obietnica życia wiecznego.

W służbie w Kościele chciałbym przede wszystkim poświęcić się…

Chciałbym przede wszystkim poświęcić się pracy zborowej, prowadzeniu nabożeństw oraz spotkań o tematyce biblijnej, ewangelizacyjnej i ogólnokościelnej.

Moja ulubiona postać biblijna

Apostoł Jan, który w swoich księgach przedstawia wyjątkowy obraz Jezusa Chrystusa jako Boga (Ewangelia) i tego, który wróci ponownie po swój Kościół u końca czasów (Objawienie).

Moje hobby i zainteresowania

Interesuję się historią, szczególnie Kościoła ewangelickiego i Śląska w jego historycznych granicach. Głównie skupiam się jednak na moim ojczystym Śląsku Cieszyńskim. Pasjonuję się także Japonią jako fenomenem kulturowym oraz czytaniem książek, słuchaniem muzyki i spacerami.

Moje plany, marzenia

Marzę, by zwiedzać świat – w tym wspomnianą Japonię.

Największa radość w życiu

Moja kochana żona – Weronika.

Największą trudność sprawiło mi dotychczas…

Czas izolacji w pandemii.