miniatura

– tematy obrad synodów diecezjalnych

Diecezja wrocławska

Jesienna sesja synodu diecezji wrocławskiej odbyła się na Pomorzu Zachodnim w Międzyzdrojach w dniach 25-27 października 2024 r. Była to 6. sesja VII kadencji synodu, której towarzyszyło wyjątkowe oblicze złotej polskiej jesieni. Tematem przewodnim była nadzieja w nawiązaniu do przewodniej myśli roku 2024 ogłoszonego przez Kościół Rokiem nadziei. W programie obrad pierwszego dnia znalazła się relacja radcy synodalnego Łukasza Cieślaka dotycząca jesiennej sesji Synodu Kościoła. Następnie bp Waldemar Pytel przedstawił aktualności z życia diecezji wrocławskiej oraz kalendarz wyborczy związany z dobiegającą do końca obecną kadencją biskupa diecezji wrocławskiej. Dzień zakończyło nabożeństwo w miejscowym dawnym kościele ewangelickim przygotowane i prowadzone przez ks. Jerzego Gansla.

Drugi dzień obrad rozpoczęła modlitwa Agnieszki Kupskiej, która powiązała Słowo Boże o nadziei ze swoimi osobistymi doświadczeniami rodzinnymi w czasie tegorocznej wrześniowej powodzi. Gościem synodu była dr Iwona Baraniec, która zaprezentowała wykład: Radość i afirmacja życia czy przerażenie i lęk? Biblijne refleksje o nadziei. Synod pracował w grupach nawiązując do tego wykładu. Nadzieja dnia powszedniego była tematem grupy prowadzonej przez Stefanię Goździk. Nadzieja nieba tematem grupy prowadzonej przez ks. radcę Marcina Orawskiego, a Nadzieja Kościoła tematem grupy, której moderatorem był radca Łukasz Cieślak. Tradycyjnie w godzinach popołudniowych znalazł się czas na spacer słoneczną plażą, a po nim miała miejsce sesja plenarna połączona z dyskusją wokół poruszanych w grupach zagadnień. Drugi dzień obrad zakończyła modlitwa Andrzeja Wątorskiego oraz kolacja na terenie Wolińskiego Parku Narodowego przygotowana przez państwa Smolczyńskich.

Trzeciego dnia członkowie synodu wzięli udział w niedzielnym nabożeństwie w kościele Świętej Trójcy w Szczecinie, w czasie którego kazanie wygłosił bp Waldemar Pytel.

Cezary Królewicz

Diecezja cieszyńska

W Wiśle-Malince 16 listopada 2024 r. odbyła się 5. sesja VII kadencji synodu diecezjalnego.

Obrady rozpoczął bp Adrian Korczago, witając wszystkich przybyłych zarówno synodałów, jak i uczestników VII Forum Reformacyjnego, w tym szczególnie byłego zwierzchnika diecezji bp. Pawła Anweilera. Biskup diecezjalny wygłosił rozważanie w oparciu o tekst z Księgi Jeremiasza 29,11 stawiając obecnym pytanie, czy słuchając prorockich słów czują „emocjonalne ciepło, które niesie z sobą zawarte w tej obietnicy odciążenie”. Następnie biskup przyjął ślubowanie nowego członka synodu Rafała Wiencka.

VII Forum Reformacyjne przebiegało pod hasłem autorstwa bpa Andrzeja Wantuły: „Wszelkie dziedzictwo jest nie tylko nasze, lecz należy równocześnie do tych, co je wcześniej mieli, i do tych, co je jutro posiadać będą mieli prawo”. Temat spotkania brzmiał: Ślady pamięci. Superintendentura i superintendenci morawsko-śląscy (1784-1918). Wybrane sylwetki. Wprowadzenia do tematu Dziedzictwo a pamięć dokonała przewodnicząca diecezjalnej komisji historycznej Danuta Szczypka. Następnie dr Daniel Spratek z Czech zaprezentował Struktury administracyjne Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Helweckiego Wyznania. Ks. Traugott Bartelmus, dr Renata Czyż przybliżyła postać Ks. Andrzeja Pauliniego, dr Łukasz Barański zreferował temat Ks. Karol Samuel Schneider. Zasoby i stan archiwów parafii diecezji cieszyńskiej. Marcin Gabryś, kustosz Biblioteki i Archiwum im. Tschammera w Cieszynie ukazał tę instytucję jako Dziedzictwo cieszyńskich luteran.

W ramach synodu diecezjalnego ponad trzygodzinne szkolenie z zakresu nadużyć seksualnych przeprowadziła Kamilla Hertmanowska-Maniuk, w tym wygłaszając wykład: Sytuacja wykorzystania seksualnego w Kościele – ofiary, sprawcy, wspólnota wiernych. Następnie pracowano w grupach, aby podczas podsumowania zaprezentować wyniki dyskusji.

Na zakończenie obrad ks. radca Waldemar Szajthauer zmówił modlitwę, a bp A. Korczago udzielił synodałom błogosławieństwa.

Diecezja pomorsko-wielkopolska

W Bydgoszczy 16 listopada 2024 r. synod diecezjalny obradował na swej jesiennej sesji. Była to sesja tematyczna, podczas której reprezentanci wszystkich parafii z diecezji skupiali się na działalności diakonijnej.

Przed rozpoczęciem obrad w bydgoskim kościele Zbawiciela odbyło się nabożeństwo połączone ze spowiedzią i Komunią Świętą. Nabożeństwo prowadził miejscowy proboszcz ks. Marek Loskot, a kazanie wygłosił ks. Wojciech Froehlich ze Słupska, który jest także dyrektorem diakonii diecezjalnej. W oparciu o fragment z 14 rozdziału Listu do Rzymian podkreślał znaczenie wrażliwości na los drugiego człowieka, w czym celują także parafialne diakonie. W ten sposób zachęcał do zaangażowania się w pomoc drugiemu człowiekowi w miejscu, w którym się żyje na co dzień. W trakcie nabożeństwa śpiewał bydgoski chór ewangelicki Pro Domini pod dyr. Jakuba Kwintala. Na koniec błogosławieństwa udzielił bp Marcin Hintz.

Obrady synodu odbywały się w sąsiadującym z kościołem Zbawiciela domu parafialnym. Na początku członkowie rady diecezjalnej przekazali informacje z Synodu Kościoła obradującego miesiąc wcześniej we Wrocławiu.

Zaproszeni przedstawiciele Diakonii Polskiej zaprezentowali obszary działania i funkcjonowania pomocy, którą realizują. Dyrektor Wanda Falk przybliżyła historię powstania tej instytucji i projektów, w których brała w przeszłości udział, natomiast obecni pracownicy zaznajomili słuchaczy z zakresem swoich obowiązków. Ukazano wieloaspektowość działalności diakonijnej, a także wielowymiarowość pomocy uchodźcom z Ukrainy udzielanej po eskalacji konfliktu z Rosją w 2022 roku.

Po zapoznaniu się z pracą i projektami Diakonii Polskiej, uczestnicy synodu zostali podzieleni na grupy, w których w formie warsztatowej wypracowywali rozwiązania dotyczące wolontariatu diakonijnego w parafii, zdobywania środków finansowych na działania diakonijne czy też określania potrzeb i możliwości ich zaspokajania w parafii. Synodałowie mogli dzięki temu wymienić się doświadczeniami oraz zostali zainspirowani do tego, by w swoich parafiach wykorzystywać wszelkie dostępne środki i formy pomocy dla potrzebujących w ich lokalnej społeczności.

Grzegorz Fryda