Koncertem Królestwa Beskidu pod kierunkiem Katarzyny Gacek-Dudy rozpoczęła się czwarta edycja festiwalu Cithara Sanctorum Silesia im. Jerzego Tranowskiego na Śląsku Cieszyńskim 20 października 2024 r. Zespół w programie pod nazwą Nuty z groniczków zaprezentował muzykę z Beskidów, czyli z terenów, gdzie przed czterystu laty żył i działał patron festiwalu. Dźwięki trombity wraz z dzwonami kościelnymi podkreśliły początek tegorocznego festiwalu, który urozmaicił jesienne miesiące.
Kolejne wydarzenia festiwalowe odbyły się 26 października. Uczestnikom przybliżono postać Jan Sztwiertni – wpierw przez spacer jego ślada-mi po Wiśle, który prowadziły Danuta Szczypka i Renata Czyż. Tego samego dnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle, w koncercie poświęcony muzyce tego kompozytora, wystąpili Katarzyna Wiwer – sopran i Leonardo Rizzo – fortepian.
W ramach festiwalu odbył się także koncert chórów w Czeskim Cieszynie 3 listopada. Cztery chóry – trzy z czeskiej strony: z Trzanowic, Bystrzycy i Oldrzychowic oraz Wyższobramski Chór Kameralny z Cieszyna po polskiej stronie Olzy, zaprezentowały urozmaicony program muzyczny. Wspólny śpiew dwóch chórów, a także publiczności ujawnił potęgę i śpiewu, i radości wspólnego śpiewania. Całość dopełniła gra organisty z Krakowa Krzysztofa Musiała.
W Bielsku-Białej na Bielskim Syjonie 10 listopada zabrzmiała Muzyka z Niebios – wystąpił zespół Tubicinatores Gedanenses z Gdańska. Wnętrze kościoła wypełniła muzyka zagrana na cztery trąbki i kotły. Koncert poprzedził spacer bielskimi śladami ks. Jerzego Trzanowskiego, który poprowadził Andrzej Czauderna.
Premierowy program zabrzmiał na zakończenie tegorocznego festiwalu Cithara Sanctorum Silesia zarówno 14 listopada w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej jak i 15 listopada w kościele ewangelickim w Skoczowie. Pieśni ks. Jerzego Trzanowskiego w tłumaczeniu Zbigniewa Macheja zaprezentowała Capella Augustana, zespół festiwalowy w składzie: Katarzyna Wiwer – sopran, Marian Magiera – cynk, Agnieszka Krawczyk – skrzypce barokowe, Justyna Młynarczyk i Piotr Młynarczyk – viola da gamba, Anna Wiktoria Swoboda – lutnia oraz Artur Szczerbinin – pozytyw.
Organizatorem festiwalu była Fundacja Kulturalny Szlak.
„Zwiastun Ewangelicki” 23/2024