– jesienna sesja Synodu Kościoła
W dniach 18-20 października 2024 r. we Wrocławiu obradował Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Jesienna sesja synodu rozpoczęła się nabożeństwem spowiednio-komunijnym w kościele Opatrzności Bożej we Wrocławiu. Kazanie wygłosił biskup diecezji wrocławskiej Waldemar Pytel. Odwołując się do słów Psalmu 133 wezwał do budowania zgody i jedności w świecie pełnym konfliktów. Podkreślił, że psalmista opisuje piękno trwałych, pełnych szacunku relacji międzyludzkich. Relacje te, jak rosa z góry Hermon, mają przynosić nadzieję w świecie wrogości, a wzajemna życzliwość, szacunek i pomoc mogą uzdrowić nawet najbardziej zniszczone więzi. Psalmista zachęca do dostrzegania godności drugiego człowieka. Bp Pytel nawiązał do posłania XIII Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej i wezwania do odważnej nadziei – nadziei, która nie jest pusta, ale inspirowana wiarą w Boga i przejawia się w działaniu na rzecz ubogich, potrzebujących i uchodźców.
Po nabożeństwie rozpoczęły się obrady. Pozdrowienia synodałom przekazali zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego bp Semko Koroza, ks. Astrid Kleist, przewodnicząca Niemieckiego Komitetu Krajowego Światowej Federacji Luterańskiej oraz Helena Radisch, referentka ds. kontaktów ekumenicznych w Kościele Ewangelickim Saksonii. Następnie synodałowie zostali wprowadzeni w zasady głosowania elektronicznego, którego działanie było testowane podczas całej sesji. Dzień zakończył się modlitwą przygotowaną przez biskupa diecezji mazurskiej Pawła Hause.
W sobotę, po modlitwie porannej prowadzonej przez Katarzynę Bruzi z parafii w Wałbrzychu, synodałowie wysłuchali sprawozdań rady synodalnej, biskupa Kościoła oraz konsystorza. Przyjęli również budżet na 2025 rok. Następnie synod podjął uchwałę, która wyznacza działania w zakresie zgłaszania, badania i karania przypadków nadużyć seksualnych przez duchownych i pracowników świeckich Kościoła. Zobowiązano odpowiednie organa Kościoła do stworzenia regulaminów oraz zapewnienia środków na działanie zespołów i komisji zajmujących się tym problemem, dbając o maksymalną ochronę ofiar, m.in. przez utworzenie zewnętrznej komisji powołanej do analizy przypadków skrzywdzenia o charakterze seksualnym w Kościele. W tym kontekście zmieniono również niektóre zapisy w przepisach dyscyplinarnych, a także powołano sędzię Wyższego Sądu Dyscyplinarnego na wakujące stanowisko.
Ze względu na zakończenie kadencji przez bpa Mariana Niemca, który był również zastępcą biskupa Kościoła, synod zatwierdził wybór bpa diecezji cieszyńskiej Adriana Korczago na ten urząd. Następnie przyjęto uchwałę dotyczącą nowego tłumaczenia Ksiąg wyznaniowych i pieśni Marcina Lutra. Studio Lutheraneum z parafii Świętej Trójcy w Warszawie zaprezentowało przy tej okazji audiobook Małego katechizmu. Uchwalono też, że rada synodalna podejmie prace, które ocenią potrzeby Kościoła w zakresie opracowania nowego śpiewnika i przedstawi synodowi wnioski oraz wstępną koncepcję jego po-wstania.
Synodałowie zatwierdzili także: propozycje cyklu modlitw o parafie oraz cyklu świadectw wiary, program nauczania religii ewangelickiej dla przedszkola, nową agendę główną do użytku próbnego. Powołano również zespół roboczy ds. przygotowania rozwiązań́ prawnych, pozwalających ubiegać się katechetom o ordynację diakonacką lub inną służbę w Kościele na podstawie uznania ich wykształcenia i doświadczenia katechetycznego. Planowane jest podjęcie prac nad przygotowaniem kompleksowych rozwiązań dotyczących katechizacji dzieci i młodzieży w związku z już wprowadzonymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w 2024 r. oraz proponowanymi na 2025 r. zmianami przepisów dotyczących organizacji lekcji religii w szkołach i punktach katechetycznych.
Synod podzielił też środki z Funduszu Rozwojowego Kościoła, uchwalając dotacje dla 10 parafii. Sesję sobotnią zakończono modlitwą, którą przygotowała Katarzyna Luc z parafii w Szczecinie.
W niedzielę synodałowie wzięli udział w nabożeństwie spowiednio-komunijnym w kościele Opatrzności Bożej we Wrocławiu. Nabożeństwo poprowadzili wspólnie proboszcz parafii ks. Marcin Orawski i członkowie rady synodalnej. Kazanie wygłosił ks. Marek Michalik. Duchowny odniósł się do ludzkiej tendencji do popełniania błędów na przykładzie wyboru „szybszej” kolejki w sklepie. Zwrócił uwagę, że nasze decyzje często wynikają z grzechu, czyli „nietrafienia w cel”. Podkreślił, że Jezus w Kazaniu na górze nie unieważnia prawa, ale je dopełnia, pokazując znaczenie miłości, która obejmuje wszystkich – nawet wrogów. Kaznodzieja wezwał Kościół do tworzenia prawa, które nie ogranicza, ale otwiera się na miłość i sprawiedliwość, zapewniając każdemu poczucie bezpieczeństwa.
Pod koniec nabożeństwa prezes synodu ks. Adam Malina oficjalnie zakończył IV sesję XV Synodu Kościoła.
„Zwiastun Ewangelicki” 21/2024