miniatura

Szwedzka organizacja Gustav Adolfsföreningen, ks. Karol Macura i Lidia Podżorska zostali laureatami tegorocznej Nagrody Głównej „Miłosiernego Samarytanina”, przyznawanej przez Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP (Diakonię Polską). Nagrody zostały wręczone podczas ekumenicznej Gali Ubi Caritas 19 października 2024 r. w Warszawie.

Gustav Adolfsföreningen (Stowarzyszenie Gustawa Adolfa) jest organizacją charytatywną związaną z luterańskim Kościołem Szwecji. Wspiera działalność mniejszościowych Kościołów ewangelickich za granicą, w tym ich działalność diakonijną. Od wielu lat współpracuje z Diakonią Polską, wspierając prowadzone przez nią projekty na rzecz osób w potrzebie, przede wszystkim dzieci i młodzieży znajdujących się w trudnej sytuacji socjalnej oraz osób z niepełnosprawnościami. „Przez lata współpracy przedstawiciele Gustav Adolfsföreningen dali świadectwo swojej wrażliwości na potrzeby osób znajdujących się w trudnej sytuacji socjalnej, solidarności społecznej wykraczającej poza granice własnej wspólnoty kościelnej czy narodowej oraz odpowiedzialności za los tych, którzy potrzebują pomocy” – czytamy w laudacji.

Drugi laureat – ks. Karol Macura jest proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Drogomyślu. Zainicjował utworzenie przy parafii wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, punktu wydawania odzieży oraz stacji diakonijnej „Effata”, w której prowadzone są terapie, spotkania, konsultacje, poradnictwo i inne działania diakonijne. Zaangażowany jest również w pomoc osobom poszkodowanym przez wojnę w Ukrainie. „Diakonia Polska, przyznając mu statuetkę »Miłosiernego Samarytanina«, wyraża uznanie i wdzięczność za jego aktywną troskę o bliźniego poprzez prowadzenie działań odpowiadających na potrzeby socjalne w środowisku lokalnym” – napisano w laudacji.

Lidia Podżorska jest pielęgniarką i pełni funkcję siostry parafialnej w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Krzysztofa we Wrocławiu. Niesie pomoc seniorom parafii, mieszkającym na terenie całego Dolnego Śląska. Wielu z nich to ewangelicy narodowości niemieckiej, którzy w różnych okolicznościach uniknęli przesiedleń po drugiej wojnie światowej, doświadczając potem wielu cierpień ze względu na swoją narodowość. Zapewnia im usługi pielęgniarskie, umożliwia transport do lekarza, dostarcza zakupy, wspiera rozmową. Przy swojej parafii prowadzi również wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. „Diakonia Polska wyraża uznanie i wdzięczność za jej życiową postawę, oddanie w pracy na rzecz bliźniego w potrzebie, świadectwo solidarności społecznej i międzypokoleniowej oraz praktyczne działanie na polu pojednania polsko-niemieckiego” – podkreślono w laudacji.

Nagrody i wyróżnienia zostały wręczone w rzymskokatolickim kościele Wszystkich Świętych w Warszawie. Oprócz Diakonii Polskiej swoje nagrody przyznały również organizacje charytatywne innych Kościołów: Caritas Polska Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego. Podczas Gali wystąpił zespół muzyczny słowodaję.

na podstawie www.diakonia.org.pl