miniatura

– wręczono Nagrodę Kościoła im. Królewny Anny Wazówny

We Wrocławiu w kościele Opatrzności Bożej 18 października 2024 r., podczas jesiennej sesji Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, została wręczona Nagroda Kościoła im. Królewny Anny Wazówny. Kapituła przyznała dwie nagrody i otrzymali je nadradca kościelny ks. Norbert Denecke i Stowarzyszenie Landsmannschaft Schlesien Landesverband Sachsen/Schlesische Lausitz e.V. Nagrody wręczyli zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec oraz prezes Synodu Kościoła ks. dr Adam Malina.

Ks. Norbert Denecke jest znanym i cenionym teologiem, zarówno w środowisku niemieckich luteran, jak i na arenie międzynarodowej. Zaangażowany w wielu gremiach, zabiegał o budowanie mostów dialogu ponad podziałami. Z jego inicjatywy zostały powołane do życia Rada Kościołów Chrześcijańskich w Mediolanie oraz Centrum Światowej Federacji Luterańskiej w Wittenberdze. Był pomysłodawcą ekumenicznego projektu reformacyjnego Luthergarten. Kościół uhonorował ks. Denecke za jego pracę i służbę na rzecz pojednania i dialogu oraz wsparcie udzielone Kościołowi Ewangelicko-Augsburskiemu w Polsce w ramach pełnienia funkcji dyrektora Niemieckiego Komitetu Krajowego Światowej Federacji Luterańskiej. Dzięki wsparciu finansowemu komitetu zostały zrealizowane m.in. takie projekty, jak: rozbudowa Centrum Luterańskiego w Warszawie, obchody jubileuszu 500 lat Reformacji czy stworzenie Centrum Diakonii i Dialogu w Słupsku. Niemiecki Komitet Krajowy był fundatorem stypendiów dla polskich studentów luteran, wsparł również przygotowania do Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej w Krakowie. Nagroda jest dowodem wdzięczności za wspólnie przebytą drogę.

Dziękując za nagrodę ks. Norbert Denecke podkreślił ogromny zaszczyt, jakim jest znalezienie się w gronie osób i instytucji, które otrzymały to wyróżnienie. Z uznaniem mówił o wieloletniej współpracy z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim w Polsce i wyraził zachwyt nad jego działaniami i zaangażowaniem. Podkreślił, że jego praca wynikała nie tylko z poczucia odpowiedzialności za wspólną historię, ale także z głębokiego wewnętrznego przekonania. Dodał, że Niemiecki Komitet Krajowy Światowej Federacji Luterańskiej, któremu przez 20 lat przewodził, zawsze był zaangażowany w budowanie wspólnego świadectwa wiary Kościołów w Polsce i Niemczech. Zakończył, odwołując się do wspólnej podstawy teologicznej, jaką jest Wyznanie augsburskie: „Być może mamy różne poglądy na niektóre kwestie, ale jakie znaczenie mają te różnice w świetle wyznania, które nas łączy?”.

Nagrodę otrzymało również Stowarzyszenie Landsmannschaft Schlesien Landesverband Sachsen/Schlesische Lausitz e.V. W laudacji znalazły się podziękowania za działalność ukierunkowaną na ochronę przed zapomnieniem śladów złożonej historii Śląska. Od 32 lat stowarzyszenie angażuje osoby świadome wartości przeszłości, podejmując działania na rzecz ratowania miejsc pamięci, szczególnie ewangelickich cmentarzy. Członkowie stowarzyszenia mają rodzinne powiązania ze Śląskiem i ta działalność jest dla nich ważna. Uhonorowanie stowarzyszenia Nagrodą im. Królewny Anny Wazówny jest wyrazem uznania za wysiłki na rzecz ożywiania pamięci i ochrony dziedzictwa, będące świadectwem ewangelickiej wiary i odpowiedzialności.

W imieniu stowarzyszenia nagrodę odebrał jego prezes Friedemann Scholz. W swoich podziękowaniach wyraził wzruszenie i wdzięczność za uznanie, podkreślając, że nagroda może przyczynić się do zmiany postrzegania ich pracy w Niemczech, gdzie często spotykają się z nieufnością. Scholz mówił o oddaniu członków organizacji, którzy nie tylko dbają o zachowanie dziedzictwa, ale także budują osobiste relacje: „Pracujemy w praktyce na rzecz zrozumienia i pojednania oraz budowania trwałej, silnej więzi między naszymi narodami” – powiedział. Na koniec przekazał synodowi symboliczny podarunek – chleb, wyrażając nadzieję, że stanie się on znakiem jedności i współpracy.


Nagroda przyznawana jest od 2017 r. osobom i organizacjom z Polski i zagranicy szczególnie zasłużonym dla Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Wręczana jest corocznie w okolicach Pamiątki Reformacji. Celem nagrody jest uhonorowanie osób lub innych podmiotów, które poprzez zaangażowanie dają świadectwo wiary, działają na rzecz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, kierując się chrześcijańską miłością, która nie zna granic.

 Nagroda jest też promocją i inspiracją do nawiązania i pogłębiania współpracy międzynarodowej. Stanowi ją statuetka autorstwa rzeźbiarza i malarza Lubomira Tomaszewskiego pt. Razem, wykonana przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów. W skład Kapituły Nagrody wchodzi Biskup Kościoła oraz cztery osoby wybrane przez synod: bp Ryszard Bogusz, ks. Karol Macura, Aldona Karska, Izabela Główka-Sokołowska.