miniatura

Jak luteranie na całym świecie 31 października 2024 r. parafia ewangelicka w Katowicach obchodziła Pamiątkę Reformacji. Ponieważ tego dnia minęło dokładnie 25 lat od podpisania Wspólnej deklaracji o usprawiedliwieniu między Kościołami członkowskimi Światowej Federacji Luterańskiej a Kościołem Rzymskokatolickim, uroczystość miała charakter ekumeniczny. W kościele Zmartwychwstania Pańskiego zgromadziła wiernych katowickiej parafii ewangelickiej oraz przedstawicieli chrześcijańskich wspólnot różnych wyznań. Uczestniczył w niej również przewodniczący katowickiej Gminy Żydowskiej Włodzimierz Kac, co dodatkowo podkreśliło otwartość i ducha jedności tego spotkania.

Zebranych przywitał bp Marian Niemiec: „Zgromadzeni prawie ze wszystkich wspólnot kościelnych Śląska i Zagłębia chcemy w modlitwie i wsłuchując się w Słowo Boże poszukiwać nowych impulsów do działania w przekazywaniu Bożej prawdy i okazywania miłości bliźniemu ponad naszymi podziałami”.

Kazanie, wygłoszone przez ks. Adama Paliona, delegata arcybiskupa katowickiego ds. ekumenizmu, było refleksją nad jednym z kluczowych fundamentów Reformacji – zasadą Sola Scriptura – jedynie Pismo. Duchowny podkreślił znaczenie tej zasady w życiu chrześcijańskim, niezależnie od wyznania.

Podczas nabożeństwa wystąpił chór Largo Cantabile. Zgromadzeni włączając się w modlitwę i śpiew, mogli doświadczyć jedności we wspólnym przeżywaniu tego wyjątkowego dnia.

W trakcie obchodów wręczono nagrodę Dawidowi Niemcowi z parafii w Goleszowie, który zwyciężył w konkursie Ewangeliccy patroni katowickich ulic. Zebrał on dwadzieścia różnych nazw ulic, placów i rond w Katowicach poświęconych wybitnym ewangelickim postaciom. Konkurs miał na celu promowanie i utrwalanie pamięci o ewangelikach zasłużonych dla miasta i nie tylko. Z kolei kapituła diecezjalnej nagrody Śląskie Szmaragdy, wyróżnienia przyznawanego w Pamiątkę Reformacji za zasługi na rzecz Śląska, tym razem nie przyznała swojej nagrody.

Ekumeniczne obchody Pamiątki Reformacji były nie tylko czasem wspólnej modlitwy i refleksji, ale także okazją do budowania mostów pomiędzy chrześcijanami. Nie tylko przypominały znaczenie Reformacji, ale inspirowały do działania na rzecz porozumienia, dialogu i miłości chrześcijańskiej przekraczającej granice wyznań.

Konrad Indeka